Zaman: Sal Nis 16, 2024 21:05

News News of Osmanlı İmparatorluğu

Site map of Osmanlı İmparatorluğu » Dizin : Osmanlı İmparatorluğu

Devlet-i Aliyye-i Osmaniye

almanlar frasnsızlar vs OSMANLI

Almanlar - Fransizlar ve Osmanli

19.yüzyilda Almanya'nin Mülhaym sehrindeki Ren nehrinin bir yakasinda Almanlar, öbür yakasinda da Fransizlar oturuyordu.

Fransizlar, her sene nehrin Almanlardaki kismina geçip mahsulün tümünü toplayip götürüyorlardi. O siralar, birligini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise buna fazla ses çikaramiyorlardi tabi.

Her sene böyle olunca çareyi Osmanli Sultanina durumu yazip, imdat istemekte bulurlar. Mektupta söyle demektedir:"Fransizlar her sene bize zulmediyor, mahsulümüzü elimizden aliyorlar. Siz ki, dünyaya adalet dagitan bir imparatorlugun sultani, Islamiyetin de ...
Read more : almanlar frasnsızlar vs OSMANLI | Görüntüleme : 1664 | Yanıtlar : 4

29 Mayıs - İstanbul'un Fethi

Resim

Önceki Fetih Denemeleri

Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan deniz yolu üzerinde kurulu olan İstanbul, günümüzde olduğu gibi o zamanlar da oldukça önemli bir şehirdi. 1453 yılına kadar farklı zamanlarda, Avarlar, Araplar, Avrupalılar ve Osmanlılar tarafından defalarca kuşatılmış, fakat gerek Bizans'ın sahip olduğu Rum ateşi (grejuva), gerekse şehrin o zamanlar için aşılamaz olarak görülen surları, bu fetih hareketlerini başarısız kılmıştı.
Sayıları 29 olan kuşatmalar sırayla şunlardır:

--M.Ö 340 Makedonya Kralı Phillippe

--M.Ö 194 ...
Read more : 29 Mayıs - İstanbul'un Fethi | Görüntüleme : 4142 | Yanıtlar : 17

En Sevdiğiniz 3 Osmanlı Padişahı

Arkadaşlar bu başlık altından en sevdiğimiz 3 Osmanlı Padişahının adlarını yazalım.

1 :arrow: Yavuz Sultan Selim

2 :arrow: Fatih Sultan Mehmed

3 :arrow: II. Abdülhamid
Read more : En Sevdiğiniz 3 Osmanlı Padişahı | Görüntüleme : 3779 | Yanıtlar : 19

Ben Osmanlıyım !

Dinle evlat, sana bir çift söyleyecek sözüm var.
Beni bilmek ister isen, Hakk'a bağlı özüm var
Neslim bana bühtan etmiş, yüreğimde sızım var

Bu sayfalar tanır beni, ha bu kitaplar tanır.
Şanlı tarih dile gelse, bütün dünya utanır.

İlim, irfan, medeniyet yaymak için büyüdüm.
Kuru kavga için değil, hizmet için yürüdüm.
Bir küçücük beylik idim, üç kıtayı bürüdüm.

Bu tepeler tanır beni, ha bu ufuklar tanır.
Şarktan güneş doğduğunda, gölgem garba uzanır.

Mazlumların gözyaşlarını şefkat ...
Read more : Ben Osmanlıyım ! | Görüntüleme : 9846 | Yanıtlar : 63

Bir Hac Hikayesi

Osmanlılar zamanında 1900’lü yıllarda, mukaddes topraklarda bugünkü gibi otel sistemi yokmuş.

Çünkü buralarda yaşayan halk günlerce önceden şehir dışına çıkar, hiç tanımadığı bir yerden hac yapmak maksadıyla gelen kişileri karşılar ve bundan da büyük şeref duyarlarmış.

İşte böyle bir hac mevsiminde, takriben 1903-1904 yıllarında, Mekke halkı yine hacıları karşılamak üzere şehir dışına çıkmış.

Bunlardan biri, gözüne kestirdiği uzun boylu, endamlı, sakallı, normal giyimli birisinin yanına yaklaşarak, kendisini evinde misafir etmek istediğini bildirip, eğer gelirse büyük ...
Read more : Bir Hac Hikayesi | Görüntüleme : 1452 | Yanıtlar : 2

''Bunlarda Medine-i Münevvere'nin tozu var ''

Sultan Abdulaziz, gayet dindarane ve intizamli bir hayat süren dürüst bir insandi.

