Zaman: Cum Mar 29, 2024 12:49

News News of Tarih

Site map of Tarih » Dizin : Tarih

Türk Kadını - Ayla Yıldırım

TÜRK KADINI
Ben güçlü Türk kadınıyım
Çağdaşım, medeniyim
Arap adetleri bana sökmez
Kimsenin önünde diz çökmem.
* * * *
Düşünce ufuklarım geniştir
Zekiyim, bilgiliyim
Her zorluğu yenerim
Engelleri yıkar, dağıtırım.
* * * *
Ben şerefli Türk kadınıyım
Efeyim, yiğidim
Uygarlık yolunda
Dünya kadınlarının önderiyim.

Yazan: Ayla Yıldırım
Read more : Türk Kadını - Ayla Yıldırım | Görüntüleme : 68 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

Atatürk'ün Çocukluk Anıları: Büyük Kurtarıcı

ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANILARI
BÜYÜK KURTARICI
Atatürk'ün kız kardeşleri Makbule ile Naciye tartışıyordu.
Naciye: Abla, son günlerde annem ve babamın konuşmalarından şu sonuca ulaştım: Osmanlı kötüye gidiyor ve önlem alınmazsa sonumuz bir felaket.
Bunun üzerine Makbule: Doğrudur. Bir kötü gidişat var ama önlem alınmıyor. Saray yabancı kadınlarla doluymuş. Padişahın annesi yabancıymış. Annemiz Zübeyde Hanım bir Türk. Biz de Türküz diyoruz. Annemiz fransız veya rus olsaydı, biz de fransız ve rus olurduk. Fransa'ya ve Rusya'ya hizmet ederdik. ...
Read more : Atatürk'ün Çocukluk Anıları: Büyük Kurtarıcı | Görüntüleme : 163 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

Atatürk'ün Çocukluk Anıları: Kaplan

KAPLAN
Selanik'teki evde Atatürk'ün abileri Ahmet ile Ömer konuşuyordu.
Ömer: Hayvanat bahçesinde kaplanların olduğu bölüme bir adam düşmüş. Kaplanlar, onu yemiş. Neden ama? Neden bir kaplan insanı yer?
Ahmet: Bunu ben de çözemedim. Kaplan insanların tutsağı ama insanı yiyor. Diğer insanların intikam alabileceğini düşünemiyor. Olayı ben de duydum. İnsanlar, o kaplanı vurmuş. Herhalde kaplan bir geyiği veya insanı yiyecek olarak görüyor. İnsan bir dereceye kadar akıllı bir yaratık. Kaplanda bu yok. Kaplanda ...
Read more : Atatürk'ün Çocukluk Anıları: Kaplan | Görüntüleme : 73 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

Mustafa Kemal'in Ordusu - Serdar Yıldırım

MUSTAFA KEMAL'İN ORDUSU
Kurtuluş Savaşı zamanında
Yunan birlikleri 1.5 yıl Bursa'da kaldı.
Halka eziyet etti, yapmadığını bırakmadı.
Padişah, bu yapılanlara seyirci kaldı.
* * * *
Camileri yıktılar, yerle bir ettiler.
İbadeti yasakladılar, ezanlar sustu.
Ulucami'nin taşları, Demirtaş Köyü yakınına atıldı.
O güzelim mermerler kırıldı, tuzla buz edildi.
* * * *
Sakarya Zaferi kazanıldıktan sonra,
Türk Devleti'nin ve ordusunun gücünü dünya kabul etti.
Bunun üzerine Yunan, Eskişehir, Afyon çizgisine çekildi.
Sonra Büyük Taarruz başladı. ...
Read more : Mustafa Kemal'in Ordusu - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 103 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

Bugün de aynı sürecin devam etmesi tarihten hiç ders almadığımızı göstermektedir.

Osmanlıyı 1299 yılında Oğuz Türklerinin Kayı Boyu kurmuştur.
Osmanlı imparatorluğu;

- 1299 da kurulmuş, 1579'a kadar 3 asır YÜKSELMİŞ....

- 1579 dan 1699 kadar, 1 Asır DURAKLAMIŞ.

- 1699 dan 1919 kadar. GERİLEMİŞ VE YIKILMIŞTIR.
Gerçekte iki farklı Osmanlı vardı;

- Halifeliğe kadar olan Osmanlı... (1299-1517) Nam-ı diğer Türk İmparatorluğu

- 1517 tarihinde Halifeliğin alınmasından sonraki Araplaşan Osmanlı İmparatorluğumuz… Ve Araplaştıkça daha çok batan koca Osmanlı İmparatorluğumuz…
Aslında Türkler için her şey güzel gidiyordu...

Ta ...

