Zaman: Pzr May 19, 2019 20:38

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

SÖZ… / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

SÖZ…

Ata'm;

İzindeyiz.

Açtığın yoldan, "temsili" Bandırma Vapurları, Bandırma uçakları, Bandırma kamyonları, Bandırma otobüsleri, Bandırma otomobilleri, Bandırma bisikletleri, ne bulursak onunla, gösterdiğin hedefe yürüyoruz.

2019 yılı Mayıs'ının 19. Günü, tıpkı senin 100 yıl önce yaptığın gibi Samsun'a çıkıyoruz. "Güruh"a dahil olanların vebali boyunlarına, "millet"in fiziken bunu yapamayacak durumda olan fertleri de, ruhları ve gönülleriyle Samsun'da! Zira "Samsun iskelesi" bir "coğrafi konum"dan çok ötesi; tıpkı Ergenekon gibi Türk'ün adını hak ediş kalesi.

* * *

Tıpkı, ...
Read more : SÖZ… / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU | Görüntüleme : 97 | Yanıtlar : 0


Yeni açılımın ana hedefi Suriye Kuzeyi / Cahit Armağan DİLEK

Yeni açılımın ana hedefi Suriye Kuzeyi

Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi.

Bizi yazılarımızdan ve TV programlarından takip edenler çok iyi bileceklerdir ki 3 yıldır yeni açılım-müzakere-pazarlık sürecine çıkacak yolların taşlarının döşendiğini söyledik yazdık.

Avukatlarıyla görüşmesinin 06 Mayıs'ta duyurulmasıyla birlikte yolun sonuna gelindiği de deşifre ediliyordu. Önceki gün Adalet Bakanı'nın avukat yasağının kaldırıldığını açıklamasıyla birlikte bu resmen teyit edildi.

Konu aslında avukat görüşmesi falan değil. Hem Bahçeli hem de AKP milletvekili aslında teröristbaşının devletle ve Kandil ile ...
Read more : Yeni açılımın ana hedefi Suriye Kuzeyi / Cahit Armağan DİLEK | Görüntüleme : 83 | Yanıtlar : 0


19 Mayıs'ı nasıl anlamalı? / Barış DOSTER

19 Mayıs'ı nasıl anlamalı?

Yarın 19 Mayıs. Mustafa Kemal Paşa’nın, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılı. Sadece Türk tarihi açısından değil, emperyalizme karşı savaşan mazlum milletlerin tarihi açısından da önemli bir gün. Sonuçları; Rusları, İngilizleri, Yunanları, Fransızları, İtalyanları da etkilediğinden, dünya tarihinde de özgün bir yeri var Milli Mücadele’nin.

Önemli günler; ulusal bellekte izi olan tarihler; coşkuyla kutlanan bayramlar; milli bilinci ve kimliği, özgüveni ve gururu pekiştirmenin yanında, nereden gelip nereye ...
Read more : 19 Mayıs'ı nasıl anlamalı? / Barış DOSTER | Görüntüleme : 73 | Yanıtlar : 0


İBB'deki dijital veriler bu yüzden mi saklandı? / Murat AĞIREL

İBB'deki dijital veriler bu yüzden mi saklandı?

Daha önce İBB'deki Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın iştiraki olan Medya A.Ş.'nin milyonluk faturasını gündeme taşımıştım.

Söz konusu olayda Medya A.Ş.'nin, 30.10.2018 tarihinde (2018/459917 ihale numarası ile) gerçekleştirdiği "İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Bağlı Birimlerinin Yatırım Org. Tanıtım ve Medya çalışmaları işi" işinden 26.5 milyon kazandığını aktarmıştım.

İş kapsamında "Web Tasarım, Bakım, Onarım, İmaj Film, Video vb." gibi işlerin yaptırıldığını belgeleriyle yazmıştım. Bu iş için bu kadar para ...
Read more : İBB'deki dijital veriler bu yüzden mi saklandı? / Murat AĞIREL | Görüntüleme : 131 | Yanıtlar : 0


19 Mayıs ruhu: Yalnızlaşmadan yalnızlaştırmak / Deniz YILDIRIM

19 Mayıs ruhu: Yalnızlaşmadan yalnızlaştırmak

Halide Edip, Ateşten Gömlek’te anlatıcısına, “bende her savaşı kazandıktan sonra ordumuzun neden yenildiğini anlamayan gizli bir kızgınlık vardı” dedirtir. Yani askeri cephede kahramanlıklar, kazanılan muharebeler vardır; ancak devlet yine de çözülmekte, saltanat binası içten içe çökmektedir. Dönemin yurtseverlerine hükmeden ruh halinin en iyi özetidir. Neden böyledir?

