Zaman: Cum Nis 19, 2024 3:37

News News of Özcan PEHLİVANOĞLU

Site map of Özcan PEHLİVANOĞLU » Dizin : Özcan PEHLİVANOĞLU

Olan bitenin vatandaşla ne ilgisi var? / Özcan PEHLİVANOĞLU

OLAN BİTENİN VATANDAŞLA NE İLGİSİ VAR ?

Türkiye, tarihinde bir çok kez olduğu gibi yine toz duman. Hukuk tarumar edilmiş, ekonomik kayıpların milyar dolarlar olduğu söyleniyor, bölünme ve dağılma kapıda, yolsuzluk – rüşvet almış başını gitmiş velhasıl devlet çatır çatır çatırdıyor...

Buna karşılık yetkililerin elinde mikrofon: “her şey milletimize hizmet için yapılıyor...”. İşte buna “çüş” derim.

Hukukun ve de sosyal demokratik hukuk devletinin dağıtılmasının, halka ve vatandaşa ne faydası var? Artık hukukun üstünlüğü yok. Bundan ...
Read more : Olan bitenin vatandaşla ne ilgisi var? / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 954 | Yanıtlar : 0

Türk'ün (İnsan) Hakları Günü! / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk'ün (İnsan) Hakları Günü!

Bugün 10 Aralık İnsan Hakları Günü... Herkes bir şey söylüyor. Ancak geçmişe ve günümüze baktığımızda mensubu olduğum Türk Milleti’nin de, insan hakları yönünden büyük bir mağduriyete uğradığını görüyorum.

İsterseniz tarihin tozlu sayfalarını şöyle bir karıştırın... Türk’ün hükümdar gözüktüğü devletlerde bile Türk çoğu zaman mağdur. Tıpkı bugünkü gibi!

Ölümünün ardından bir yıl geçen ve hala yokluğuna alışamadığımız Türk Dünyası’nın aksakalı Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız bakın ne diyor: “Biz kimseye kötülük yapmadık. ...
Read more : Türk'ün (İnsan) Hakları Günü! / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 1028 | Yanıtlar : 0

Türkler Şimdi Ne Yapacak? / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkler Şimdi Ne Yapacak?

“Türkiye’de yaşayan herkes rahatlıkla “ben, Kürdüm, Çerkezim, Çeçenim, Rumum ya da Ermeniyim, Süryaniyim, Keldaniyim, Romenim” diyebilir. (Ben buna Arnavutum, Boşnakım, Pomakım, Arabım, Lazım ve benzerleri ni de eklemek istiyorum.) Bu tabii ve doğru kimlik belirleyiştir. Ama asla ve asla Türk’üm diyemez.

Hangi etnik gruptan olursan ol, onunla övünmek ve bunu “kültür mozaiği” söylemleriyle dayatmak, müstakbel oluşumlara filiz açmak haktır, doğrudur ve ilericilik addedilir. Ancak tek bir grup bundan istisnadır. Türk’ten, Türklükten ...
Read more : Türkler Şimdi Ne Yapacak? / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 3276 | Yanıtlar : 0

Samimiyetsizlerin Atatürk'ü Anması... / Özcan PEHLİVANOĞLU

Samimiyetsizlerin Atatürk'ü Anması...

Bu gün, bir nebze de olsa; rahat, huzurlu, güvenli ve mutlu bir hayat sürüyorsak, bunu Atatürk ve silah arkadaşlarının yaptığı “İstiklal Mücadelesi”ne ve devrimlere borçluyuz. Bundan sonra bizim yapacaklarımızın da çocuklarımızın ve torunlarımızın hayatını şekillendireceği gibi...

Atatürk, önce silahlı ondan sonra da siyasal bir mücadele vermeseydi, ne durumda olurduk? Bunu anlamak çok basittir. Kaybettiğimiz topraklarda Türkler, 2013 yılında nasıl yaşıyorlarsa, o halde olurduk.

Bunu öğrenmek için çok uzağa gitmeğe gerek yok. Yunanistan’da, ...
Read more : Samimiyetsizlerin Atatürk'ü Anması... / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 965 | Yanıtlar : 0

"Ruhtan Düşmek" / Özcan PEHLİVANOĞLU

"Ruhtan Düşmek"

Bu hafta sonu Aydınlar Ocakları’nın “39. Büyük Şurası” için Çanakkale’ye gittim. İyi ki de; gitmişim. Orada eski dostlarla kucaklaştık, yenileri ile de tanıştık.

Hele Azerbaycan’dan gelen dostlar vardıki; görmeye ve tanımaya değerdiler. Onlardan biri olan “Ordunun Dostları Matbuat Kulübü”nün kurucusu Emin Hasanlı öyle bir laf etti ki; benim uzun zamandır Türk Milletinin durumunu formülüze eden arayışıma nihayet verdi...

