Zaman: Prş Mar 28, 2024 22:45

News News of Dinimiz İslam

Site map of Dinimiz İslam » Dizin : Dinimiz İslam

İslâm dini hakkındaki görüş ve paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bölümdür.

Allah'ım sen bizi su İslâm düşmanlarından koru...

Dünyanın dört bir yanına giden kardeşlerimizin duygularıyla. Duyguda en engin olanın duygusuyla. Ondan daha engini varsa Bediüzzaman'ın duygusuyla.

Şirk koşuyor şarlatan!
Bu adamın yolundan gidenlerin vay haline...
Read more : Allah'ım sen bizi su İslâm düşmanlarından koru... | Görüntüleme : 783 | Yanıtlar : 1

Ölümü Özüne Sevdir Nasıl Olsa Gelecek !

* Ölümü özüne sevdir. Nasıl olsa gelecek.

* Gelen her iyilik ALLAHü teâlâdandır. Hem de sebepsiz olarak. Gelen kötülükler de nefstendir. Yaratmak bakımından her şey ALLAH’tandır. Nefs ister, ALLAHü teâlâ dilerse yaratır. ALLAHü teâlâ dilemezse, sivrisinek kanadını bile oynatamaz. Hayır da şer de ALLAH’tandır.

* Ahirette kurtulmak, ibadet ve amelin çok olmasıyla değil, doğru iman ile amellerin ihlaslı ve şartlarına uygun yapılmasıyladır.

* Kanaat, insanın kısmetine düşen rızkına razı olmasıdır.

* İmanın gitmesine en çok ...
Read more : Ölümü Özüne Sevdir Nasıl Olsa Gelecek ! | Görüntüleme : 829 | Yanıtlar : 1

Ene ene, ente ente -- ben benim, sen sensin

Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: Ben neyim, sen nesin?

Nefis demiş: Ben benim, Sen sensin.

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş.

Yine demiş: Ene ene, ente ente. (Ben benim, sen sensin.)

Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.

Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış.

Yine sormuş: Men ene? Ve mâ ente?

Nefis demiş: Ente Rabbiye r-Rahîm, ve ene abdüke l-âciz. Yani, Sen benim Rabb-i Rahîmimsin.
Ben senin âciz ...
Read more : Ene ene, ente ente -- ben benim, sen sensin | Görüntüleme : 7135 | Yanıtlar : 2

Tefsir Meal ... (sigara)

Esselamu aleykum Kardeslerim..
Son okudugum bir kitabda(Islamda aile egitimi) Sigara bahsinde ,örnek
olarak bazi ayeti kerimeler belirtilmis,bunlari sizinle paylasmak istedim.

Allahu teala c.c. buyuruyorki:

1.) " Temizi murdara degistirmeyin" Nisa suresi 2.ayet

2.) " O Ümmi Peygamberki,onlara iyiligi emreder,onlari
kötülükten men eder, IYI VE TEMIZ OLAN YARARLI SEYLERI
onlara helal kilar,KÖTÜ ve MURDAR olan seyleri onlara
haram kilar" A´raf suresi 157.ayet

3.) "Deki: Murdarin coklugu senin hosuna gidip hayretine mucip
olsa bile murdar ile temiz ...
Read more : Tefsir Meal ... (sigara) | Görüntüleme : 748 | Yanıtlar : 0

Cennet Kadınları !

Hureym oğlu Amir,oğlu Said!den(R.A)

“Rasulüllah (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:

“Eğer cennet hanımlarından birisi dünyaya şeref verip görünürse, bütün yeryüzünü misk kokusuyla doldurup güneş ve ayın berraklığını ve ışığını körletip gidecektir”
“kadınların dördü Cennet’e dördü de Cehennem’dedir."

Cennette olanlar namuslu efendisine itaatkar, çocuk doğuran sabretmesini bilen, aza kanaat eden kocasına karşı utangaç kocasının bulunmadığı sırada mal ve namusunu koruyan ve kocasının karşısında diline sahip olan kadındır.

