Zaman: Cmt Mar 25, 2017 5:58

News News of Tartışma

Site map of Tartışma » Dizin : Tartışma

PISIRIKLIK FELSEFESİ

PISIRIKLIK FELSEFESİ
Bizim ‘Hayır’cılarda bir ‘pısırıklık’ olduğunu görüyordum ama bunu nasıl dillendireceğimi bilemiyordum.
Aklıma hep Nusret Hızır’ın Kant’la ilgili olarak söylediği geliyordu.

Nusret Hızır (1899-1980)
Ancak Kant mı daha pısırıktı yoksa onu aşamayan ‘romantik’ler mi, onu da anımsayamıyordum.
Romantikler de, sadece, öznel, Alman idealizmi denilen Fichte, Schelling ve Hegel miydi yoksa, nesnel, Fransız Bergsonculuk ya da Varoluşçuluğu mu?
Ancak benim için başta Deniz Baykal ve o arada bütün HAYIRcılar idiler.
Romantik hayırcılık
Halkoylamasında ‘Hayır’ diyecek ...
Read more : PISIRIKLIK FELSEFESİ | Görüntüleme : 415 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA

TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA
Cezayir Politeknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Chems Eddine Chitour L’expression sitesinde yayımlanan « Trump Öğretisi ve Dünyanın Yeniden Yapılan(dırıl)ması : Cezayir N’olacak ? » başlıklı makalesinde (1) Cezayir’in dış politikasında bir ‘belirsizlik’ olduğundan yakınıyor.
Bu, Türkiye’de gelişigüzel kullanılan ‘strateji’ sözcüğüne karşılık gelmekte.
Daha doğrusu ‘Strateji eksilikilği’ sözüne..
Her ağzını açan ‘strateji’ ve ‘jeostrateji’den dem vuruyor ama, Dünya nereye gidiyor Türkiye nereye diye soranını ben görmedim.
Bütün büyük stratejistlerimiz ‘Cerablus-Azez’ hattına sıkışmış ...
Read more : TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA | Görüntüleme : 116 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

DESTİCİ’NİN TESTİSİ

DESTİCİ’NİN TESTİSİ
“Su testisi su yolunda...” diye bir uzsözümüz var.
Destici’nin testisi de ‘su yolunda’ kırılmıştır denilebilir.
Ne var ki, bu ‘su yolu’, bildiğimiz ‘pınar’ ya da ‘çeşme’ değil, suyu akarı yukarı akıtmaya çalışan Dr Recep’in ‘yolu’ olduğu için ‘erken’den kırıldı.
Bu yol ‘tarikat’ anlamında bir ‘yol’dur.
Yüzlerce yıllık ‘Devlet geleneği’ni ‘ne idiğü belirsiz’ bir ‘Başkanlık’ uğruna feda eden bir ‘yol’.
Bir ‘tarikat’.
‘İslam’ı da yozlaştıran bir ‘tarikat’.
‘İnsanı insanlıktan çıkaran bir yol’ aslında.
Önce ...
Read more : DESTİCİ’NİN TESTİSİ | Görüntüleme : 517 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

SON ABDÜLHAMİT

SON ABDÜLHAMİT
Son altı ayda altı tane Abdülhamit yazısı yazmışım.
Birincisi 24 Eylül 2016’da (1).
II.Abdülhamit gerçekliği ve III. Abdülhamit özentisi üzerine..
Bu yazılar dikkat çekmiş olacak ki, benden bir ‘Abdülhamit’ yazısı istedi bir dergi.
Ben de, önceki yazılardan bir derleme yaparak gönderdim.
Ancak, ‘dergi’ yazımı yayımlamak cesareti gösteremedi.
Alındın mı diyenleriniz olabilir. Alınmadım, ama acıdım.
Gerçekte, benim Abdülhamit yazılarım, Türkiye’deki tüm ‘tarih yazını’nı altüst ediyordu.
Bir ‘Allahın kulu’ çıkıp da, şurası yanlış diyemedi. Suskun ...
Read more : SON ABDÜLHAMİT | Görüntüleme : 91 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

