Zaman: Prş Mar 28, 2024 21:23

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı.

Tarihinizi ne kadar biliyorsunuz? Eğer tarihinizi sınavı geçecek kadar öğrendiyseniz siz tarihinizin cahilisiniz. Birde kitap okumuyor duyduklarınıza inanıyorsanız felaket! Size biri tüm teknolojinin arkasında Avrupalılar var deyince inanırsınız değil mi?

Belki sizlerin etrafında da vardır. Elinden hiçbir iş gelmez ama öyle bir çenesi vardır ki sizin yaptığınız işi sahiplenir. Kendisi yapmış gibi kendine mal etmeyi başarır. O işi yapan siz bir türlü anlatamazsınız. İçinizden de düşünürsünüz bunu benim yaptığımı millet öğrendi mi? Biz yaptığı işi ...
Read more : Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı. | Görüntüleme : 891 | Yanıtlar : 0

Peker, Ağar ve ortadaki ‘pamuk şekeri’

Milyarlarca dolarlık sektörün halka halka başka işlere, alanlara yayıldığı; sanatçısı, sporcusu, gazetecisinin de bulunduğu kocaman bir havuz var karşımızda.

“Uyuşturucuyu izlersen, eline bir suç davası geçer; parayı izlersen ne geçeceğini bilemezsin.” (The Wire isimli polisiye diziden bir replik.)

Çoğumuz en az bir defa şu lafı etmişizdir: “Allah’tan petrolümüz yok!” Sadece inşaat ve borçlanma üzerine kurulan iktidar tekeline bakınca; bu en değerli yeraltı servetinden yoksunluğa duyulan içten minnettarlığı anlıyor insan. Ne yazık ki petrol yok ama, ...
Read more : Peker, Ağar ve ortadaki ‘pamuk şekeri’ | Görüntüleme : 1023 | Yanıtlar : 1

RABİA İŞARETİ YASAKLANIYOR

ABD ya da Rusya Türkiye’nin içişlerine karışmaya kalkarsa kızarız, tepki veririz. Ama biz Mısır’ın içişlerine her türlü karışma hakkını kendimizde gördük, son sekiz yıldır.

“Ümmetin lideri” diye kendimize görev yükledik bir de… Osmanlı sultanları bile 400 yıl “Hilafet bizde, ümmetin lideri biziz” demesine rağmen Arap dünyasına kendini kabul ettirememiş. Osmanlı'nın yanında etin ne, budun ne?.. Biz kim oluyoruz ki?..

PKK ve PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmeyen devletlere kızıyoruz, ağzımıza geleni söylüyoruz. Haklıyız da… Mısır’ın ...
Read more : RABİA İŞARETİ YASAKLANIYOR | Görüntüleme : 941 | Yanıtlar : 0

Maharetleri bu olsa gerek / Levent BULUT

Öyle bir ülke haline geldik ki; olmamışı olmuş, yapılmamışı yapmış gibi gösterenleri "Helal olsun!" deyip alkışlıyoruz. Meselâ; "Yerli uçağımızı yaptık." dediler, millet hâliyle alkışladı. Öyle ya kim sevinmez kendi uçağımızı yapsak?
Sonra "Uçağımız göklerde..." dediler ama gören yok.
Herhâlde kaybettiler!
Ne hikmetse vatandaşımız yine alkışladı.
*
Ülkeyi yönetenlerin siyaset anlayışı işte bu. Yapılmış iyi ne varsa "Biz yaptık." derken yapamadıkları ya da başka bir deyişle beceremedikleri her iş için de ya "dış güçler"i ya da ...
Read more : Maharetleri bu olsa gerek / Levent BULUT | Görüntüleme : 447 | Yanıtlar : 0

Misafirperverliğin bir değeri kalmadı / Levent BULUT

O gün her zamanki gibi gazeteden çıktım, durağa gidiyorum. Bir müddet yürüdükten sonra arkamdan tanıdık bir ses yankılandı. Dönüp baktığımda uzun zamandır görmediğim bir dostumu karşımda gördüm.
*
Ne zaman telefonda konuşup bir gün buluşalım desek araya hep iş güç giriyor ve öyle kalıyordu. Bayağı bir zamandır da artık buluşalım demeyi kesmiştik. O an küçük çocuklar gibi sevindik. Sarmaş dolaş olduk. Ayaküstü hâl hatır sorduktan sonra dostum, ortak bir arkadaşımızın ofis açtığını ve oraya gideceğini ...
Read more : Misafirperverliğin bir değeri kalmadı / Levent BULUT | Görüntüleme : 494 | Yanıtlar : 0

