Zaman: Prş Mar 28, 2024 22:14

News News of Dinimiz İslam

Site map of Dinimiz İslam » Dizin : Dinimiz İslam

İslâm dini hakkındaki görüş ve paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bölümdür.

Elhamdülillah Demenin Faydaları

Elhamdülillah demenin sevabı
Hz.Muhammed (s.a.v)şöyle demiş:

1. Bir kul bir defa "Elhamdü lillah" dediği zaman yer ile gök arası sevab ile doldurmuş olur.

2. İkinci defa "Elhamdü lillah" dediği zaman, yerin yedi kat göklerin üstüne kadar olan bu arayı sevab ile doldurmuş olur.

3. Üçüncü defa "Elhamdü lillah" dediği zaman, Allah-ü Teâlâ, bu kulna "Ey kulum, işte al" buyurur. Yani Yüce rabbimiz "Ey kulum, dilediğini dile, dileğin verilecektir, muradını iste, muradın yerine getirilecektir. Dilek ve ...
Read more : Elhamdülillah Demenin Faydaları | Görüntüleme : 3946 | Yanıtlar : 3

Devlet hazinesi

Devlet hazinesi

HAZRETİ Ömer, Halife. Bir gece makamında ziyaretçisi gelir. Selam verir. Selamı alınmamıştır. Oturur. Ömer işiyle meşgul.

Ziyaretçi bekler. Ömer çalışır. Selam alınmamış, yüzüne bile bakılmamıştır.

İş biter. Ömer mumu söndürür. Bir başka mumu yakar. O anda selamını alır. Konuşmaya başlar.

Ziyaretçi sorar; "Ya Ömer, niçin hemen selamımı almadın ve niçin bir mumu söndürüp diğer mumu yaktın ve ondan sonra benle konuşmaya başladın?"

Hazreti Ömer;

- Evvelki mum devletin hazinesinden alınmıştı. O yanarken özel ...
Read more : Devlet hazinesi | Görüntüleme : 1086 | Yanıtlar : 3

Günahlardan Arınma Vakti!...

Herbirimizin içine kurulan kürsü bize sesleniyor, bizi hesaba çekiyor. Düşünüyor musun! farkediyor musun! Tevbe ediyor musun! Tevbe suları sonsuz çağların şırıltısını, aydınlığını, engin ufukların pırıltısını taşıyıp duruyor... Bu taşı yoldan niçin kaldırmadım ben! bu çiçeğe bu hafta niçin su vermedim ben! şu çocuğun saçlarını niçin okşamadım ben! komşunun kapısını bir kez olsun çalmadım mı ben! alnımı secdeye bir kez olsun koymadım mı ben!... Derken ben, benlikten sıyrılıyor ve Ramazanı Şerifin müjdecisi, Recebi Şerifin oruçlarına, hayırlarına, ...
Read more : Günahlardan Arınma Vakti!... | Görüntüleme : 814 | Yanıtlar : 1

Hakimin Dört Suçu

Hakimin Dört Suçu

Hazreti Ömer Radıyallahü Anh, hilafeti zamanında Hımıs ileri gelenlerine bir mektup yazıp çevredeki fakirlerin kendisine bildirilmesini isteyerek yardım edeceğini bildirdi. Hımıs'lılar Şam ve civarında bulunan fakirlerin bir listesini Halife Hazreti Ömer'e arzettiler. Hazreti Ömer (R.A.) gelen listeyi açıp baktığında listenin başında kadı olarak ta'yin ettiği Sa'd bin Amir'in ismini görüp listeyi getirenlere hakiminin malî durumunu sordu. Onlar:

- Hakimimiz hakikaten gayet fakirdir. Çünkü rüşvet olacağı korkusundan, en küçük bir hediyemizi bile kabul ...
Read more : Hakimin Dört Suçu | Görüntüleme : 733 | Yanıtlar : 0

Endonezya nasıl Müslüman oldu?

Endonezya nasıl Müslüman oldu?

Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya'ya gitti, oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi. Tam da halkın aradığı cinstendi. Kendisi de kanaat sahibi bir insandı. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:
- Hangi kumaştan sattın?
-Şu kumaştan efendim.
-Metresini kaça verdin?
-On akçeye.
-Nasıl olur?" diye hayret etti,
-Beş ...
Read more : Endonezya nasıl Müslüman oldu? | Görüntüleme : 811 | Yanıtlar : 2

Ceza Olarak Eli Kesilen Şeyh

Ceza Olarak Eli Kesilen Şeyh

Şeyh Hammad (Ebu'l - Hayr Tinati) Hazretlerinin bir eli kesikti. Bir gün mürüdlerinden biri küstahlık ederek ona elinin kesilmesine sebep olan şeyin ne olduğunu sordu. Şeyh Ebu'l - Hayr Tinati Hazretleri elinin kesilmesine sebep olan hadiseyi şöyle anlattı:

- Gençliğimde bir hünah işledim. Ondan dolayı elimi kestiler, buyurunca ne zaman olduğun sordular.

Hz.Şeyh de meseleyi başından anlatmaya başladı.

- Ben mağrip diyarında oturmakta idim. Sefere çıkmayı ve biraz gezmeyi ...
Read more : Ceza Olarak Eli Kesilen Şeyh | Görüntüleme : 704 | Yanıtlar : 0

"Allah’tan Utanmaya Senden Daha Layığım!"

Allah’tan Utanmaya Senden Daha Layığım!

Çok eski devirlerde Kifl adında bir adam vardı. Kifl, ahlâkî ve insanî değerlere önem vermeyen, para kazanmak için her yolu meşru gören çok zengin bir adamdı. Zenginliğini de faizden elde etmişti. Dara düşen, ihtiyacı olan kimse kendisine geliyor, oda yüksek bir faizle geri ödenmesi şartıyla onlara para veriyordu. Vadesi geldiği zaman kişi parasını ödeyemezse bu sefer faiz miktarını daha da artırıyordu. Şayet yine ödeyemezse adamları vasıtasıyla o kimsenin bütün ...
Read more : "Allah’tan Utanmaya Senden Daha Layığım!" | Görüntüleme : 842 | Yanıtlar : 5

Ahde Vefa

Ahde Vefa

Hz.Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler, derlerki
-Ey halife bu aramızdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin.
Bu söz üzerine Hz.Ömer suçlanan gence dönerek:
-Söyledikleri doğrumu diye sorar.
Suçlanan genç derki evet doğru bu söz üzerine Hz Ömer:
-Anlat bakalım nasıl oldu diye sorar.
Bunun üzerine genç anlatmaya başlar,derki :
-Ben bulunduğum kasaba hali vakti yerinde olan bir insanım ailemle beraber gezmeye çıktık kader bizi arkadaşların ...
Read more : Ahde Vefa | Görüntüleme : 737 | Yanıtlar : 0

Subhaneke Duası Bize Ne Anlatır

Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasındki sonsuz ve sınırsız muhabbettir huzurla dolu sohbettir.Sure ve duaları okurken namaz kılan kişi Allaha kavuşma ve Onunla bütünleşme duygusunu yaşar.Subhaneke duasında namaz kılan kişi ''Allah 'ı hamd övgü şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum'' dediğinde Rabbi ona bende seni hamd övgü şükür ve takdir içerisinde anıyorum seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum.Bana dost ve övlmüş kullarımla beraber senin ey kulum iki cihanda derceni yükseltiyorum müjdesini verir.

‘’Senin adın ...
Read more : Subhaneke Duası Bize Ne Anlatır | Görüntüleme : 2157 | Yanıtlar : 0

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanirrahim

"Ey insanlar!"
"Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım."

" insanlar!"
"Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl bir ay ise bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur."

"Ashabım!"
"Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynuna vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara ...
Read more : Veda Hutbesi | Görüntüleme : 913 | Yanıtlar : 2

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x