HOLLANDA-MOLLANDA

HOLLANDA-MOLLANDA
On yıldan fazla oldu.
Sözde ‘Ermeni Soykırımı’ davası dolayısıyla Doğu Perinçek’in Lozan’da mahkemesi vardı.
Biz de ‘dava’yı izlemek üzere, Paris’ten iki otomobille yola çıktık.
Ancak İsviçre’nin konumu farklı, her geleni sınırlarından içeri almazlar.
Kaldı ki, ‘Dava’ basına yansımış ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelenler de var.
İsviçre polisi ‘olağanüstü’ önlemler almış.
Biz de, İsviçre sınırına yakın bir yerde durup durum değerlendirmesi yaptık.
Sınıra birlikte değil, aralıklı gireceğiz ve polise bir düğüne gittiğimizi söyleyeceğiz.
O arada, ...
Read more : HOLLANDA-MOLLANDA | Görüntüleme : 668 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

KATİL KUMA

KATİL KUMA
Geçen gün Deniz Baykal geldi.
Halkoylamasına sunulan ‘Anayasa Değişikliği’yle, ‘Ana’nın yanına ‘Kuma’ getirileceği örneğini Paris’te de yineledi.
Denildiği üzere, Baykal iyi bir ‘hatip’.
Dr Recep’le karşılaştırılacak olursa, vallahi bu ikincisi 60 yıl daha Baykal’ın yanında kurs görse, adam gibi konuşmayı öğrenemez.
Öyle ‘ama efendim’, falan diyerek burada kesmeyin lütfen.
O sizin ‘Devlet’in ‘şey’i, ‘mey’i diyerek, ‘kişi’leri bırakıp ‘makam’ların arkasına gizlenme ‘bahane’lerinizi, siz kendinize saklayın.
Buralarda ‘kediye kedi’ diyorlar.
Şimdi Sudan Devlet Başkanı Ömer ...
Read more : KATİL KUMA | Görüntüleme : 111 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV)

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV)
Ulusal Egemenliğin Geri Alınması
Özellikle AB üyesi ülkelerin egemenliklerinin ‘kısıtlı’ olduğuna kuşku yoktur.
Daha 1939 yılında, Friedrich von Hayek, Avrupa “Federasyonu, diyecekti, tek tek devletlerin ekonomik etkinliklerini kısıtlayacak bir güce sahip olacaktır”.
O günün koşullarında, devletlerin ‘sosyalizm’e kaymalarına engel olmak için böyle düşünüldüğü sanılabilir. Bunda bir ‘gerçek payı’ vardır.
Ama, zaten, neo-liberalizmin babası için, AB, devletlerin egemenliğini ‘piyasa’nın egemenliğe bağlamanın da bir yoludur.
‘Piyasa, böylece salt ‘ekonomik’ değil ama, ...
Read more : ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV) | Görüntüleme : 105 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III)

ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III)
Büyük bunalımın açmazları
Krizler ve bunalımlar arasındaki farka dikkat çekerken, Büyük Bunalım (2008) döneminde triliyon dolarların ‘buharlaştığı’ndan sözetmiştik.
Bizde ‘şişman zayıflayıncaya kadar zayıfın canı çıkar’ gibi bir söz vardır.
Bu ‘balon’ katriliyon dolarlar, kuşkusuz ne yoksul ülkelerin ve ne de yoksul kesimlerin cebinden çıkmadı.
Çünkü, bugün dünyada 2 milyar insan, hâlâ günde iki dolar, yani günde 7-8 Tl’ye geçinmek zorundadır; ayda 200-250 Tl demektir.
Dünya üzerinde yaşayan her dört ...
Read more : ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III) | Görüntüleme : 145 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 136561 ileti • Toplam 38359 başlık • Toplam 24218 üye

x