Zaman: Prş Mar 28, 2024 16:06

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

Sıra Sisi'de Daha sonra Esad

Sıra Sisi'de Daha sonra Esad

İsrail, BAE ve Suudi Arabistan’la ilişkilerini normalleştirme adımları başlatan BOP eşbaşkalığı, barışma girişimlerine mesafeli yaklaşan Mısır’a dönük hamlelerini de sürdürüyor. BOP eşbaşkalığı üst düzey görüşme sinyali verirken, daha önce ‘Sisi yönetimini eleştirmeyin’ uyarısı yapılan ingiliz abd artığı Olan Müslüman Kardeşler denilen yayın organı Mekalemeen TV Türkiye’deki faaliyetini durdurdu.

Kaşıkçı cinayetinin baş şüphelisi Suudi Arabistan ve ‘15 Temmuz’un finansörü’ olmakla suçlanan BAE’nin ardından köprülerin atıldığı Mısır’la da yeni dönem arayışları sürüyor. ...
Read more : Sıra Sisi'de Daha sonra Esad | Görüntüleme : 432 | Yanıtlar : 0

'Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?''

''Ben zenginleri severim'' gibi yüzlerce skandal sözü ve uygulaması olan 'Benim memurum işini bilir' diyerek rüşveti normalleştirmeye çalışan 'Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?'' Özal'ı bazı siyasetçiler anma yarışına girmiş.
Resim
1970’lerde emperyalizm yeni küresel sömürü sistemi olarak neoliberalizmi önce akademik ve teorik düzeyde hazırladı, son yıllarda da yürürlüğe koydu. Neydi bu?

- Devleti küçültme, ekonomik alanda planlama, makro düzeyde kontrol faaliyetlerini bitirme (kendileri haricinde etki alanlarındaki ülkelerde), ekonomiyi her türlü denetimden soyutlama, ...
Read more : 'Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?'' | Görüntüleme : 447 | Yanıtlar : 1

Demografik yapının bozulması bir milli güvenlik sorunudur

Komşu ülkelerde çıkarılan savaşlar ve uğradıkları işgaller sonucu Afganistan, Irak, Suriye, en son Ukrayna derken akın akın gelen göç dalgalarıyla ülkemiz adeta göç selinde boğulmaktadır.
Resim
Yüz yıl önce bir ulus devlet olarak kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfus yapısı, son yıllarda, milyonlarca sığınmacı akını sebebiyle değişikliklere uğratılmış, dışarıdan müdahale edilmesi kolay, istikrarsız bir ülke olmanın eşiğine getirilmiştir.

Göç sebebiyle isyan noktasına gelmiş şehirlerden biri olan Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanının Suriyeli nüfusun artış hızıyla ile ilgili uyarısı; ...
Read more : Demografik yapının bozulması bir milli güvenlik sorunudur | Görüntüleme : 486 | Yanıtlar : 1

Elektrik dağıtım sistemi ranta doymuyor! - Uğur Emek

Son yazımda Isparta ve Niğde’de gerçekleşen elektrik kesintileri kâbusunu ele aldım.
Resim

Sayıştay raporlarından hareketle, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (TEDAŞ) denetim görevini layıkıyla yerine getirmediğini belirttim.

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) mevzuatına göre Isparta’da dağıtım sistemi çöken şirketin hizmet kalitesizliği nedeniyle abonelere tazminat ödemesi gerektiğini de ifade ettim.

Değerli okur bu yazının kaleme alındığı vakte (17 Şubat, 2022) kadar, bu tespitlerime ilişkin bir gelişmeye şahit olmadım

Bu tespitler o yazıda dursun.

Bu yazıda ...
Read more : Elektrik dağıtım sistemi ranta doymuyor! - Uğur Emek | Görüntüleme : 534 | Yanıtlar : 0

Bire Yörük Beyi

Yörü bire Yörük beyi,
Yüce dağlar senindir.
Aşk edersin yavuklun,
Kır çiçeğinden narindir.

Çamlı beller aşarsın,
Yaylaya ulaşırsın.
Yayla yolunda,
Yavukluna kavuşursun.

