Zaman: Cmt May 30, 2020 23:00

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

Etrafı çöp götürüyor! Neden ve nasıl temizleriz? * 20 Temmuz 2015

Evlerden değil kamuya ait yerlerden sözediyorum. Plajlarımız, sayfiye yerlerimiz, tarihi mekanlarımız çöpten geçilmiyor. Peki neden?

Bu yazıyı Japonya’da yazıyor olmam tesadüf değil. İstanbul’la aynı nüfusa sahip Tokyo’yu görünce insan utanıyor. Buradaki metro istasyonları temizlik bakımından bizim hastanelerle yarışır! Gerçi çevreyi ne kadar kirlettiğimize kani olmak için buraya gelmenize gerek yok. Bizim plajlar izmaritten, pet şişelerinden, mısır koçanlarından geçilmez ama Yunan adaları pırıl pırıl. Hopa’dan taş atımı mesafedeki Gürcü sahilleri de öyle. Peki neden?

Temizlik bizim ...
Read more : Etrafı çöp götürüyor! Neden ve nasıl temizleriz? * 20 Temmuz 2015 | Görüntüleme : 170 | Yanıtlar : 0


İhanet süreci

Virüs günlerinde herkesin dikkati Kovid-19 belasına odaklanmış iken, malum zihniyetler kenarda köşede Cumhuriyet Türkiye’sine kendilerine göre son darbeleri vurmak amacı ile bolca planı yapıyorlar. Ekonomi, sosyal hayat, siyasal yapı, eğitim… aklınıza gelen ne var ise, algı operasyonları ile dizayn etme çabasındalar.
Resim
“Siz hiçbir şey düşünmeyin, eleştirmeyin. İtiraz etmeyin, aklınızın süzgecini iptal edin, biz sizin yerinize her şeyi düşünür yaparız” diyorlar. Şu anda muktedir olmayanlar da plan üzerine plan inşa ediyorlar. Özellikle Türkiye dışında bulunan ...
Read more : İhanet süreci | Görüntüleme : 210 | Yanıtlar : 0


İngiltere’ye Giden 450 Ton Altın Ne Durumda - 10 Ara 2019

Hükümetin Türkiye’nin sahip olduğu altının yüzde 92’i olan 450 ton altını İngiltere’ye göndermesi büyük tepki yarattı; duyuldukça tepki arttı. Tepkinin giderilerek ya da azaltılarak halkın duymasını önlemek için yandaş medya devreye sokuldu. Altının nereden ve ne biçimde geldiği belirtilmeden, Hazinenin altınla dolduğu yaymacası yapıldı. Altınların İngiltere’den geri alındığı izlenimi verildi. Ne yazıkki birçok yurtsever de oynanan oyunun farkına varmadı; yanıltıcı yayınları gerçek sandı. Merkez Bankasındaki altın stoğunun 2017’den sonra arttığı doğruydu ama İngiltere’ye gönderilen altından ...
Read more : İngiltere’ye Giden 450 Ton Altın Ne Durumda - 10 Ara 2019 | Görüntüleme : 206 | Yanıtlar : 0


Cumhuriyeti Yeryüzünden Silmek! / Işık KANSU

Cumhuriyeti Yeryüzünden Silmek!

Stadyumlardan başladılar. Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün adlarını silip yerine şirketlerin adlarını verdiler. Bu duruma, büyük büyük kulüpler de seyirci kaldı.

Ardından hastane yapmak için bula bula “Atatürk” adını taşıyan havaalanını buldular.

Reislik rejiminin simgesi olan Saray, Ankara’da hiç arsa yokmuş gibi, üstelik yasalara aykırı olarak Atatürk Orman Çiftliği’nin ortasına dikildi.

Şimdi de yine bir Atatürk adlı yeri, “Atatürk Kültür Merkezi”nin bulunduğu alanı millet bahçesi yapıyorlar.

Karşısını da gazetemize milyon liralık davalar açan, yaptığı ...
Read more : Cumhuriyeti Yeryüzünden Silmek! / Işık KANSU | Görüntüleme : 316 | Yanıtlar : 0


Türkiye'nin kayıp yılları! - Servet AVCI

18 Mayıs 2020 Pazartesi

İnsan, AKP'yi yönetenlerin HDP'ye olan tepkilerini görünce Türkiye'nin kayıp yıllarına acıyor!.. İster istemez "Keşke 2003'ten beri Türkiye'yi AKP yönetseydi de o gördüklerimizi görmeseydik" diye iç geçiriyoruz!..

Böyle azim böyle irade yönetseydi Türkiye'yi "Analar ağlamasın" dümeniyle kimse bizi kandıramayacak, teröristlerle masaya oturtamayacaktı!..


Neydi o yıllar değil mi? Muhalefetteki AKP, teröristlerle masaya oturulmasına direniyor, dönemin hükûmeti onlara "Siz kandan besleniyorsunuz, morg bekçisisiniz" diye nasıl da hakaretler ediyordu!..

