Zaman: Prş Eki 17, 2019 18:17

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

Malazgirt'ten Dumlupınar'a / Türker ERTÜRK

Malazgirt'ten Dumlupınar'a

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sahip olduğu tarih bilinci ve derinliği nedeniyle Malazgirt Meydan Savaşı’na gönderme yapmak için Dumlupınar Meydan Savaşı’nı aynı gün, 26 Ağustos’ta başlatır. Yani Alp Arslan’dan tam tamına 851 yıl sonra; “Senin Türklüğe kazandırdığın Anadolu’ya kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağız, düşmana terk etmeyeceğiz” demiştir.

Bu suretle Atatürk; hem tarih bilgisini ve tarihte dönüm noktası sayılabilecek olaylardaki farkındalığını ortaya koymuş, hem de gelecek nesillere bu farkındalık üzerinden mesaj vermek istemiştir. Bu ...
Read more : Malazgirt'ten Dumlupınar'a / Türker ERTÜRK | Görüntüleme : 254 | Yanıtlar : 1

Günahkâr şeyhleri savcılık kapılarından kurtaran eller / Barış TERKOĞLU

Günahkâr şeyhleri savcılık kapılarından kurtaran eller

Bir kadın bileği gördüğünde “tövbe estağfurullah” diyen adamlar, nasıl oluyor da çocuk yaşta merdiven altında hayatları karartılan çocuklara “sus” işareti yapıyor? Saatler sabaha karşı 04.30’u gösteriyordu. Sultangazi Emniyeti’nde görevli polislerin telefonu çaldı. Arayan 20 yaşındaki genç Yunus Ö. idi. Fısıltıyla konuşuyordu. Kendisini tuvalete kilitlemişti. Polislerden yardım istiyordu.

Genç sesin bulunduğu yer, Sultangazi’de bir merdiven altı dergâhın adresiydi. Etrafta Abdulkadir Geylani İlim ve Hizmet Derneği adıyla biliniyordu. Başında ise Şeyh ...

TÜRGEV ve türevleri para basacak... / Aykut KÜÇÜKKAYA

TÜRGEV ve türevleri para basacak...

Üniversiteye yerleşen öğrencilerin en büyük derdi barınma ve beslenme!.. Devlet, Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla üniversite öğrencisinin barınma ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayamıyor.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı, kısa adıyla TÜRGEV... Erdoğan ailesinin gözbebeği olan vakıf!.. Bilal Erdoğan ile Esra Albayrak’ın aktif olarak yer aldığı vakıf!..

Şu sıralar “Her şey tamam! Bir sen eksiksin” sloganıyla yurtlarına öğrenci arıyor. Türkiye genelinde tam 46 yurdu var. Ve 10 bini aşkın öğrencisi. ...
Read more : TÜRGEV ve türevleri para basacak... / Aykut KÜÇÜKKAYA | Görüntüleme : 331 | Yanıtlar : 0

Gitme kal, yalan söyledim! / Murat MURATOĞLU

Gitme kal, yalan söyledim!

Ülke son 5 yılda 1 milyon vatandaşını gurbet ellere gönderdi. Arkasından ağıt yakacağına yiğitliğe el sürdürmedi. “Giden gitsin, sen şarkılar söyle içinden boş ver, sözleriyle gönlünün aldırmadığını gösterdi.

“Bunların bilet paralarını verip göndermek lazım. Çünkü bunlar ülkemize yük” demişti. Yetmedi; “Eğitim için Batı'ya gidenler ajan oluyor!” diye de ekledi. Bir anlamda memnuniyetini dile getirdi!

* * *

Garibim Meclis eski Başkanı farklı. O, bunu iyi bir şey sanıyordu. “Artık dünyaya beyin ...
Read more : Gitme kal, yalan söyledim! / Murat MURATOĞLU | Görüntüleme : 411 | Yanıtlar : 0

Neo-Abdülhamitçilik / Mehmet Ali GÜLLER

Neo-Abdülhamitçilik

Nedir İdlib meselesi? Kısaca anlatalım:

Rus hava kuvvetleri destekli Suriye ordusu kuzeye doğru bir taarruza başlamış ve topraklarını parça parça yeniden egemenliğine alıyordu. Geri çekilen terörist gruplar İdlib’de mevzileniyordu. Suriye ordusu, Rusya hava kuvvetleri desteğiyle buraya da bir operasyona hazırlandı. Ancak AKP hükümeti sığınmacı sorunu yaratacağı gerekçesiyle bu operasyona karşı çıkıyordu (Oysa AKP için esas neden şuydu: İdlib’i verirse, Afrin’de tutunamayacaktı.)

