Zaman: Prş Mar 28, 2024 13:53

News News of Mevlâna Celâleddin Rûmî

Site map of Mevlâna Celâleddin Rûmî » Dizin : Mevlâna Celâleddin Rûmî

mevlana'nın güzel sözleri

• Yazıklar olsun ki vakit geçti, bizse çılgın asıkız, deli divaneyiz. Kıyısı belli olmayan bir
denizdeyiz. Bir gemiye binmisiz, gece, bulutlu bir gece... Allah'ın denizinde Allah'ın lütfu ile, onun
ihsan ettigi güçle, basarıyla gemimizi sürüp durmadayız.
Divan--ı Kebir
• Ey gece, neselisin, hep böyle neseli gel, neseli gel! Ömrün bitmesin, kıyamete kadar uzasın gitsin, dostun yüzünün güzelliginden, hatırında öyle bir ates var ki, ey üzüntü, eger cesaretin varsagel, benim hatırıma gir!
• "Günün ...
Read more : mevlana'nın güzel sözleri | Görüntüleme : 13495 | Yanıtlar : 1

Birisi,"Mevlânâ söz söylemiyor" dedi

Birisi, "Mevlânâ söz söylemiyor" dedi

Sonucu o adamı yanıma benim hayalim çekti-getirdi. Şu hayalim, ona nasılsın, nicesin diye bir söz söylemedi. Sözsüz hayal, onu çekti buraya; hakıykatim onu sözsüz çeker de bir başka yere götürürse şaşılmaz bu işe.

Söz, gerçeğin gölgesidir, parça-buçuğudur.
Gölge çekerse gerçek haydi-haydiye çeker. Söz bahanedir; insanı insana çeken can bağdaşmasıdır, söz değil. Birisi yüz binlerce mucize görse, söz duysa, kerametler seyretse kendisinde o peygamberle, yahut o erenle bir can bağdaşması ...
Read more : Birisi,"Mevlânâ söz söylemiyor" dedi | Görüntüleme : 1180 | Yanıtlar : 0

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî - 800. Yıl Özel Belgeseli

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî - 800. Yıl Özel Belgeseli

Resim

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî
Yönetmen: Tülay Akça
Yapımcı: Tülay Akça
Program Ekibi: Danışmanlar;
Faruk Hemdem ÇELEBİ, Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler

“Ne düşünürsen savaşa dair, ben ondan uzağım, çok çok uzaklardayım.

Ne düşünürsen aşka dair, ben işte oyum, yalnızca oyum, tümden oyum ben.”

TRT’den, Mevlana’nın 800. doğum yılı kutlamaları kapsamında özel bir belgesel… “Mevlânâ Celâleddin-i Rûm

Mevlana gibi büyük bir düşünürün, onun zaman ve mekan ötesi güçlü ...
Read more : Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî - 800. Yıl Özel Belgeseli | Görüntüleme : 2649 | Yanıtlar : 3

Mesnevi - Mevlânâ (6.Ciltlik Eseri)

Buyrun, Mevlânâ'nın 6 Ciltlik Mesnevi'si.

:arrow: http://rapidshare.com/files/38125331/Mevlana_Mesnevi_6_cilt__lit_Panzehir.rar

Yalnız, görüntüleyebilmeniz için ".lit" dosyalarını görüntüleyebilen programı da indirmeniz gerekiyor. Aşağıda vermiş olduğum linkten de o programı indirebilirsiniz.

:arrow: .lit dosyaları okuabilmeniz için Microsoft Reader programı

:arrow: İndirmek İçin Tıklayın...

Read more : Mesnevi - Mevlânâ (6.Ciltlik Eseri) | Görüntüleme : 5525 | Yanıtlar : 20

Mevlana Celaleddin-i Rumi 1207 - 1273

"Gene gel! gene gel! her ne isen gene gel!
kafirsen, atese tapiyorsan, puta tapiyorsan da, gene gel,
Bu bizim dergahimiz umutsuzluk dergahi degil,
Yüz kere tövbeni bozmussan da gene gel!"

Mevlana Celaleddin-i Rumi

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğmuştur.

Mevlâna'nın babası Belh şehrinin ileri gelenlerinden olup sağlığında "Bilginlerin Sultanı" ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahaeddin Veled'dir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur. ...
Read more : Mevlana Celaleddin-i Rumi 1207 - 1273 | Görüntüleme : 2284 | Yanıtlar : 6

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x