AKP'liler "Yapmayın, bu yol yol değil, ...
Read more : Türkiye'nin kayıp yılları! - Servet AVCI | Görüntüleme : 161 | Yanıtlar : 0


Atatürk nasıl tutuklandı? / Barış TERKOĞLU

Atatürk nasıl tutuklandı?

Devrim meçhule atılmış bir adım mıdır? Yoksa tarihi gittiği yönde tarihten hızlı koşma eylemi midir? Aklın ikna edilmiş karamsarlığı mıdır? Yoksa insanın elleriyle şekil verdiğinin dönüp yaratıcısına aktardığı iyimserlik mi? Vazoya koyarken kararmaya başladığını fark ettiğin kızıl gül müdür? Yoksa yağmurunu beklesin diye toprağa düşmüş tohum mu?

Silivri Cezaevi’ne ikinci kez geldikten sonra malum çevrelerin sataşmalı sorusu şuydu: Saray’ın hedefinde yine Atatürkçüler mi var? Elbette bu sualden hoşlanmadım. Hayır, Mustafa Kemal’i, “saray ...
Read more : Atatürk nasıl tutuklandı? / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 281 | Yanıtlar : 1


Bir 'ticari sır'rı daha açıklıyoruz / Çiğdem TOKER

Bir 'ticari sır'rı daha açıklıyoruz

Büyük köprü, tünel, havalimanları ve şehir hastaneleri Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yaptırılıyor.

İktidar partisi, müteahhitlere devlet adına büyük garanti ve taahhütler verdi. Ama ne verdiğini “ticari sır” diye saklıyor. Birçok nedenden ilki: “Beş kuruş çıkmıyor”un doğru olmadığı anlaşılacak. Oysa “büyü”nün sürmesi gerekiyor. Büyünün sürmesi için de sanki vergilerimizi 15-20 yıl ipotek altına almıyormuş gibi KÖİ projelerinin, yapılış sürecindeki aşamaların, itinayla törene dönüşmesi gerekiyor.

Her bir tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhalefete ...
Read more : Bir 'ticari sır'rı daha açıklıyoruz / Çiğdem TOKER | Görüntüleme : 278 | Yanıtlar : 0


Biz Kazanacağız, Çünkü Akıl Bizdedir! / Türker ERTÜRK

Biz Kazanacağız, Çünkü Akıl Bizdedir!

Samsun; Milli Mücadelemizin başladığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatıldığı yer. Bu güzel ve kutlu şehri Milli Mücadelemizin 101’inci yılını idrak ederken, saygıyla selamlıyorum.

19 Mayıs; esasında onurlu, hür ve bağımsız bir şekilde yaşama hakkı elinden alınan bir milletin örgütlü bir mücadeleye başlamasının adıydı. Anadolu’nun birçok yerinde, işgale ve yok oluşa itiraz eden çoban ateşleri yakılmıştı. Eğer bunlar örgütlenemez ve bir çatı altında birleştirilemeseydi; kısa zaman içinde emperyalistler tarafından söndürülecekti. ...
Read more : Biz Kazanacağız, Çünkü Akıl Bizdedir! / Türker ERTÜRK | Görüntüleme : 164 | Yanıtlar : 0


Akar'ın üç tasfiyesi / Mehmet Ali GÜLLER

Akar'ın üç tasfiyesi

Tümamiral Cihat Yaycı’nın Yüksek Askeri Şûra’ya (YAŞ’a) iki ay kala Saray kararıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilmesi ne anlama geliyor?

Karşı çıkanlar içinde kararı “FETÖ operasyonu” diye değerlendirenler olduğu gibi, “Libya desteği için ABD’ye verilen kelle” diye yorumlayanlar da var. Tersinden, kararı destekleyenler içinde de “Yaycı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de başlatacağı büyük harekât için Genelkurmay Başkanlığı’nda özel olarak görevlendirildi” diyenler var.

Yaycı’nın iki özelliği

Kuşkusuz Tümamiral Yaycı’nın ...
Read more : Akar'ın üç tasfiyesi / Mehmet Ali GÜLLER | Görüntüleme : 224 | Yanıtlar : 0


ABD'nin "Alan temizliği" / Zeynep GÜRCANLI

ABD'nin "Alan temizliği"

Dünya siyaseti COVID-19 pandemisi nedeniyle adeta donmuşken, Ortadoğu'da sular durulmuyor.

Irak, Yemen, Lübnan, İran, hatta Ürdün karışık. En büyük karışıklık da elbette Suriye'de.

Belli ki birileri, salgın sonrasına “alan temizliği” yapıyor.

Önce Filistin'den başlayalım;

ABD Başkanı Trump'ın damadının “yüzyılın planı” diye dünyaya yutturmaya çalıştığı, Filistin'in sadece Gazze'ye sıkıştırılması, Batı Şeria'nın ise İsrail tarafından ilhak edilmesi planı tıkır tıkır işliyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, hatta Mısır, “sessiz kalan dilsiz şeytandır” hadisindeki “şeytan” ...
Read more : ABD'nin "Alan temizliği" / Zeynep GÜRCANLI | Görüntüleme : 249 | Yanıtlar : 0


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 143102 ileti • Toplam 42963 başlık • Toplam 24603 üye

x