30 Eylül 2009 tarihinde yazıldı. İlk yayın.
Read more : Bire Yörük Beyi | Görüntüleme : 593 | Yanıtlar : 0

Bizim Gibi

Şehirde doğdum büyüdüm.
Onca gürültü koşuşturma içinde.
Benim hiç hayvanlarla tanışma imkânım olmadı, biliyor musunuz?
Hele hele köy, yala, dağ buraları hep kitaplardan öğrendik.
Bir gün buraları gezmeye gittim.
Bir dağın yamacına tırmandım ki!
O da ne? Bir tane kaplumbağa
Dedim bu dünyada usul usul yaşamakta varmış.
Birazda alay ettim. Buda yaşamak mı diye.
Birde baktım. Uçarcasına gelen bir tavşan.
Aha! Dedim. Tam bizim gibi yaşıyor.
Birde ne göreyim? Büyük bir kükreme sesi ile tavşanı ...
Read more : Bizim Gibi | Görüntüleme : 468 | Yanıtlar : 0

Bu Vatan Benim Bu Ülke Benim.

Bu vatan benim.
Bu toprak benim
Göz dikersen vatanıma
Koymam bunu senin yanına.

Bu memlekette yaşarım
Sevinir sevdalanır coşarım.
Dedemden armağan
Torunuma vereceğim tek hatıram.

Vatan borcumu ödemekten çekinirsem
Şüphe duyarım soyumdan.
Düşman gelirken terk edip kaçmam.
Savunurum yurdumu, yurt ettiği gibi dedemin.

Bu vatan benim bu ülke benim.
Bu toprakların üzerinde okutmam esameni senin.
Sen çok Yaşa,
Sen çok yaşa Türkiyem

Not: Her öğrencime bir dize gelecek şekilde söz yazmıştım. Öğrencilerime bir etkinlikte okutmuştum. ...
Read more : Bu Vatan Benim Bu Ülke Benim. | Görüntüleme : 448 | Yanıtlar : 1

Biz Ne Zamandan Beri Anadolu’dayız?

Anadolu’ya geldiğimiz tarih 1071 Malazgirt zaferiyle olduğunu biliriz. Malazgirt zaferiyle Anadolu’ya aslında geri geldik.

Bir memlekete göçmek için o memleket ile daha önceden bir bağınız olması gerekir. Sizin o memlekette yaşamanız yada atalarınızın o memleket ile bir bağı olması gerek. Kendi geçmişimden bir kesit ile görüşümü destekleyeceğim.

Biz Honamlı Yörükleri Orta Asya’dan geldiğimizde (Aydın Yöresi → Güzelbeyli veya Honamlı ) yurt tutmuşuz. Moğol baskısı ile batıya göç çoğalınca oradan göç edip Antalya bölgesine doğru göç ...
Read more : Biz Ne Zamandan Beri Anadolu’dayız? | Görüntüleme : 821 | Yanıtlar : 1

Helalleşme ayrı hesaplaşma ayrı

Helalleşme çağrısını olumlu bulunlar olduğu gibi özellikle olumsuz karşılayarak tepki gösterenler de oldu.
Resim

Olumlu bulanların yaklaşımı, AK Parti iktidarının toplumda yarattığı kutuplaştırma, ötekileştirme, düşmanlaştırmaya karşı, CHP’nin kucaklayıcı, birleştirici, bütünleştirici bir söylem ve eylem geliştirmesine her kesimin ihtiyacı olduğu yönündeydi.

Olumsuz bulanların yaklaşımı ise; “20 yıldır her türlü hukuksuzluğu yapan, otoriter bir sistem kuran, kendisini ve yandaşlarını zengin eden, hazineyi birkaç şirkete bağlanan hortumlarla tamtakır bırakan, özgürlükleri kısıtlayan, kolluk güçleriyle gençlerin, kadınların, işçilerin hak arayışlarını ...
Read more : Helalleşme ayrı hesaplaşma ayrı | Görüntüleme : 567 | Yanıtlar : 0

'Aslan gücünden düşse karınca oyar gözün -Servet AVCI

Muz eşliğinde Suriyelilerin bayrağımızla dalga geçtikleri görüntülerden sonra "Ama onlar da Çanakkale'de ne güzel savaştılar" diyen ahmak çıkmadı henüz!..
Anında bekliyorduk, üzerinde 'Halep' yazan mezar taşı fotoğraflarını, cehaletlerini kusa kusa…
Resim

Muhacir ha!.. Artık tutmayan o yalanlarınız batsın!.. Kapısını açıp evine alan yok ama bu büyük nankörlüğe afiyetle katlanan ne çok!..

Millî özelliğimizdi… Ülkemizi, hastaya, yaşlıya, kadına, çocuğa kapılarımızı kapatamazdık… Şekildeki facia bu 'millî iyiniyet'in 'ensar-muhacir' dümeniyle kalıcılığa sürüklenmesiyle başladı… Az değil, Türkiye'deki milyonlarca kaçkın, ...
Read more : 'Aslan gücünden düşse karınca oyar gözün -Servet AVCI | Görüntüleme : 428 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x