Zaman: Çrş Nis 17, 2024 0:34

News News of Gazete Köşe Yazarları

Site map of Gazete Köşe Yazarları » Dizin : Gazete Köşe Yazarları

“HEPSİ BİZİMDİR” GELENEĞİNE ELEŞTİREL YAKLAŞIM

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
"Tarih"i "tekerrür" diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?
Mehmet Akif Ersoy ibret alınması için tarihe eleştirel bakışın altını çiziyor.
Ama ne gezer?..
Türk Milliyetçileri tarihe romantik bakışın yanlışını gelenek haline getirmiş, bu yüzden de “Ulu Hakan Abdülhamit Han 30 yıl tek karış toprak vermeden devleti ayakta tutmuş” dolmasını bile yutmuştur. Ya hu Abdülhamit iki Türkiye büyüklüğünde toprak ...
Read more : “HEPSİ BİZİMDİR” GELENEĞİNE ELEŞTİREL YAKLAŞIM | Görüntüleme : 2819 | Yanıtlar : 0

Biontech ve Deniz Feneri

Koronavirüse karşı aşı geliştirerek, dünyanın umudu haline gelen Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, sahibi oldukları biyoteknoloji şirketi Biontech'i 2008 yılında Almanya'da kurdular.
Resim

Aynı 2008 yılında, aynı Almanya'da, Deniz Feneri'ne baskın yapıldı.

Fakir fukaraya yardım ayaklarıyla Allah'ın Kitap'ın adını vererek mütedeyyin insanlarımızdan topladıkları milyonlarca euroluk bağışları, sahte faturalarla indiragandi yaptıkları, kendilerine ait antin kuntin işlerde kullandıkları, kendilerine apartmanlar, gemiler aldıkları, sevgililerine yedirdikleri, dinibütün pozları verirken, Las Vegas'a kumar oynamaya bile gittikleri ortaya ...
Read more : Biontech ve Deniz Feneri | Görüntüleme : 2144 | Yanıtlar : 0

Biz Türk'üzde Siz Değil misiniz?

Ben, biz Türk'üzde
Siz değil misiniz?
Utandırdılar beni
Kırgız Kazak Özbek üç kız kardeşimiz.

İki devlet bir millet
Yanlış değil elbet.
Eksik söylüyor bizim millet
Anlayamadım bu ne hikmet.

Türklüğün ulu soyu
Bir birinden farklı bir çok boyu.
Gelin bir ele alalım bu konuyu
Bir çok buluş atalarımızın, unutmak torunlarının huyu.
Read more : Biz Türk'üzde Siz Değil misiniz? | Görüntüleme : 2119 | Yanıtlar : 0

Biz o çözümü iyi biliyoruz! - Servet AVCI

Hâlâ çözüm sürecini savunuyor Savunma Bakanı… Devlet sabır ve şefkat göstermiş, terörü bitirin oturalım 'bu iş'i çözelim demiş!.. 'Bu iş' derken!.. Hangi iş, bu iş? Ayrıca kime demiş, muhatap kimmiş?
Resim

Devam ediyor Bakan: "Cevap, Gaziantep, Ankara ve İstanbul saldırıları olunca, büyük çaplı operasyonlar yaptık… Dağlarda çıkılamaz denilen yerlere çıktık… Dağlarda başarılı olamayacağını anlayan teröristler şehirlere indi… Onları şehirlerde açtıkları çukurlara gömdük…"

Bir kere sıralama doğru değil… Teröristler dağlardaki operasyondan sonra şehirlere inmiş değiller… Çözüm ...
Read more : Biz o çözümü iyi biliyoruz! - Servet AVCI | Görüntüleme : 1433 | Yanıtlar : 1

Yeter artık rahat bırakın Atatürk'ü / Levent BULUT

Her yıl 10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe sirenler çalmaya başlıyor.
Tüm halk, sadakat ve özlemle yolun ortasında duruyor.
Okullar, iş yerleri ve devlet daireleri bir dakikalığına sessizliğe bürünüyor.
Ama elbette ki Atatürk'ün değerini anlayamayanlar; bu plansız fakat topyekûn saygının önemini de anlayamazlar.
Dindar, özgürlükçü, demokrat gözüküp de Atatürk'ü sevmeyen zihniyete neden çok kızdığımı şöyle anlatayım; yokluklar içinde bir mahalleye ya da bir köye çeşme veya cami yaptırdığınızı düşünün... Çeşmeyi kullanan sana hayır duası ...
Read more : Yeter artık rahat bırakın Atatürk'ü / Levent BULUT | Görüntüleme : 1817 | Yanıtlar : 4

Değişmez kural: Neye lâyıksak! - Servet AVCI

Siyasetçiye kızmanın çok da âlemi yok!.. Siyasetin ve siyasetçinin gıdası seçmen… Goygoyculuk yapmadan işin o tarafına bakmak ve 'her topluluk lâyık olduğu gibi yönetilir' düsturuna bir daha hak vermek gerekir…
Resim

Meselâ çözüm sürecine destek veren seçmenle, masa devrilince PKK'yı yeniden terörist ilân eden seçmen aynı!..

