Zaman: Prş Nis 18, 2024 3:32

News News of Devlet ve Siyaset

Site map of Devlet ve Siyaset » Dizin : Devlet ve Siyaset

Tartışma Alanı

Küresel Çeteleşmenin Gençlik Cephesi: AEGEE / Talat TURHAN

Küresel Çeteleşmenin Gençlik Cephesi: AEGEE

Üniversiteler günümüzde, neo-liberal saldırıların öncü birimleri olmuştur. Bunun ötesinde bir çalışma ve üretim içerisinde bulunmalarına izin verilmemektedir. Üretim alanı olmaktan çıkarılmış üniversiteler, tam bir tüketim alanı durumuna da getirilmiştir. İlk önce tüketilen doğrudan öğrencilerin kimlikleri olmaktadır. Kimliğini yitiren öğrenciler de ülkenin neo-liberal odaklar tarafından tüketilmesinin, sermaye sınıfı egemenliğinin pekiştirilmesinin ve emperyalist hegemonyanın sağlamlaştırılmasının canlı araçları olmaktadır. Bu oluş ve oluşu kabulleniş, onların hegemonlar tarafından “geleceğin liderleri” olarak vitrine konulmasının anahtarıdır ...
Read more : Küresel Çeteleşmenin Gençlik Cephesi: AEGEE / Talat TURHAN | Görüntüleme : 5086 | Yanıtlar : 0

"Kürt Sorunu" Değil "Amerikan Sorunu" / Halit REFİĞ

"Kürt Sorunu" Değil "Amerikan Sorunu"

Bazı kesin gerçekleri öncelikle ifade edelim: İnsanlar dahil, dünyadaki can varlığı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya... Bu küresel felakete gidişin en büyük sorumlusu Amerika Birleşik Devletleri... Amerika, ülkesini öyle yüksek bir refah seviyesine, ve öylesine çılgın bir tüketim ekonomisine alıştırmış durumda ki, yalnız kendi iç kaynaklarıyla bunu sürdürebilmesi artık mümkün değil. Bundan dolayı kendi içinde bir paylaşım kavgasını olabildiğince erteleyebilmek için dünyadaki enerji kaynaklarını ve doğal kaynakları denetimine almak zorunda. ...
Read more : "Kürt Sorunu" Değil "Amerikan Sorunu" / Halit REFİĞ | Görüntüleme : 1203 | Yanıtlar : 0

Üçüncü Meşrutiyet / Yekta Güngör ÖZDEN

Üçüncü Meşrutiyet

Bıkkınlıktan ötede tiksinti veren olayları izledikçe karamsarlığa kapılmamak olanaksız. Birbirine eklenen aykırılıklar, çelişkiler, yanlışlıklar ve sakıncalı eylemler, aydınlığımızın üzerine ağır gölgeler biçiminde düşmekte, yolumuzu kesmektedir. Türkiye aydınlanmasının önündeki bağnazlık, aymazlık, sapkınlık engelleri yıllardır ırkçı-faşist, köktendinci-şeriatçı, bölücü-kürtçü akımlarla, çıkarcılık güdüsü ve mezhepçilik çabalarıyla desteklenerek sürmektedir. Tam bağımsızlığı, özgürlüğü, ulusal egemenliği, çağdaşlığı amaç edinmiş Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın özünü oluşturan Müdafaa-i Hukuk ruhu, Kuvva-yı Milliye ateşi, Misak-ı Milli ereği tümüyle unutulmuş, ABD etkisi AB dayatmaları IMF ...
Read more : Üçüncü Meşrutiyet / Yekta Güngör ÖZDEN | Görüntüleme : 1281 | Yanıtlar : 0

Atatürkçülüğün Özünde Halkçılık Vardır / Prof. Dr. Erol MANİSALI

Atatürkçülüğün Özünde Halkçılık Vardır

Atatürkçülük sözcüğünün kesinlikle içinin doldurulması gerekiyor. Atatürkçülüğün içinin sadece bir ideoloji olarak, kavramsal olarak değil somut olarak doldurulması gerekiyor. Atatürkçülüğün ekonomik olarak, politik olarak, kültürel olarak somut getirileri nelerdir, Türkiye’nin bütünlüğü açısından önemi nedir incelenerek Atatürkçülüğün içi doldurulmalıdır. Zaten Atatürkçülüğün boşlukta bırakılması, Atatürkçülüğün istismarına, hatta ticarileştirilmesine, hatta Atatürk karşıtlarının Atatürk düşmanlarının Atatürkçüymüş gibi kendilerini sunmalarına olanak sağlamıştır. Atatürkçülüğün içi düşünürlerimiz tarafından doldurulmuş olsaydı, Atatürk’ün ve Atatürkçülüğün istismarı bu kadar kolay olmazdı ...
Read more : Atatürkçülüğün Özünde Halkçılık Vardır / Prof. Dr. Erol MANİSALI | Görüntüleme : 1494 | Yanıtlar : 0

Türkiye 12 Eylül'e Nasıl Geldi? / Talat TURHAN

Türkiye 12 Eylül'e Nasıl Geldi?

Giriş

Ziverbey Köşkü işkencecilerinin CHP’yi suçlamak için özel bir çaba içinde olduklarını algılamam, sorunun daha da üzerine gitmeye zorladı beni. Bu nedenle 12 Mart döneminin onbinlerce sayfa tutan dava dosyalarını araştırdım.

Özet bir sonuca vardım ve bunu 1975 yılında savunmamla birlikte Sıkıyönetim Mahkemesi’nde açıkladım.