AKP hükümeti, normalleştiği ve işbirliği geliştirdiği Astana ortağı Rusya’dan zaman istedi. Moskova, Washington’la ...
Read more : Neo-Abdülhamitçilik / Mehmet Ali GÜLLER | Görüntüleme : 324 | Yanıtlar : 0

Sanırsın THK da dış kapının dış mandalı… / Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Sanırsın THK da dış kapının dış mandalı…

Genç bile değil henüz beşikteki bir devletin mirasıdır bize Türk Hava Kurumu

16 Şubat 1925'te, Türk Tayyare Cemiyeti adıyla kurulduğunda, daha iki yaşında bile değildi Türkiye Cumhuriyeti; 16 aylık, kendi ayakları üzerinde yeni yeni duran, ilk adımlarının heyecanını yaşayan bir bebekti.

O da, tıpkı Şeker Fabrikaları gibi, TEKEL gibi, Türk Tarih Kurumu gibi, Türk Dil Kurumu gibi, Sümerbank gibi "Atatürk'ün direktifleriyle" hayata geçirilmiş bir projeydi; bu açıdan bakınca, ...

'Önemli adamlar'dan devlet görünmüyor / Barış TERKOĞLU

'Önemli adamlar'dan devlet görünmüyor

Türkiye’de bir devlet sistemi var mı? Kurumları sormuyorum. Dişlinin çarklarından bahsediyorum.

İzmir yanarken kıyıda kalmış bir haber vardı. Beştepe’de kurulan çalışma kurulu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerine değerlendirme raporunu tamamlamıştı. Önce Cumhurbaşkanı’na ardından MHP liderine sunulacağı yazıyordu. Öyle anlaşılıyor ki biz yine meselenin esasını konuşamayacağız. Oysa yangın, krizi gözümüze sokuyor.

Türkiye, orman yangınlarıyla ilk kez karşılaşmıyor, tecrübeliyiz. Haliyle bürokrasi de kendisini düzenlemiş. “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmelik”, ...
Read more : 'Önemli adamlar'dan devlet görünmüyor / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 423 | Yanıtlar : 0

Bakana sormuşlar; "Boynun neden eğri?" diye / Tuncay MOLLAVEİSOĞLU

Bakana sormuşlar; "Boynun neden eğri?" diye

Teşbihte hata olmaz...

Sayın Bakan da kusura bakmasın.

Deveye sormuşlar “boynun neden eğri?” diye, “nerem doğru ki?” diye yanıt vermiş.

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bugüne kadar söylediği her şeyin aksi ortaya çıktı.

Muğla’yı kavuran ve 300 hektar alanın kül olduğu ilk günden beri, yangınların perde arkasını yazıyorum.

* “Uçaklar neden yok?” diye sordum, “pahalı” yanıtını verdiniz.

* Pahalı olmadığını ortaya çıkardım, bu kez de “hurda, eski, uçamaz” dediniz.

* ...
Read more : Bakana sormuşlar; "Boynun neden eğri?" diye / Tuncay MOLLAVEİSOĞLU | Görüntüleme : 417 | Yanıtlar : 0

Her doğru her yerde söylenmez /Levent BULUT

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanları "Terör örgütü PKK/KCK ve uzantılarının amaçları için çalışmakla" suçlanarak görevden alındı. Cumhur İttifakı görevden almaları destekler beyanlarda bulunurken muhalefetten tepkiler yükseldi. Bu eleştirenler içinde iki eski AKP'li de var.
*
AKP kurucularından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının 'bu şekilde' görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır." derken, yine Twitter hesabından kararla ilgili bir dizi mesaj yayınlayan ...
Read more : Her doğru her yerde söylenmez /Levent BULUT | Görüntüleme : 229 | Yanıtlar : 0

Büzük öyle hafife alınacak bir şey değil / Barış TERKOĞLU

Büzük öyle hafife alınacak bir şey değil

İnsan vücudunun en çok haksızlığa uğrayan bölgesi hangisi? Herhalde büzük. Üstüne sayısız küfür, hakaret var. Oysa vücudun kritik bir bölgesinden söz ediyoruz. “Anal sfinkter” denilen kas tabakası bağırsağın çıkışını sarmış. Kolunuz ve bacağınız gevşiyor, o siz uyurken bile kasılmış halde duruyor. Vücudun bu güçlü bölgesi, bir uç birlik gibi teyakkuz halinde, yatağa ya da pantolonunuza pislemeyi önlüyor. Freud’a kadar giderek çocukluğumuzun 2-4 yaşını kapsayan anal döneminden, bu dönemin ...
Read more : Büzük öyle hafife alınacak bir şey değil / Barış TERKOĞLU | Görüntüleme : 573 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 141948 ileti • Toplam 42330 başlık • Toplam 24541 üye

x