TL'den 6 sıfır atılınca paramızın bir anda değerlendiğini zanneden seçmenle, şimdi bizim "Dolar'ınan, Euro'ynan işimiz olmaz" diyen seçmen aynı!..

Önceleri fakirlikten şikâyet eden seçmenle, bugün "Buzdolabını bizim sayemizde gördünüz" ...
Read more : Değişmez kural: Neye lâyıksak! - Servet AVCI | Görüntüleme : 2087 | Yanıtlar : 0

Bir de 102 yıl önceki 29 Ekim var! - Ümit DOĞAN

Hepimiz biliyoruz ki “İngilizler tek kurşun sıkmadan İstanbul’u nasıl terk etti?” sorusu Atatürk ve cumhuriyete düşmanlık eden, milli mücadeleyi küçümseyen zevatın dilinden düşmüyor.
Resim

İngilizler kurşun sıkmadan gittiler, çünkü Lozan Antlaşması bunu gerektiriyordu. Hem cephede hem masada kazanmıştık çünkü. Bunun detaylarını defalarca yazdım, anlattım. Şimdi dilerseniz “İngilizler tek kurşun sıkmadan koskoca Osmanlı Devleti’nin başkentini, İstanbul’u nasıl işgal etti?” sorusunun cevaplarını arayalım.

1918 yılının Ekim ayına gelindiğinde Osmanlı Devleti açısından Birinci Dünya Savaşı’nın kaybedileceği iyiden iyiye ...
Read more : Bir de 102 yıl önceki 29 Ekim var! - Ümit DOĞAN | Görüntüleme : 1424 | Yanıtlar : 2

İki Memleket Bir Millet

Damarımızda bulunan kan
Büyük Türk ulusundan.
Bağımız bağlantımız olan
Can Azerbaycan

Bayraklarımızın gızılıyla ayı
Birleşsek sarsarız dünyayı
Menim özüm senin kendin
Bir baksana özbe öz kardeşsin

İki devlet bir Millet
Sevinip, üzülenin yanında hep
Türkiye ve Azerbaycan
İki memleket bir millet.

Not: Mart - Nisan 2020 tarihinde bir yarışma için yazıldı. Salgından dolayı iptal edildi.
Read more : İki Memleket Bir Millet | Görüntüleme : 1354 | Yanıtlar : 0

Sahte, Kaçak Alkolle Ölüm Satılmasın.

Ülkemizde son günlerde sahte içkiden ölenlerin sayısı sanırım altmışı buldu. Bu bir trafik kazası ya da bir patlama sonucu olsaydı ülke olarak nedenlerini sebeplerini konuşurduk.

Sizlerin içmeyiversinler dediğinizi duyar gibiyim. Bende öyle diyecektim ki durup yeniden düşündüm. Tiryakilik ve bağımlılık konusunda bir duygudaşlık yapmaya çalıştım. Benim tek bağımlılığım tiryakiliğim .. markanın .. çayıdır. Safi dem olarak (benim 1 bardak su katarsak 3 bardak olur) yaklaşık sabah kahvaltım 10, öğle ve akşam 6 şar bardaktır. Eksik ...
Read more : Sahte, Kaçak Alkolle Ölüm Satılmasın. | Görüntüleme : 861 | Yanıtlar : 0

Edep yahu / Levent BULUT

Köy düğününde ortalık kararmaya başlayınca kalkmak için izin istedik, düğün sahibi "Olmaz valla, hem daha İzzet gelecek" dedi...
Israr, itiş kakış...
Sık sık "İzzet'i izlemeden bırakmam" deyince, İzzet solist olmalı dedik, oturduk...
Durmadan tekrarladı:
"İzzet gibisini görmeden gitmek olmaz..."
*
Cana yakın, samimi insanlar...
Andree'ye çocuklarla haber gönderdim:
"İzzet gelecekmiş, izleyip gidelim..."
"İzzet kim?.."
"Sanatçı..."
"İzzet geldi-geliyor" diye bir telaş herkeste... Rakı sofrası kenara çekildi, meydan açıldı, içimden "iyi ki gitmemişiz" dedim...
Türk sanat müziği ...
Read more : Edep yahu / Levent BULUT | Görüntüleme : 818 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147913 ileti • Toplam 45543 başlık • Toplam 24813 üye

x