Kanıma göre ABD emperyalizmini 12 Mart yarı askeri darbesi tatmin etmemişti.

İlerde bir dönem gelecek; 27 Mayıs tam tasfiye edilecek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin radikal kesimi tam ...
Read more : Türkiye 12 Eylül'e Nasıl Geldi? / Talat TURHAN | Görüntüleme : 1152 | Yanıtlar : 0

Batı Sorunu / Niyazi BERKES

Batı Sorunu

I. BATI SORUNU

İslam-Osmanlı Gözüyle Batı

XVIII’inci yüzyılda Osmanlı devletinin Batı devletleriyle politik ve ekonomik ilişkilerinin başlangıçları üç özellik gösterir:

(1) Değişme ve kalkınma çabaları, bu devletlerin siyasal çatışmalarına karıştırılmıştır;

(2) Batıya dönme ondan etkilenme, ya hep tersine ya da zamansız olmuştur;

(3) Batıya dönüş, içeride reform yapma zorunluklarından kaçınmak için ya da bundan kaçınılamayınca Batıya dönüş “denize düşenin yılana sarılması” cinsinden olmuştur.

Bu nedenler sürdükçe Batılılaşma bu devletlerden birinin uydusu olma ...
Read more : Batı Sorunu / Niyazi BERKES | Görüntüleme : 2957 | Yanıtlar : 1

Batı'nın Terör Oyunu / Halit REFİĞ

Batı'nın Terör Oyunu

Terör, genellikle savunmasız durumdaki kişi ve topluluklara karşı düzenlenen, siyasi hedefleri olan, ölümcül saldırı hareketlerine denilmektedir. Tarihi eski, coğrafyası çok geniştir. Eski Yunan tarihçisi Ksenofon terörden söz ederken, bunun düşman topluluklarına karşı psikolojik bir savaş türü olduğunu ifade eder. Roma İmparatorları kendilerine karşı çıkanları yıldırmak için çok kere terörist yollara başvurmuşlardı. İslam aleminin geçmişteki en ünlü teröristi Hasan Sabbah ve fedaileri idi. İran'da sığındıkları, ulaşılması zor Alamut kalesinden Selçuklu Devletine karşı din ...
Read more : Batı'nın Terör Oyunu / Halit REFİĞ | Görüntüleme : 1019 | Yanıtlar : 0

Milliyetçilik / Yekta Güngör ÖZDEN

Milliyetçilik

Milliyetçilik” sözlüklerde “ulusçuluk” diye geçiyor. “Ulusalcılık” diyenler de var. Millicilik değil, milliyetten geldiği için “ulusçuluk” daha uygun düşüyor. Önemli olan kullanma amacı ve anlatım gücü, bir de alışkanlık. Millliyetçiliğin değişik tanımları yapılabilir. Ben “ideoloji mi, psikoloji mi, karma bir kurum mu?” ayrıntıya bilimsel ağırlığa girmeyeceğim. “Bergson, Anderson şöyle dedi. Marks böyle dedi, Gellner ile A. Smith şunları anlattı, Ziya Gökalp şunu savundu, şimdiki siyasal amaçlı yorumcular ve parti yandaşı bilimciler ise şöyle yazıyor.” diye ...
Read more : Milliyetçilik / Yekta Güngör ÖZDEN | Görüntüleme : 1096 | Yanıtlar : 0

Derin Devlet'in Tarihçesi / Talat TURHAN

Derin Devlet'in Tarihçesi

1950'de başlayan “Küçük Amerika” süreci bana göre 27 Mayıs 1960'da bir süre kesintiye uğradı. O zamanki bildirilere göz atıldığında NATO'ya ve CENTO'ya sadık olunduğu söyleniyordu ama kanımca 27 Mayıs Devrimcilerinin başka da seçenekleri bulunmuyordu. Bununla birlikte 27 Mayıs idaresi Kore'deki birliği geri çekti. Bu olay nedeniyle ABD olumsuz tepki gösterdi. ABD yetkilileri bu olayı içlerine sindiremediler. Bütün baskılara karşın, o günkü yönetim kararından dönmedi. Dolayısıyla ABD başından beri 27 Mayıs'a karşı oldu. ...
Read more : Derin Devlet'in Tarihçesi / Talat TURHAN | Görüntüleme : 2174 | Yanıtlar : 0

Atatürk Devrimciliği / Yekta Güngör ÖZDEN

Atatürk Devrimciliği

Ulusal ve tarihsel değerlerimizin simgesi Atatürk, Türkiye'mizle özdeşleşerek kurumlaşan niteliğiyle Türkiye aydınlanmasının kaynağıdır. Ölüm kalım savaşı verilerek yoktan var edilen Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunu her gün artan bir özlemle arıyor ve anıyoruz. Resmi tören toplantılar ve belli günlerle sınırlı övgülerle sunulan saygının içtenlikliği kuşku yaratmakta, Atatürk'e bağlılık ve eserlerini koruma duyarlığı tartışılmaktadır. Terörün küreselleştiği gücün haktan üstün tutulduğu, insan haklarıyla demokrasinin yayılmacı sömürgeci ve anamalcı odakların uygun gördüğü ölçüde yaşama geçirildiği bir dönemde padişahlık ...
Read more : Atatürk Devrimciliği / Yekta Güngör ÖZDEN | Görüntüleme : 1356 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147917 ileti • Toplam 45545 başlık • Toplam 24813 üye

x