Zaman: Prş Eyl 24, 2020 23:15

News News of Sinan MEYDAN

Site map of Sinan MEYDAN » Dizin : Sinan MEYDAN

Tarihçi - Yazar

Lozan'da kurtarılan adalar ve Meis / Sinan MEYDAN

Lozan'da kurtarılan adalar ve Meis

12 Ada ve Ege Adaları Lozan'da kaybedilmedi. İsmet Paşa Lozan'a giderken bu adalar yaklaşık 10 yıldır işgal altındaydı. Türkiye, Lozan'da fiilen elinde olmayan ve Sevr Antlaşması ile Yunanistan'a bırakılan iki önemli adayı (Gökçeada ve Bozcaada) kurtardı.

Geçtiğimiz hafta Dışiş­leri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında aynen şöyle dedi: “Meis'i İtalyanlara vermişiz, onlar da Yunanis­tan'a vermiş; yanı başımız­da, vermişiz… Geçmişteki anlaşmaları büyük başarı öyküsü diye ders kitaplarında ilkokulda anlatmaya çalıştı­lar ...
Read more : Lozan'da kurtarılan adalar ve Meis / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 759 | Yanıtlar : 1


Tarikatların ve Cemaatlerin Panzehiri Laiklik / Sinan MEYDAN

Tarikatların ve Cemaatlerin Panzehiri Laiklik

“Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Allah'a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dini fikirlerinden dolayı bir şey yapılmaz…” (Atatürk, 1930)

Tarikat liderinin çocuk istismarıyla başlayan tartışma, “dernek” adı altında örgütlenip silahlanan selefi tarikatlarına kadar uzanmış durumda. 15 Temmuz FETÖ Darbesi sonrasında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı vb. belli başlı devlet kurumlarında FETÖ'den boşalan yerlere başka tarikat ve cemaat mensuplarının yerleştirildiği yazılıp çiziliyor. Laik Cumhuriyeti dönüştürmek isteyen iktidarın –FETÖ'den hiç ders almayıp- tarikatlara, ...
Read more : Tarikatların ve Cemaatlerin Panzehiri Laiklik / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 1956 | Yanıtlar : 0


Yunanistan, Adalar, Antlaşmalar / Sinan MEYDAN

Yunanistan, Adalar, Antlaşmalar

Yunanistan'ın Ege Adalarını veya 12 Ada'yı silahlandırması veya bu adalarda tahkimat yapması 1914 Londra (Büyükelçiler) Konferansı'na, 1923 Lozan Barış Antlaşması'na ve 1947 Paris Barış Antlaşması'na aykırıdır.

Yunanistan'ın Ege'de adaları işgal edip bazı adaları silahlandırması ve ittifaklarla Akdeniz'de Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak istemesi, Türk-Yunan gerilimini iyice tırmandırdı. Bu bağlamda bugün Yunanistan'ın arkasındaki Batı desteğinin köklerinden, Batı'nın Türkiye'yi bir “kara devleti” yapma projesinden ve adalar konusunda Lozan ve Paris Antlaşmalarındaki “hukuki statüden” söz edeceğim.

NAVARİN ...
Read more : Yunanistan, Adalar, Antlaşmalar / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 1168 | Yanıtlar : 0


Büyük Zafer / Sinan MEYDAN

Büyük Zafer

“Alparslan, Kılıçarslan, Cengiz Han, Timurlenk, Fatih, Yavuz, Kanuni, parlak zaferlerini devletlerinin yükselme devrinde kazandılar. Mustafa Kemal ise yenilmiş, yıkılmış, parçalanmış, idam hükmü giymiş bir devlette, mahvolmuş bir orduyu mahrumiyetler ve yoksulluklar içinde yeniden kurarak kesin zafere ulaştırdı.”

İktidarın, bir taraftan pandemiyi bahane ederek diğer taraftan Malazgirt'i öne çıkararak gölgelemeye çalıştığı “30 Ağustos Zafer Bayramı”nı coşkuyla kutladık. Her ne kadar iktidar farkında olmasa da 26-30 Ağustos 1922 arasındaki “Büyük Taarruz” ve “Başkomutan Meydan Muharebesi”, ...
Read more : Büyük Zafer / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 1315 | Yanıtlar : 1


Misak-ı Milli, Adalar, Musul / Sinan MEYDAN

Misak-ı Milli, Adalar, Musul

Kasım 1922'de İsmet Paşa'nın başkanlığındaki Türk heyeti Lozan'a giderken 12 Ada 1911'den beri tam 11 yıldır İtalya'nın; Ege Adaları 1913'ten beri tam 9 yıldır Yunanistan'ın; Kıbrıs Adası ise 1878'den beri tam 44 yıldır İngiltere'nin elindeydi.

AKP'li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta bir konuşmasında şöyle dedi: “Misak-ı Milli sınırlarına sahip çıkılmamasıyla, adalar meselesinde ürkek davranılmasının ülkemize çok büyük maliyeti olmuştur. Güneyimizdeki zengin enerji kaynaklarının da dışında bırakıldık. Aynı şekilde Ege ve ...
Read more : Misak-ı Milli, Adalar, Musul / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 1732 | Yanıtlar : 0


ATAŞARK Uluslararası Kadınlar Birliği Kongresi / Sinan MEYDAN

ATAŞARK Uluslararası Kadınlar Birliği Kongresi

12. Uluslararası Kadınlar Birliği Kongresi, 18-24 Nisan 1935'te İstanbul'da toplandı. Kongreye Batı'dan ve Doğu'dan 40 kadar ülkeyi temsilen 350'yi aşkın kadın katıldı. Böylece dünya nüfusunun 200 milyonu bu kongrede temsil edildi.

