Zaman: Sal Tem 16, 2019 2:43

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

Bir fotoğraftan fazlası / Deniz YILDIRIM

Bir fotoğraftan fazlası

31 Mart’tan önce “illet, zillet” sözleri havada uçuşuyordu; aynı muhalefet liderlerine 19 Mayıs’ın 100. yılında Samsun çağrısı yaptı Erdoğan.

Erdoğan’ın 17 yıllık iktidar serüvenine bakanlar, bu tür hamlelere alışkındır. Ana stratejisi iktidarda kalmak, rejimi ve toplumsal ilişkileri dönüştürmektir. Bu stratejiye uygun olarak taktik manevralar yapma esnekliği ise diğer siyasetçilere göre daha fazla olmuştur daima. 19 Mayıs’taki çağrıyı ve kendi etrafında sunduğu fotoğrafı da bu taktik çerçevesinde okumak gerekir öncelikle.

Hangi şartlarda yapmıştır ...
Read more : Bir fotoğraftan fazlası / Deniz YILDIRIM | Görüntüleme : 247 | Yanıtlar : 1


Komşuda savaş görünüyor / Savaş SÜZAL

Komşuda savaş görünüyor

Yazıya başlamadan önce içime dert olan bir noktaya değineyim. Neden CHP lideri kendisine “Bay Kemal” diye hakaret eden bir adamın siyasi kaçışına payanda olabilir? Anlayabilmiş değilim. Bana İsa peygamber gibi tokat yedikten sonra öteki yanağını uzat mantığı veya Gandi kafası ile cevap vermeye kalkmayın. Olmaz böyle bir şey. Atatürk’ü Türkiye’den silmek isteyen bir takımın siyasetini kurtarmak için Atatürkçülük oynamasına nasıl alet olabildiniz anlayamıyorum. Hele Doğu Perinçek ve Devlet Bahçeli ile aynı kareye ...
Read more : Komşuda savaş görünüyor / Savaş SÜZAL | Görüntüleme : 309 | Yanıtlar : 0


İhale işleri de padişahlık gibi babadan oğula geçiyor... / Murat AĞIREL

İhale işleri de padişahlık gibi babadan oğula geçiyor...

Daha önce 11 Mayıs'ta yazdığım "İstanbul baronu" başlıklı yazımı hatırlıyor musunuz? Hatırlamayanlar için kısa bir hatırlatma yapmam gerekiyor.

Sayıştay 2017 denetleme raporunda personel taşıma ve araç kiralama işlemlerindeki usulsüzlüklerden bahsetmiştim. Kitabım "ŞAKİ"de de bu durumu yazmıştım.

"2017 yılı 363 hatlık personel taşıma hizmet alımı işi" (2016/399318 ihale numarası ile) ihale edildi. İhaleyi Adem Altunsoy, Mehmet Altunsoy ve Yılmaz Aytaş'ın sahibi olduğu Platform Turizm. Taş. Tem. Hiz. adlı ...
Read more : İhale işleri de padişahlık gibi babadan oğula geçiyor... / Murat AĞIREL | Görüntüleme : 338 | Yanıtlar : 1


Değersiz yalnızlık… / Zeynep GÜRCANLI

Değersiz yalnızlık…

Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak için Samsun'a çıkışının 100. Yılı;

Böylesine önemli günlerde Atatürk'ün Cumhuriyetimizi kurarken ortaya koyduğu ilkeler de hatırlanmalı, bugünle karşılaştırılmalı.

Başlayalım;

– İÇİŞLERİNE KARIŞMAMA, KARIŞTIRMAMA

Atatürk'ün temel ilkesi; “başka devletlerin işlerine karışmamak; kendi iç işimize de başkasını karıştırmamak”.

Ama AKP dönemindeki manzara şu;

Suriye'de iç savaşta taraf, Balkan ülkelerinin hemen hepsiyle kendi eliyle besleyip büyüttüğü FETÖ yüzünden kavgalı, Ortadoğu'da AKP'nin “devlet nişanı” taktığı Araplar tarafından bile nefret edilen ülke.

İçişlerine karıştırmama ...
Read more : Değersiz yalnızlık… / Zeynep GÜRCANLI | Görüntüleme : 204 | Yanıtlar : 1


1919'un anlamı / Örsan Kunter ÖYMEN

1919'un anlamı

19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, Kurtuluş Savaşı’nın ve emperyalizme karşı büyük bir mücadelenin başladığı tarihtir. Birinci Dünya Savaşı’nda galip gelen ülkelerin Türkiye’yi işgal edip parçalama girişimine karşı başlatılan bu mücadele, yaklaşık olarak üç buçuk yıl sürdü.

Ancak Atatürk, bir yandan işgal güçlerine ve onların işbirlikçisi Osmanlı hükümetine karşı mücadele verirken, bir yandan da, cephedeki savaşı kazanması durumunda kuracağı devletin siyasal yapısını tasarlıyordu. Bu bağlamda, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ...
Read more : 1919'un anlamı / Örsan Kunter ÖYMEN | Görüntüleme : 166 | Yanıtlar : 0


SÖZ… / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

SÖZ…

Ata'm;

İzindeyiz.

