Zaman: Prş Nis 18, 2024 18:46

News News of İzlem (Strateji)

Site map of İzlem (Strateji) » Dizin : İzlem (Strateji)

İzlem (Strateji) - Bazen barışın, bazen de savaşın sanatı...

ABD-NATO Füze Kalkanı Radarı, Yalanlar ve Gerçekler / Halûk DURAL

ABD-NATO Füze Kalkanı Radarı

Yalanlar ve Gerçekler

Haluk DURAL
Ulusal Strateji Merkezi – USMER İstanbul Başkanı
23.09.2011

Türkiye’ye yerleştirilmek istenen füze kalkanı

ABD-NATO Projesi

NATO’nun 19-20 Kasım 2010 tarihlerinde Lizbon’da yapılan Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesinde kabul edilen Yeni Stratejik Konsept çerçevesinde ilk uygulama olarak, bir adet seyyar erken uyarı radarının Türkiye’ye yerleştirileceği, 12 Eylül 2011 günü Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal tarafından açıklandı. Dışişleri Bakanlığı, füze kalkanı radarının Malatya’ya yerleştirileceğini açıkladı. Amerika ve Türkiye ...
Read more : ABD-NATO Füze Kalkanı Radarı, Yalanlar ve Gerçekler / Halûk DURAL | Görüntüleme : 6161 | Yanıtlar : 0

Bir ülkenin milleti ile imtihanı

Bir ülkenin milleti ile imtihanı

Orta doğu da isyan ateşi ile yanan bir devlet. Beşşar Esed, Ordusu ile Orta doğu da kendine sıçrayan isyanı durdurmak için Muhalif halka karşı kanlı bir yönetim sürdürür. Birleşmiş Milletler ve Amerikan yönetimi durumdan rahatsızdır.

Demokrasi rejimini isteyen bir halk. Etnik olarak bölünmüş ve rejimin değişmesini destekleyen Kürt ve Şii milis grupları. Esad'a karşı büyük gruplar şeklinde taraflarını almıştır.

Türkiye, sınırdaki isyan ve gelişmelerden çok rahatsızdır. Başbakanın Esad ile yaptığı ...
Read more : Bir ülkenin milleti ile imtihanı | Görüntüleme : 1903 | Yanıtlar : 1

Ulusal Tarım - Küreselci Saldırı / Uluslararası Çiftlik: Türkiye

ULUSLARARASI ÇİFTLİK: TRAKYA

Resim
En verimli tarım alanı yeni planla uluslararası tekel çiftliği halini alacak.
Küçükler bitecek!

Edİrne, Tekirdağ ve Kırklareli kalkınma ajanslarının birleştirilmesiyle oluşturulan TRAKAB tehlikeli bir girişime imza atıyor. “Trakya Çevre Düzeni Planı” ile verimli topraklar çiftçinin elinden alınıp birleştirilerek uluslararası devlere satılacak.

Tekellerin gözü çiftçinin toprağında
Trakya Kalkınma Birliği aracılığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine yaptırılan “Trakya
Çevre Düzeni Planı” ile, Trakya’yı uluslararası tekellerin çiftliği haline getirecekler.

Haber : Salim YAVAŞOĞLU

Edirne, Tekirdağ ve ...
Read more : Ulusal Tarım - Küreselci Saldırı / Uluslararası Çiftlik: Türkiye | Görüntüleme : 4096 | Yanıtlar : 3

ABD Ordusu Kendini Genç Kuşak Japonlara Böyle Sevdirecek

GENÇ KUŞAK JAPONLAR İÇİN

ABD ordusu kendini ‘manga’ ile sevdirecek

Dış Haberler Servisi - ABD ordusu, yeni kuşak Japonlara iki ülke arasındaki yarım asırlık güvenlik ittifakının önemini çizgi romanla anlatacak.

Öyküde, Usa-kun (USA-ABD demek ve Japonca tavşan anlamına gelen ‘usagi’ kullanılarak bir kelime oyunu yapılmış) isimli Amerikalı bir erkek çocuk ile Japon kız çocuğu Anzu Arai arasındaki arkadaşlık anlatılıyor. Usa-kun, kulakları tavşan şeklinde kapşonlu bir ceket giyiyor. Serinin bugünden itibaren online olarak yayımlanacak ilk öyküsü “İttifakımız - Kalıcı ...
Read more : ABD Ordusu Kendini Genç Kuşak Japonlara Böyle Sevdirecek | Görüntüleme : 2231 | Yanıtlar : 1

Brezilya-Türkiye’nin Atılımı ve İran / Graham E. Fuller

Brezilya ve Türkiye’nin Uluslararası Güç İlişkilerindeki Değişime Yardımı

Graham E. Fuller, CIA Millî İstihbarat Konseyi
(National Intelligence Council) eski yardımcı başkanı ve çok
sayıda kitabın yazarı; bunlara „A World Without Islam

(İslâmsız Bir Dünya) –Ağustos 2010- da dâhil.
24 Mayıs 2010

Vaşington, BM’nin İran’a karşı yaptırım uygulamasını sağlamasındaki zorlukları gördüğünü sanıyorsa, bu aslında işin yarısı bile değil. Bundan daha önemli durum, Brezilya ve Türkiye’nin uluslararası güç dengelerini değiştirecek girişimlerde bulunmalarıdır.