Ayrıca kocası ölüp geride yetim kalan çocuklarının başlarında bulunup ...
Read more : Cennet Kadınları ! | Görüntüleme : 865 | Yanıtlar : 0

Anksiyeteye "Esma-ül Hüsna"

Modern psikolojiyi İslam tasavvufu ile kaynaştıran psikiyatr Mustafa Merter, “Dokuz Yüz Katlı İnsan” kitabında modern psikoloji kuramcılarından ibadet sırasında yaşanan İslami bilinç hallerine, rüya analizinden günümüz insanının ruhsal rahatsızlıklarına bir çok konuyu ele alıyor. İşte kitaptan ilginç ayrıntılar…

Depresyona karşı “hayır terapisi” uygulayan Merter’in en dikkat çekici iddiasına gelince: “Esma-ül Hüsna (Allah’ın güzel isimleri) her insanda potansiyel olarak var ve modern insanın psikolojik sorunları bu isimlere uygun yaşamamasından kaynaklanıyor!”

Rahman (esirgeyen), Rahîm (bağışlayan), Vedûd (inananları ...
Read more : Anksiyeteye "Esma-ül Hüsna" | Görüntüleme : 9318 | Yanıtlar : 1

ONLAR ULEMA DEĞİL; "ULU " A'MÂ LARDIR!...

ONLAR ULEMA DEĞİL; "ULU A'MÂ LARDIR!...

İnsanı hazin, hazin düşündüren bu ifade, "onlar ulema değil; ulu a'amalardır" sözü elbette ki Mesnevi'den.

Lügatte, ula: şan ve şeref sahibi kişiler; ulema: âlimler, ilim sahibi kişiler, bilginler gibi ilmiye mensuplarına denir, diye bilgi verilmiş.

Ortalık da şeyh çok mürit yok, dendiği gibi bir ulema enflasyonudur gidiyor… Avamın vehmi, fehimlerine galip olduğundan, kalp olanla, sahih olanı ayırt edemediğinden, bir sisli ve puslu hava devam ede gidiyor.

Adamcağızların ya göz ...
Read more : ONLAR ULEMA DEĞİL; "ULU " A'MÂ LARDIR!... | Görüntüleme : 774 | Yanıtlar : 0

Ey Azrail !!!

Ey Azrail! Ey Azrail! Bilirim, bu sözlerim çok yersiz, Neden böyle ansızın, geliverdin habersiz?... Ne olurdu üç beş yıl önce haber verseydin. Hiç değilse rüyama, bir kerecik girseydin... Aşk, meşk, derken, dünyadan bir türlü kopamadım. Senden özür dilerim, hazırlık yapamadım. Görüyorsun yanımda, ne valiz var, ne bavul…

Uykum öyle ağır ki; ne zil duydum, ne davul. Yaşım yetmiş olsa da, gel gör ki; fıkır fıkırım. Bu cümbüşlü âlemi, ben nasıl bırakırım? Hani bir söz vardır ...
Read more : Ey Azrail !!! | Görüntüleme : 1050 | Yanıtlar : 5

Sünni Çatısında Alevilik Tartışması

Sünni Çatısında Alevilik Tartışması-1
Gülen gölgesinde bakanlı Alevi toplantısı

Türkiye’de siyaset Alevileri, seçim dönemlerinde hatırladı; sonrasında hep unuttu. AB süreci de Alevilerin toplumsal beklentilerinin karşılanmasında rol oynamadı. Hatta, AB ilerleme raporlarında Alevilerden “azınlık” diye bahsedilmesi şiddetli tartışmalara yol açtı. Yine de AB’nin istekleri doğrultusunda Alevi cemaatine bazı açılımlar yapıldı. Alevi dernekleri sorunlarına ortak çözüm aradı. Bu konuda yapılan son toplantı, Fethullah Gülen’in etkin olduğu bilinen “Abant Platformu” önderliğinde gerçekleştirildi. “Aleviliğin Tarihi, Kültürel, Folklorik ve Aktüel ...
Read more : Sünni Çatısında Alevilik Tartışması | Görüntüleme : 2239 | Yanıtlar : 8

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x