Bir gün hasta yataginda baygin ve sararmis bir vaziyette yatarken: ''Medine-i Münevvere mücavirlerinden bir dilekce var!'' denildiginde, yaverine:

''Derhal beni ayaga kaldiriniz! Haremeyn'den gelen talepleri ayakta dinleyeyim! ALLAH Rasulu'ne (sav) komsu olanlarin talebleri, böyle ayak uzatilarak edebe aykiri bir sekilde dinlenmez! '' diyerek Hz. Peygamber'e (sav) olan muhabbetini güzel bir surette ortaya koymustur.

Abdulaziz ayrica, her Medine-i Münevvere postasi geldiginde abdest tazeleyip, mektuplari: ...
Read more : ''Bunlarda Medine-i Münevvere'nin tozu var '' | Görüntüleme : 1447 | Yanıtlar : 2

Fatih Sultan Mehmet

Resim

İlk tecrübesi çok kısa sürse de, 19 yaşında yeniden tahta geçti ve 21 yaşında İstanbul'u fethedip, Osmanlı Devleti'ni bir imparatorluğa dönüştürdü
İlk hükümdarlık tecrübesini 12 yaşında tattı. Bu ilk tecrübesi çok kısa sürse de, 19 yaşında yeniden tahta geçti ve 21 yaşında İstanbul'u fethedip, Osmanlı Devleti'ni bir imparatorluğa dönüştürdü... O artık karaların sultanı ve iki denizin hakanı Fatih Sultan Mehmed idi...

Edirne Sarayı. 575 yıl önce. Çok uzun geçen bir gece. Güneş, dünya denilen ...
Read more : Fatih Sultan Mehmet | Görüntüleme : 3095 | Yanıtlar : 11

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu

Anadolu (Türkiye) Selçuklularının 1308 yılında ortadan kalkmasıyla beraber, özellikle Batı Anadolu'daki beylikler arasında, Türk birliğini yeniden tesis etmeyi amaçlayan mücadeleler kızışmış idi. İşte bu mücadelelerin neticesinde Anadolu'da Osmanoğulları nın yıldızı parlayacak ve altı yüz yılı aşan muhteşem bir Türk devletine tarih tanıklık edecektir. Osmanoğullarının Menşe'i: Tarihi kaynaklara göre Osmanlı İmparatorluğu'nu kuranlar, Oğuzların 24 boyundan biri olan Kayı boyuna mensuptur. Oğuz an'anesine göre Kayılar, sağ kolda yer alan Boz-okların Günhan kolunun en büyük boyudur. ...
Read more : Osmanlı İmparatorluğu | Görüntüleme : 3681 | Yanıtlar : 0

Mehter

Türkler milattan önce orduda takım halinde müzik aletleri çaldırırlardı. 8.yy.da yazılmış ve yazılı ilk Türk belgesi olan Orhun Kitabeleri, Mehter'in atası olarak kabul edilen Tuğ Takımı'ndan bahseder. Kaşgarlı Mahmut'un 11.yy.da yazdığı Divan-ı Lugat-it Türk, Hakan'ın huzurunda nevbet vurulduğunu anlatır. Türklerin diğer dünya milletlerinden gerek anlam ve önem gerekse müzik yönünden tamamen ayrı özelliklere sahip bir müzik topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluğa "Mehterhan" yaptığı müziğe de "Mehter Müziği" denir.

"Bulut kükredi, vurdu nevbet tuğ,
Şimşek çaktı çekti ...
Read more : Mehter | Görüntüleme : 4025 | Yanıtlar : 1

Osman Gazi

OSMAN GAZİ
1281 - 1326

Resim

Babası : Ertuğrul Gazi
Annesi : Hayme Hatun
Doğumu : Söğüt, 1258
Ölümü : Bursa, 1326
Saltanatı : 1281 - 1326
Devlet Sınırları : 16.000 km2

HAYATI
Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi 1258'de Söğüt'te doğdu. Babası Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Hatun'dur. Osman Gazi uzun boylu, yuvarlak yüzlü, esmer tenli, ela gözlü ve kalın kaşlıydı. Omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı aşağı kısmına oranla daha uzundu. Başına ...
Read more : Osman Gazi | Görüntüleme : 2300 | Yanıtlar : 2

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147912 ileti • Toplam 45542 başlık • Toplam 24812 üye

x