19 Mayıs’ta sahaya inen Kemalist liderliğin bu soruya verdiği yanıt bellidir:
Sadece askeri kurtuluş yetmez; çünkü iç cephede siyasal düzen zaaflıdır, devletle halk arasındaki ...
Read more : 19 Mayıs ruhu: Yalnızlaşmadan yalnızlaştırmak / Deniz YILDIRIM | Görüntüleme : 87 | Yanıtlar : 0


Benim aklım artık bunları almıyor / Barış TERKOĞLU

Benim aklım artık bunları almıyor

“Siz buraya FETÖ terör örgütünün başını nasıl çağırırsınız? Ya Türkiye’yi ya da terör örgütünü seçersiniz. Benim için müftülük bitmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ile teröristi aynı yere koyuyorsunuz.”

Türk Büyükelçi, Kırgızistan’da müftülüğün iftar programını bu sözlerle terk etti. FETÖ imamı Orhan İnandı’yı davetliler arasında görünce isyan eden Diplomat Cengiz Kamil Fırat, herkesin haklı olarak takdirini kazandı.

Peki devirdiği masa Kırgızlı imamların masası mıydı? Yoksa bizim ikiyüzlülüğümüzün aynası mıydı?

Neden mi?

Toplantıyı terk ...
Read more : Benim aklım artık bunları almıyor / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 314 | Yanıtlar : 0


Koca Alilere selam olsun / Levent BULUT

Koca Ali, gösterişten uzak sessiz, sakin yaşayan bir kılıç ustasıdır. Tamamen işiyle ilgilidir. Bir gün iftira edilir ve hırsızlıkla suçlanır. Bir süre sonra kanun karşısına çıkarılır. Elinin kesilmesine hükmedilir. O dönemin kanunlarına göre ancak diyetini ödeyerek itham edilen suçtan aklanabilecek olan Koca Ali, parası olmadığı için cezaya razı gelir.
***
Ancak onun dürüst bir insan olduğuna inan çevresi, parası olan kasap Mehmet'ten, Koca Ali'nin diyetini ödemesini ister. Kasap Mehmet,  diyeti öder ve onu yanına alır. ...
Read more : Koca Alilere selam olsun / Levent BULUT | Görüntüleme : 117 | Yanıtlar : 0


Öcalan'ın talimatları ve Türkiye-Suriye Savaşı / Cahit Armağan DİLEK

Öcalan'ın talimatları ve Türkiye-Suriye Savaşı

Öncelikle YENİÇAĞ'ın cesur, dürüst yazarı Yavuz Selim DEMİRAĞ'a yönelik hain saldırıyı lanetlediğimi bildirmek isterim. Bu ifade özgürlüğüne ve basına yönelik açık bir saldırıdır. YENİÇAĞ yazarları yılmadan korkmadan sinmeden yazmaya, halkı aydınlatmaya, gerçekleri deşifre etmeye devam edecek.

Gelelim konumuza. Teröristbaşı Öcalan'ın son mektubunun ortaya çıkması kendisine yönelik sözde tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevleriyle oluşturulan baskıyla oluştu.

Aynen 2012 Sonbaharında olduğu gibi.

O zaman da yaygın açlık grevleri yapıyordu PKK'lılar. Eylül ...
Read more : Öcalan'ın talimatları ve Türkiye-Suriye Savaşı / Cahit Armağan DİLEK | Görüntüleme : 256 | Yanıtlar : 1


Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'deki hamleleri neler? / Barış DOSTER

Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'deki hamleleri neler?

Türkiye’nin iç siyasette yaşadığı gerilim, dış siyasette yaşadığı yön kaybı ve sıkışmışlık, ekonomide yaşadığı bunalım, Yunanistan’la ilişkilere son yıllarda çok açık biçimde yansıyor. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde 18’i ada statüsünde olan 152 ada, adacık ve kayalığı işgal etmesine, Ankara’nın güçlü tepki vermemesi, Akdeniz’de attığı adımlarda da Atina’yı cesaretlendiriyor. Dahası, Türk kamuoyunun da TBMM’nin de Kıbrıs başta olmak üzere Yunanistan’la yaşanan sorunlardaki hassasiyetinin ve milli meselelerde birlikte davranma geleneğinin aşındığı gözleniyor. ...
Read more : Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'deki hamleleri neler? / Barış DOSTER | Görüntüleme : 306 | Yanıtlar : 1


Her Şey Çok Güzel Olacak / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Her Şey Çok Güzel Olacak

Hakaret yok, kin ve isyana teşvik yok, ortak değerleri aşağılama yok, provokasyon yok, hedef göstermek yok, tetikçilik yok, gayriahlaki bir üslup yok, seviyesizlik yok; sadece, ama sadece adalet duygusunun sıfırlandığı bir anda silkinip de "Her Şey Çok Güzel Olacak" umuduna sarıldılar, bu zararsız, hiçbir kötülük içermeyen dileği paylaştılar diye, bir grup ünlünün "fişlendiğini" belgeleyen o "kağıt parçası"nı görünce geldi aklıma…

* * *

Wisconsin senatörü Joseph McCarthy'nin, 9 Şubat 1950'de ...
Read more : Her Şey Çok Güzel Olacak / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU | Görüntüleme : 244 | Yanıtlar : 2


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 141336 ileti • Toplam 41933 başlık • Toplam 24510 üye

x