Azerbaycan devlet sanatçısı Manafzade'den - Türkiye Cumhuriyet'in 100. yılına özel marş

Azerbaycan Devlet Sanatçısı Turan Manafzade, Cumhuriyet’in 100. yılı için “Türkiye 100” isimli bir marş yazdı ve besteledi. Sanatçının hazırladığı marş sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına günler kala Azerbaycanlı sanatçı Turan Manafzade’nin hazırladığı marş sosyal medya kullanıcılarından büyük beğeni topladı.

Aynı zamanda Azerbaycan’ın en genç kadın orkestra şefi olan Manafzade, marşı hem besteledi hem de sözlerini kaleme aldı.

İşte “Türkiye 100” isimli o marş ve sözleri:
“Türk’üz biz Türk

Önderimiz Atatürk.

Şanlı ...

Avcı George ( Hunter George )

AVCI GEORGE ( HUNTER GEORGE )
Yıl 1915. İngilizler, Çanakkale'ye ingiliz donanmasını getirdi. Yetmedi. Fransız donanmasından yardım istedi. Fransız gemileri, Çanakkale'ye geldi. İngiliz gemileriyle birlik olup Türk tabyalarını dakikada insan büyüklüğünde 60 mermi atan toplarıyla dövmeye başladı. Türk siperleri giderek boşaldı. Savaşan askerler azaldı. Siperler, gerilere çekildi. Sonradan Mustafa Kemal geldi. Özgürlük ve bağımsızlık savaşçısı Mustafa Kemal. Türk topçularına ateş emrini verdi. Ateş, ateş, ateş dedi. Öncesinde alman komutanlar vardı ve Türk topçularına ateş etmeyin, ...
Read more : Avcı George ( Hunter George ) | Görüntüleme : 108 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

Atatürk'ün Çocukluk Anıları 2

KARDEŞİM MUSTAFA
Ali Rıza Bey'den olma Zübeyde Hanım'dan doğma 1874 tevellütlü Selanikli Ahmet 9 yaşındaydı. Yanında 8 yaşında olan kardeşi Ömer ve 2 yaşında olan Mustafa vardı. Askercilik oynuyorlardı. Ahmet kardeşlerini uygun adım yürütürken, sol sağ, sol sağ yarın bayram olsa diyordu. Aradan zaman geçti. Ömer yoruldu, eh Ahmet de yoruldu. Dön, dön, nereye kadar. Mustafa yorulmadı, dönmeye devam etti. Ahmet, Mustafa'ya laf olsun diye seslendi: Mustafa, bir otur, dinlen. Sen döndükçe ...
Read more : Atatürk'ün Çocukluk Anıları 2 | Görüntüleme : 4531 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

CENGİZ HANIN TORUNU HÜLAGU'NUN HALEP MELİK'İNE MEKTUBU

"Vakanüvis Aksarayi, Hülagu Han hakkında "icen" (devlet sahibi, aziz, baba) tabirini kullanmıştır. Adı geçen müellif; Hülagu Han’ın, Halep Melik’i, Melik-ün-Nasır’a yazdığı mektubunu da dercetmiştir. Bu mektubunda Hülagu Han şöyle demektedir:

"Melik-ün Nasır bilsin ki, Bağdad üzerine yürüyüp Tanrı’nın kılıcı ile burasını aldık ve oranın sahibini (yani Halife’yi) yanımıza çağırarak kendisine iki sorgu sorduk, sorgularımıza karşılık vermedi, bundan dolayı Kur’anınızda ‘Tanrı hiçbir kavmin elindeki nimeti, bu kavmin kendi kendisini bozmayınca, almaz’ denildiği gibi, kendisinin yapmış olduğu ...
Read more : CENGİZ HANIN TORUNU HÜLAGU'NUN HALEP MELİK'İNE MEKTUBU | Görüntüleme : 1029 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Türk Tarihi

Ya Atatürk Olmasaydı - Serdar Yıldırım

YA ATATÜRK OLMASAYDI?
Anadolu'da kilise çanları çalardı
Etnik azınlık Türkler, bundan rahatsız olurdu
Camiler kiliseye çevrilirdi
Ezan sesi duyulmazdı.
- * * *
Papazlar, hayata yön verirdi
Krallara taç giydirirdi
Beşe bölünen Anadolu'da
Beş krallık hüküm sürerdi.
- * * *
İngiliz, Fransız, İtalyan
Anzak ve Yunan Krallığı
Anzaklar kimdir derseniz
İngilizler tarafından
Çanakkale'ye getirilen
Avustralya yerlileri.
- * * *
Ey şimdiki zamanda yaşayan insan,
Sen hayatta olmazdın
Baban, annen var olmazdı
Onlar bu ...
Read more : Ya Atatürk Olmasaydı - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 235 | Yanıtlar : 2 | Dizin : Mustafa Kemâl ATATÜRK

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147872 ileti • Toplam 45515 başlık • Toplam 24803 üye

x