Zaman: Cum Ağu 07, 2020 11:25

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

A101 nasıl kurtuldu? / Barış TERKOĞLU

A101 nasıl kurtuldu?

Pek de kolay değildi. Film bobinlerini makineye yerleştirmekle başlar, negatiflerini banyo etmekle biterdi. Bir fotoğraf karesi saatler alırdı. Şimdi öyle mi? Çekiyorum, çektim, bir tane daha çekeyim diye birikiyor. Nasıl çıkmışım demeye bile zaman kalmıyor.

Son iki yazıda Ayasofya açılışında Nurcuların Meşveret kolunun önderi Hüsnü Bayramoğlu’nun Genelkurmay Başkanı ile çektirdiği fotoğrafın ardındaki ilişkileri anlattım. “Said-i Nursi’nin Ayasofya kehaneti” diyorlardı, bir uydurma olduğu kendileri tarafından da kabul gördü. Bir zamanlar Gülen’e mektup yazarak ...
Read more : A101 nasıl kurtuldu? / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 220 | Yanıtlar : 0

Albayların tasfiyesi… / Yavuz Selim DEMİRAĞ

Albayların tasfiyesi…

Adları ihtilal, devrim, darbe, muhtıra ya da kalkışma olsa da sonuç da darbeyi planlayıp uygulamaya koyanlar dahil ciddi bir tasfiye yaşanır. Sadece Türkiye'de değil dünyanın bir çok yerinde bu gerçekle yüzleşilir. Siyasi tarihimizin halen karanlıkta kalan dehlizlerinde izlerini bulmak mümkündür. Siyasal İslamcıların halen intikamını alma peşinde oldukları ünlü 31 Mart Vakasını da "mektepli-alaylı" çatışmasından tutun da 27 Mayıs 1960'ın sonrasındaki "Eminsu Olayı", "12 Mart, 12 Eylül ve nihayetinde 15 Temmuz" kalkışmasından sonra başta ...
Read more : Albayların tasfiyesi… / Yavuz Selim DEMİRAĞ | Görüntüleme : 102 | Yanıtlar : 0

Petrol ABD ve Rusya'ya şehitler bize… / Zeynep GÜRCANLI

Petrol ABD ve Rusya'ya şehitler bize…

Yandaşlara bakarsanız, AKP hükümeti dış politikada “başarıdan başarıya” koşuyor.

Suriye'de Mehmetçik ve bağlı güçler tarafından kontrol edilen bölgeler;

Libya'da Müslüman Kardeşler bağlantılı Trablus hükümetine verilen askeri destekle, Sarraç güçlerinin kontrol ettikleri alanı genişletmeleri;

Bir de üzerine bol bol siyasi hamaset.

Daha ne olsun?

Ama işin bir de “bedel” boyutu var.

Suriye'de çıkan iç savaş Türkiye'ye, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla sarih, -geçen yılın rakamlarıyla- 40 milyar dolara mal oldu. Bu ...
Read more : Petrol ABD ve Rusya'ya şehitler bize… / Zeynep GÜRCANLI | Görüntüleme : 104 | Yanıtlar : 0

Masada da sahada da zordayız

İktidar olmak üzere meclisteki partiler başta Ayasofya ve hilafet olmak üzere LGBT, İstanbul sözleşmesi, Kanal İstanbul rantını konuşurken milletimiz ise futbolu, siyasetin futbola müdahalesini, elden teslim edilen şampiyonluğu, küme düşürülmeyenleri ve süper lige çıkarılmayanları konuşurduk ki, Kurban Bayramı geldi.

Koronaya karşı geliştirilen 'birlikte başaracağız' sloganı bu gündemlerden sonra 'el birliğiyle içine ettik' olarak güncellendi.

Oysa ekonomimiz ortada, toplumsal şiddet ve kamplaşmalar ortada. Diğer taraftan ülkemiz Karadeniz'de, Ege'de, Akdeniz'de, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde tam bir kuşatma ...
Read more : Masada da sahada da zordayız | Görüntüleme : 87 | Yanıtlar : 2

Ayasofya'da vitrine konan cemaat / Barış TERKOĞLU

Ayasofya'da vitrine konan cemaat

Elli, yüz, yüz elli… Günlerce biriktiriyorsun. Her gün önünden geçerken “ne güzel” diye söylendiğin ayakkabıyı sonunda alıyorsun. Ayağına giyip yürüyorsun. Fakat… Vitrinde durduğu gibi durmuyor.