Ona göre ve bana göre de, Türk Milleti çok güzel bir deyimle “Ruhtan Düşmüş”tür… Evet, ...
Read more : "Ruhtan Düşmek" / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 977 | Yanıtlar : 0

İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye! / Özcan PEHLİVANOĞLU

İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye!

Önümde Ali Satan’ın 1920 yılına ait “İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye” isimli kitabı var. Demek ki İngiltere, her yıl Türkiye hakkındaki çalışmalarını böyle derleyip toparlıyor ve ilgililere sunulmak üzere bir rapor haline getiriyor. Buraya kadar her şey normal. Her devletin buna benzer çalışmaları muhakkak vardır ve bu devlet olmanın gereğidir.

Ancak 1920 tarihli bu raporda benim dikkatimi çeken bazı hususlar oldu. Örneğin İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi ile ilgili olan bir bölümde, İngilizler ...
Read more : İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye! / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 2142 | Yanıtlar : 0

Türkiye'nin Gürcü Sorunu! / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye'nin Gürcü Sorunu!

Türkiye’de belli mihraklar insanımıza bir yönlendirme yaparak, algı oluşturmaya çalışıyor. Örneğin “Kürt Meselesi” tanımlaması ile terörü göz ardı ederek yapay bir sorun yaratmak gibi...

Bugün Türkiye’de 1984’ten beri yaşananlara bakacak olursak bir “terör meselesi” vardır. Türk Milletine ve Türk Devletine karşı bu terörü yapmaya Cemil Bayık ve Öcalan gibi baldırı çıplakların gücü ve kudreti yetmez. PKK’lılar bile bilir ki; eğer ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, İsrail ve Yunanistan başta olmak üzere bir ...
Read more : Türkiye'nin Gürcü Sorunu! / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 2421 | Yanıtlar : 0

Türkiye'yi Bu Hâle Getirenler / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye'yi Bu Hâle Getirenler

Türkiye’yi içinde bulunduğumuz hale AKP iktidarı ve RTE getirmedi. AKP ve RTE iktidarı sadece bir sonuç… Bundan evveli var ve biz bu süreç ile sürecin içinde aktif rol oynayanları iyi bilmeliyiz.

İlk önce Türkiye ne halde? Sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor. Kanaatimce, Türkiye; küresel güçlerin eline geçmiş kırılgan ekonomisi ve felçli bir hasta haline getirilmiş duyarsız halkı ile bölücüler tarafından parçalanmak üzeredir.
AKP sözcüsü Hüseyin Çelik, altı aydır evlerimize gelmeyen şehit cenazelerini ...
Read more : Türkiye'yi Bu Hâle Getirenler / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 2319 | Yanıtlar : 0

Emperyalizmin Türk Politikası... / Özcan PEHLİVANOĞLU

Emperyalizmin Türk Politikası...

Uluslararası platformda, güç ve iktidar mücadeleleri tarih boyunca sürdürülmüştür. 18 ve 19. Yüzyıllarda “güç dengesi” siyaseti; jeopolitik ve jeostratejik konumundan dolayı Balkanlar, Anadolu, Orta Doğu, Kırım, Kafkaslar, Kuzey Afrika, Akdeniz’in ve Kardeniz’in belli kısımlarındaki Osmanlı – Türk İmparotorluğu’nun topraklarına taşınmıştır.
Bu gün bahsettiğimiz toprakların bir kısmı üzerine kurulmuş bulunan Türkiye Cumhuriyeti üzerinde bu “güç dengesi” siyaseti, ufak tefek değişiklikler gösterse de olduğu gibi sürmektedir.

Bu sebeple bu gün ülkemizde meydana gelen ve ...
Read more : Emperyalizmin Türk Politikası... / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 2257 | Yanıtlar : 0

Hülya Abla, Kadir Ağabey, Orhan Baba... / Özcan PEHLİVANOĞLU

Hülya Abla, Kadir Ağabey, Orhan Baba...

Türk Milleti ve Türk Devleti, tarih içindeki en zor imtihanlarından birini veriyor. Savaş filân yok. Keşke savaş olsa...
Düşmanı görür, silah gücünü bilir, taktiğini keşfeder ve sizde gardınızı ona göre alırsınız.
Şimdi başka bir şey var karşımızda. Savaşın şekil değiştirmiş bir versiyonu ile karşı karşıyayız. Her şey, Türk’e karşı ve Türk’ün yanında diye ikiye bölünmüş...

Türk’e karşı olan iktidar; kendisi gibi düşünmese bile Türk’e karşıt olma noktasında birleştiklerini destekliyor. ...
Read more : Hülya Abla, Kadir Ağabey, Orhan Baba... / Özcan PEHLİVANOĞLU | Görüntüleme : 2207 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147918 ileti • Toplam 45546 başlık • Toplam 24813 üye

x