Açtığın yoldan, "temsili" Bandırma Vapurları, Bandırma uçakları, Bandırma kamyonları, Bandırma otobüsleri, Bandırma otomobilleri, Bandırma bisikletleri, ne bulursak onunla, gösterdiğin hedefe yürüyoruz.

2019 yılı Mayıs'ının 19. Günü, tıpkı senin 100 yıl önce yaptığın gibi Samsun'a çıkıyoruz. "Güruh"a dahil olanların vebali boyunlarına, "millet"in fiziken bunu yapamayacak durumda olan fertleri de, ruhları ve gönülleriyle Samsun'da! Zira "Samsun iskelesi" bir "coğrafi konum"dan çok ötesi; tıpkı Ergenekon gibi Türk'ün adını hak ediş kalesi.

* * *

Tıpkı, ...
Read more : SÖZ… / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU | Görüntüleme : 217 | Yanıtlar : 0


Yeni açılımın ana hedefi Suriye Kuzeyi / Cahit Armağan DİLEK

Yeni açılımın ana hedefi Suriye Kuzeyi

Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi.

Bizi yazılarımızdan ve TV programlarından takip edenler çok iyi bileceklerdir ki 3 yıldır yeni açılım-müzakere-pazarlık sürecine çıkacak yolların taşlarının döşendiğini söyledik yazdık.

Avukatlarıyla görüşmesinin 06 Mayıs'ta duyurulmasıyla birlikte yolun sonuna gelindiği de deşifre ediliyordu. Önceki gün Adalet Bakanı'nın avukat yasağının kaldırıldığını açıklamasıyla birlikte bu resmen teyit edildi.

Konu aslında avukat görüşmesi falan değil. Hem Bahçeli hem de AKP milletvekili aslında teröristbaşının devletle ve Kandil ile ...
Read more : Yeni açılımın ana hedefi Suriye Kuzeyi / Cahit Armağan DİLEK | Görüntüleme : 199 | Yanıtlar : 0


19 Mayıs'ı nasıl anlamalı? / Barış DOSTER

19 Mayıs'ı nasıl anlamalı?

Yarın 19 Mayıs. Mustafa Kemal Paşa’nın, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılı. Sadece Türk tarihi açısından değil, emperyalizme karşı savaşan mazlum milletlerin tarihi açısından da önemli bir gün. Sonuçları; Rusları, İngilizleri, Yunanları, Fransızları, İtalyanları da etkilediğinden, dünya tarihinde de özgün bir yeri var Milli Mücadele’nin.

Önemli günler; ulusal bellekte izi olan tarihler; coşkuyla kutlanan bayramlar; milli bilinci ve kimliği, özgüveni ve gururu pekiştirmenin yanında, nereden gelip nereye ...
Read more : 19 Mayıs'ı nasıl anlamalı? / Barış DOSTER | Görüntüleme : 178 | Yanıtlar : 1


İBB'deki dijital veriler bu yüzden mi saklandı? / Murat AĞIREL

İBB'deki dijital veriler bu yüzden mi saklandı?

Daha önce İBB'deki Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın iştiraki olan Medya A.Ş.'nin milyonluk faturasını gündeme taşımıştım.

Söz konusu olayda Medya A.Ş.'nin, 30.10.2018 tarihinde (2018/459917 ihale numarası ile) gerçekleştirdiği "İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Bağlı Birimlerinin Yatırım Org. Tanıtım ve Medya çalışmaları işi" işinden 26.5 milyon kazandığını aktarmıştım.

İş kapsamında "Web Tasarım, Bakım, Onarım, İmaj Film, Video vb." gibi işlerin yaptırıldığını belgeleriyle yazmıştım. Bu iş için bu kadar para ...
Read more : İBB'deki dijital veriler bu yüzden mi saklandı? / Murat AĞIREL | Görüntüleme : 338 | Yanıtlar : 1


19 Mayıs ruhu: Yalnızlaşmadan yalnızlaştırmak / Deniz YILDIRIM

19 Mayıs ruhu: Yalnızlaşmadan yalnızlaştırmak

Halide Edip, Ateşten Gömlek’te anlatıcısına, “bende her savaşı kazandıktan sonra ordumuzun neden yenildiğini anlamayan gizli bir kızgınlık vardı” dedirtir. Yani askeri cephede kahramanlıklar, kazanılan muharebeler vardır; ancak devlet yine de çözülmekte, saltanat binası içten içe çökmektedir. Dönemin yurtseverlerine hükmeden ruh halinin en iyi özetidir. Neden böyledir?

19 Mayıs’ta sahaya inen Kemalist liderliğin bu soruya verdiği yanıt bellidir:
Sadece askeri kurtuluş yetmez; çünkü iç cephede siyasal düzen zaaflıdır, devletle halk arasındaki ...
Read more : 19 Mayıs ruhu: Yalnızlaşmadan yalnızlaştırmak / Deniz YILDIRIM | Görüntüleme : 175 | Yanıtlar : 0


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 141594 ileti • Toplam 42093 başlık • Toplam 24526 üye

x