Ayasofya açılırken vitrine bir hikâye kondu. Meğer Said-i Nursi Ayasofya’nın cami olacağını kehanet etmiş, yetmemiş “Ben göremeyeceğim Hüsnü görecek, ben kabrimden seyredeceğim” demişti. “Hüsnü” dediği, bugün hayatta kalan son vekili Hüsnü Bayramoğlu’ydu. Ne garip, kehaneti açıklayan da “Hüsnü Bey”in kendisiydi. Said-i Nursi’nin nasıl uyuduğunu bile not ...
Read more : Ayasofya'da vitrine konan cemaat / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 202 | Yanıtlar : 0

15 Temmuz'u bastıranların tasfiyesi / Mehmet Ali GÜLLER

15 Temmuz'u bastıranların tasfiyesi

Okan Müderrisoğlu, açılışını Erdoğan’ın yaptığı İstanbul’daki MİT Karargâhı üzerinden MİT güzellemesi yaptığı yazısında önemli bir gerçeğe işaret etti: “MİT’i, 15 Temmuz’a giden süreçteki muhtelif toplantıları zamanında ve yeterince fark edememesinin yanında darbe teşebbüsünün öne alınmasını ve sekteye uğratılmasını sağlayan çabasıyla birlikte değerlendirmek gerekiyor” (Sabah, 1 Ağustos 2020).

Ancak burada “başarıyı” Hakan Fidan’a yazmak, Hulusi Akar’a büyük haksızlık olur!

Aksakallı’nın yanıtlanmayan o sorusu

Akar ve Fidan’ın 14 Temmuz programı ilginçtir. 15 Temmuz’da ...
Read more : 15 Temmuz'u bastıranların tasfiyesi / Mehmet Ali GÜLLER | Görüntüleme : 471 | Yanıtlar : 1

Ali Erbaş'ın günahını mı aldık! / Barış TERKOĞLU

Ali Erbaş'ın günahını mı aldık!

“Allah mücahitlerimize zaferi bahşetti. Onlar da bana, halifelik vazifesini verdiler. Ancak ben sizden daha iyi ya da üstün değilim. Doğruyu yaptığımı görüyorsanız destekleyin. Yanlış yaptığımı görüyorsanız, uyarın ve beni düzeltin. Bana, ben Allah’a itaat ettiğim sürece itaat edin.”

Hilafet ilan eden IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi, kendisini destekleyen kalabalığa kılıç eşliğinde böyle sesleniyordu. Musul’da, tarihi El Nuri Camii’nin minberinde, 6 yıl önce, yine bir temmuz ayında, yüzü ilk kez açık ...
Read more : Ali Erbaş'ın günahını mı aldık! / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 324 | Yanıtlar : 0

Türk İslamcılığının Talibanlaşması / Barış TERKOĞLU

Türk İslamcılığının Talibanlaşması

Ateşler içinde yanıyordu. Küçük çocuk olsa annesi soğuk suyun altına sokardı. O ise tersini yaptı. Başından ayakucuna örten kıyafetini giydi. Dünyayı kumaştan bir ızgaranın ardından gördüğü örtüyle yüzünü örttü. Doktora gitti. İyileşsin diye yazılan reçeteyi ise eşine verdi. Kocası “geçmiş olsun” demek yerine ona vurdu. Çünkü reçetenin üzerinde karısının adı yazıyordu. İnancına göre kadının yabancı bir erkeğe ismini söylemesi günahtı.

20. yüzyılda Doğu modernleşmesinin simgesi olan iki ülkeden bugün kadın çığlıkları yükseliyor. ...
Read more : Türk İslamcılığının Talibanlaşması / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 472 | Yanıtlar : 1

Dünyayı Cennete Çevirmeye Ne Dersiniz?

İnsanları ayrıştırmak ötekileştirmek o kadar kolay ki! birleştirip kaynaştırmak zor bir iştir. Karşındakini bir kere kırdın incittin mi onun gönlünü almak çok meşakkat ister. Bende hayatımda ötekileştirmeye gittiğim oldu mu diye düşündüm. Bir iki örnekle yanlışımdan nasıl döndüğümü dile getirip konumuzun özüne geçeceğim.

Kendim bir Yörük çocuğu olduğum için İki bin yılından sonraki yıllarda Yörük faaliyetleri içinde bulunuyor etkinliklere katkı sağlıyordum. İki bin beş yılında gazeteciliğe başlayınca cebimden para harcayıp o şölen senin bu şenlik ...
Read more : Dünyayı Cennete Çevirmeye Ne Dersiniz? | Görüntüleme : 292 | Yanıtlar : 0

Lafla peynir gemisi yürümez / Levent BULUT

Hatırlarsanız AKP'nin bir seçim sloganı vardı:
"Onlar konuşur AK Parti yapar."
O sloganlı afişlerde de;
"Çözüm süreci başladı, anaların gözyaşı dindi."
"Artık üniversite harcı ödemiyorum."
"Hava yolları halkın yolu oldu, artık uçakla seyahat ediyorum."
"OHAL kalktı, baskılar bitti. Köyümde özgürce yaşıyorum." gibi yaptıkları işleri anlatan sözler olurdu.
Favorim ise "Yerli uçağımız göklerde" afişleriydi. O dönem nasıl bir uçak yapıp uçurdularsa kayboldu! Bir türlü inemedi o uçak. Artık aya mı gitti, uzay boşluğunda mı yok ...
Read more : Lafla peynir gemisi yürümez / Levent BULUT | Görüntüleme : 199 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 143424 ileti • Toplam 43125 başlık • Toplam 24616 üye

x