Asıl mesele Türklük!.. / Levent BULUT

- Türküm, doğruyum, çalışkanım,
- İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
- Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
- Ey Büyük Atatürk!
- Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
- Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
- Ne mutlu Türküm diyene!
*
Türkiye'de, "Çözüm Süreci" döneminde Öğrenci Andı kaldırılmış, buna karşın düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay'a dava açılmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında öğrenci andını kaldıran yönetmelik hükmünü oy çokluğuyla iptal etmişti. ...
Read more : Asıl mesele Türklük!.. / Levent BULUT | Görüntüleme : 577 | Yanıtlar : 1

155’e çıktıysa fena 150’ye indiyse iyi hele 140 fıstık gibi

Direksiyondaydım, Asya'dan Avrupa'ya geçiyordum, köprüden, trafik fena değildi, hayret yani, akıyordu, demeye kalmadı ki, aniden zınk!

Herkes frene asıldı, neredeyse önümdekine patlatıyordum.

Durup dururken niye tıkandı filan derken, vaziyet anlaşıldı, gene intihar vardı, garibanın biri köprünün korkuluklarına çıkmıştı.

Zayıf, kısa boylu, üstünde mavi kazak var, mont yok, sakalı uzamış, suratı harita gibi, çektiği çilelerin, hissettiği kederin bütün çizgileri alnına kazınmış, avurtları çökmüş, doğrusu yaşını çıkaramadım, 30 desen olur, 50 desen gene olur.

Bir eliyle tutunmuş, ...
Read more : 155’e çıktıysa fena 150’ye indiyse iyi hele 140 fıstık gibi | Görüntüleme : 2786 | Yanıtlar : 0

Ah eski denen Türkiye ah!.. / Levent BULUT

Bir tek ben mi böyle düşünüyorum bilmiyorum. Ama ben eski Türkiye'yi özlüyorum arkadaş. Hafızamız zayıf değilse dünümüzü hatırlıyor olmamız lazım.
15-20 yıl öncesini düşünün. Belki yine işsiz ya da borçlu idik ama yarınımıza umutla bakabiliyorduk.
Öyle ya, kör talih bir gün bize de güler diyorduk. Birbirleri ile cigarasını paylaşan insanlar "hangi partilisin?" demiyordu.
Terör bitme noktasında, yargıya güven doruktaydı. Particilik ve partizanlık bu kadar yaygın değildi.
Herkes ekmeğinin derdine düşmüş koşturuyordu.
"Ne Mutlu Türküm" ...
Read more : Ah eski denen Türkiye ah!.. / Levent BULUT | Görüntüleme : 1978 | Yanıtlar : 2

Avrupalılar Siz Sömürdünüz Biz Yönettik

Avrupalıların biz Türkleri barbar işgalci gibi ilan edip durmaları karşısında biraz düşündüm. Gezerek göremediysem de Youtube yayınlarını izleyerek dünyanın her bucağının yaşam biçimini öğreniyorum.

Önce biz Türklerin hâkimiyeti altında yüz yıllarca yaşamış toplumların kültür ve dillerini inceledim. Yüz yılı bırak hatta bin yıl hâkimiyetimiz altında yaşayanların kültürü ve dillerine bakmak gerekir. Bu insanların dillerinde dinlerinde hiçbir değişiklik olmamış. Komşu yönetimler arası sürtüşmeler sonucunda el değiştiren topraklar elbette olmuş. Yönetilenlere baskı ve zulüm yapılmamış. Münferit memurların ...
Read more : Avrupalılar Siz Sömürdünüz Biz Yönettik | Görüntüleme : 2753 | Yanıtlar : 4

İleri demokrasiye sahip bir ülkeyiz! / Levent BULUT

Eğer demokrasiyi amaç değil "araç" edinenler, iktidara gelip demokrasiden bahsediyorsa...
Demokrasi, cumhuriyete ve geçmişe küfür etmek zannediliyorsa…
Masumiyet karinesi "suçsuzluğu kanıtlanana kadar herkes suçludur" sanılıyorsa…
İktidarın her türlü nimetlerini sonuna kadar kullanıp, mağdur ayaklarına yatılıyorsa…

*
Çıkarcı ve yalakalar her türlü yanlışta alkışlıyorsa…
İşsizlik çığ gibi büyüyüp, ekonomi çökerken; yandaşlar zengin ve ihya oluyorsa…
Bildiğin kara, "ak" "pak" olmuşsa…
Özelleştirme adı altında devletin kurumları tek tek satılıp, borç azalacağına daha da çok artmışsa…

*
36 ...
Read more : İleri demokrasiye sahip bir ülkeyiz! / Levent BULUT | Görüntüleme : 2138 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x