Bu iki orta derece güç, ...
Read more : Brezilya-Türkiye’nin Atılımı ve İran / Graham E. Fuller | Görüntüleme : 2049 | Yanıtlar : 0

O kadim vicdan susarsa!!!

"Ben bütün hayatı terörle mücadelede geçmiş sıradan bir jandarma subayıyım. 21 aydır tutukluyum. Hakkımdaki bütün gizli tanık ifadelerini çürüttüm. Kütahya alay komutanı olduğumu söyleyen gizli tanık bile vardı; hayatımda Kütahya'da görev yapmadım.Bütün bu iftiraların tersinin kanıtlanması sizlere bir şey if...ade etmiyor mu?

Bütün bu yalanların delillerle ortaya çıkarılması sizin vicdanınızda ne anlama geliyor? Hangi sorunuza cevap veremedim? Bu adama niçin bu kadar iftira atıyorlar diye hiç düşündüğünüz olmuyor mu? Terör örgütünün yayın organlarında ölmüş anama ...
Read more : O kadim vicdan susarsa!!! | Görüntüleme : 2799 | Yanıtlar : 0

Petrolün Yeni Ekseni - Flynt Leverett

Arkadaşlar. Çevirimi beğenmeyenler veya orijinalinden okumak isteyenler için aşağıya yazının bulunduğu linki veriyorum.Yazıyı ilgi çekici bulacağınızı ümit ediyorum.

Kaynak: http://www.newamerica.net/publications/ ... xis_of_oil

Petrolün Yeni Ekseni¹

• Flynt Leverett
• Yeni Amerika Vakfı
• Milli Çıkar

Temmuz 2006

Yeni petropolitikalardan doğan Amerikan liderliğine yönelik meydan okumalarla başa çıkabilmek için Birleşik Devletler dış politikası hastalıklıdır. Mevcut politika enerji güvenliğini ciddi bir dış politika konusu olarak ele almamaktadır veya diğer dış ...
Read more : Petrolün Yeni Ekseni - Flynt Leverett | Görüntüleme : 1823 | Yanıtlar : 0

Amerika’ nın Yapışkan Gücü - Walter Russel Mead

Arkadaşlar. Çevirimi beğenmeyenler veya orijinalinden okumak isteyenler için aşağıya yazının bulunduğu linki veriyorum.Yazıyı ilgi çekici bulacağınızı ümit ediyorum.

Kaynak: http://goliath.ecnext.com/coms2/gi_0199 ... power.html

Amerika’ nın Yapışkan Gücü

Birleşik Devletler ordusu ve kültürel çekimi Amerika’ yı küresel düzenin tepesinde tutmaktaydı. Ama egemen, tek başına silahlar ve Hollywood’ a dayalı olarak yaşayamaz. Birleşik Devletler ekonomik politikaları ve kuruluşları “yapışkan güç” gibi davrandılar, Diğer ülkeleri Birleşik Devletler sistemine çektiler ve içine hapsettiler. Yapışkan ...
Read more : Amerika’ nın Yapışkan Gücü - Walter Russel Mead | Görüntüleme : 1807 | Yanıtlar : 0

Türkiye'nin Politik Devrimi - M. Abromowitz / H. Barkey

Türkiye'nin Politik Devrimi

Çeviri: Comte, Nartkun

Ankara’daki sivil-asker savaşının küresel bir anlamı var.

Ülkedeki politik hayatın üzerinde yoğun bir baskısı olan askerî yönetimi kesmek, benzeri olmayan bir politik dram ortaya çıkardı. Cumhuriyet savcıları ve yakın zamanın, hem emekli hem de hâlâ etkin olan en yüksek askerî liderleri tutuklandı.

Bu sivil-asker çatışmasının nasıl gelişeceği, Türkiye’nin geleceği açısından çok ciddi bir önem taşıyor. Ama aynı anda küresel önemi de var. Eğer iktidarda olan AKP, tırmanan politik kutuplaşmayı ...
Read more : Türkiye'nin Politik Devrimi - M. Abromowitz / H. Barkey | Görüntüleme : 2904 | Yanıtlar : 0

Erdoğan Gerizekalı Değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da AK Parti "Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"nda konuştu. Başbakan Erdoğan Balyoz Darbe Planı'nı üstü kapalı olarak ağır dille eleştirdi: (AA)

"Biz, Ankara'nın karanlık tünellerine girmedik, girmiyoruz, girmeyeceğiz. Bizi paçamızdan oralara çekmek istiyorlar. Bizi, millete hiçbir faydası olmayan senaryolarına ortak etmek istiyorlar. Bizi, gerilim siyasetlerine alet etmek istiyorlar. Biz bunlarda yokuz ve olmayacağız. Bütün bu kirli senaryolara, kirli oyunlara, kirli ilişkilere, hukuk dışı girişimlere karşı boynumuzu hiçbir zaman bükmedik, bundan sonra ...
Read more : Erdoğan Gerizekalı Değil | Görüntüleme : 1622 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147917 ileti • Toplam 45545 başlık • Toplam 24813 üye

x