Haftalardır İstanbul Sözleşmesi'ni tartışıyoruz. Kadın cinayetlerini ve kadın istismarını önlenmeyi amaçlayan ve şimdiye kadar -aralarında Türkiye'nin de olduğu- 50'ye yakın devletin onayladığı “İstanbul Sözleşmesi”, 85 yıl önceki “İstanbul Kongresi”ni hatırlatıyor. Malum! Kadın hakları tarihinde Cumhuriyetimizin çok özel bir yeri ...
Read more : ATAŞARK Uluslararası Kadınlar Birliği Kongresi / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 613 | Yanıtlar : 1


100. Yılında Sevr Antlaşması / Sinan MEYDAN

100. Yılında Sevr Antlaşması

Padişah Vahdettin Sevr'i imzalattı. Sevr, Padişah Vahdettin onaylamadığı için değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığındaki Türk orduları Sakarya'yı ve Büyük Taarruz'u kazandıkları için geçersizdir.

Bugün 10 Ağustos 2020; Atatürk'ün, Nutuk'ta, “Türk milletine karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış büyük suikastın son halkası” olarak tanımladığı Sevr Antlaşması'nın 100. yıl dönümü.

Bugün “Yeni Türkiye” dedikleri yapıya yeni bir tarih yazanların küçümsemeye, önemsizleştirmeye, hatta unutturmaya çalıştıkları Sevr Antlaşması'nı anlatacağım.

BATI'NIN DAYATTIĞI İDAM FERMANI

İtilaf devletleri, barış koşullarını ...
Read more : 100. Yılında Sevr Antlaşması / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 329 | Yanıtlar : 0


İşte halifelik gerçeği / Sinan MEYDAN

İşte halifelik gerçeği

Tarih boyunca halifelik Müslümanları birleştirmedi, böldü; halifelik rekabeti yüzünden Müslüman milletler birbirine düştü. Halifelik, 19. yüzyıldan itibaren İslam dünyasını ezen, sömüren Batı emperyalizminin oyuncağı haline geldi.

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin çok “sembolik” bir anlamı vardır. Ayasofya, Saidi Nursi'den Necip Fazıl'a Atatürk Cumhuriyeti'yle hesaplaşmak isteyen çevrelerin iki önemli sembolünden biridir. İkinci sembolleri halifeliktir. Nitekim geçtiğimiz hafta “Gerçek Hayat” dergisi, “Artık Ayasofya ve Türkiye hür! Hilafet için toparlanın!” başlıklı bir kapakla çıkmıştır.

Peki, ama hilafetçilerin ...
Read more : İşte halifelik gerçeği / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 479 | Yanıtlar : 1


İslam Dünyasının Kahramanı Atatürk / Sinan MEYDAN

İslam Dünyasının Kahramanı Atatürk

HİNDİSTAN'DA RAHMET, TÜRKİYE'DE LANET!

Türkiye'den kilometrelerce uzakta Hindistan'da Muhammed Ali Cinnah'ın çağrısıyla 18 Kasım 1938 Cuma günü tüm camilerde cuma namazında Atatürk rahmetle anılmıştı.

AKP'li Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 24 Temmuz'da Ayasofya'daki ilk cuma hutbesinde elinde bir kılıçla “Vakıf mallarına, vakfiyelere dokunanlar yanar, lanetlenir” dedi. Böylece Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyette, Atatürk'ün kurtardığı İstanbul'da, Atatürk'ün kurduğu Diyanet'in başkanı, isim vermeden Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'ün “lanetlendiğini” ima etti.

İşte bugün, Türkiye'de Atatürk'ü ...
Read more : İslam Dünyasının Kahramanı Atatürk / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 443 | Yanıtlar : 1


İşte Devletin Arşiv Belgeleri / Sinan MEYDAN

İşte Devletin Arşiv Belgeleri

Ayasofya üzerinden Atatürk'e saldırmak doğru değil. Atatürk, önce Ayasofya ve diğer camileri işgalcilerden kurtarmış, sonra Ayasofya'yı ve pek çok tarihi camiyi aslına uygun olarak tamir ettirmiştir…

Danıştay kararıyla Ayasofya'nın camiye çevrildiği akşam AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan “ulusa sesleniş” konuşmasında “Ayasofya”, “cami” ve “ezan” üzerinden Atatürk ve Cumhuriyeti ağır sözlerle eleştirdi. Ayasofya'nın müze olması kararı “tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı” dedi. Erdoğan, 15 Temmuz'da yaptığı “ulusa sesleniş” konuşmasında da “Ayasofya'da susturulan ...
Read more : İşte Devletin Arşiv Belgeleri / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 508 | Yanıtlar : 1


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 143665 ileti • Toplam 43254 başlık • Toplam 24623 üye

x