Zaman: Cum Nis 19, 2024 10:47

News News of Yazı Dizileri | Genel & Güncel Konular

Site map of Yazı Dizileri | Genel & Güncel Konular » Dizin : Yazı Dizileri | Genel & Güncel Konular

Yazı Dizileri

Kürtçülük sorununun tersi ve yüzü (1-2-3) / Özdemir İNCE

Kürtçülük sorununun tersi ve yüzü (1)

TÜRKİYE'de sorunlar mesele, meseleler problem, problemler sorun, sorunlar mesele oluyor. Üç sözcük de aynı anlama geliyor diye karşı çıkmayın sakın. Sözcük, kavram ve tanım bilmemenin, hepsini birbirine karıştırmanın trajikomik boyutlarını abartmak ve gözlere sokmak için yazdım o cümleyi.

PKK DA DTP DE TEMSİL ETMİYORLAR

Türkiye'nin bir Kürt sorunu yok; Kürtçülük sorunu var! Çünkü “Kürt sorunu” olarak öne ve ileri sürülenlerin hangilerinin Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürt kökenli vatandaşları tarafından istendiğini bilmiyoruz. ...
Read more : Kürtçülük sorununun tersi ve yüzü (1-2-3) / Özdemir İNCE | Görüntüleme : 1919 | Yanıtlar : 0

Kürt Açılımı - 2 / Yılmaz DİKBAŞ

Kürt Açılımı - 2

Uydudan tüm Türkiye’ye ve yurt dışına yayın yapan AKDENİZ TV’nin 8 Ağustos 2009 Cumartesi akşamı saat 21.00’de konuğu oldum. Ali Tongülüs’ün sunduğu ‘Son Nokta’ programında bir buçuk saate yakın bir sürede ‘Kürt Açılımı’ konusunda belgelere dayalı görüşlerimi anlattım. (http://www.kalinka.com.tr/default.asp?islem=sayfa&id=224)

Ancak, programın başında sözünü ettiğim önemli bir belgeyi, sürenin yetmezliği nedeniyle açıklama fırsatını bulamadım.

İşte şimdi, o televizyon programında anlatamadıklarımı yazıyorum.

Kuzey Irak’ta Kürt devleti ne zaman kuruldu?

Birinci Körfez Savaşı’ndan hemen ...
Read more : Kürt Açılımı - 2 / Yılmaz DİKBAŞ | Görüntüleme : 1732 | Yanıtlar : 0

Kürt Açılımı - 1 / Yılmaz DİKBAŞ

Kürt Açılımı - 1

8 Ağustos 2009 Cumartesi akşamı saat 21.00’de, uydudan yayın yapan AKDENİZ TV’nin ‘Son Nokta’ programına konuk oldum. Yaklaşık bir buçuk saat süren, Ali Tongülüs’ün sunduğu söyleşide, gündemin en önemli konusu ‘Kürt Açılımı’ ile ilgili, belgelere dayalı görüşlerimi anlattım. (http://www.kalinka.com.tr/default.asp?islem=sayfa&id=224)

İşte şimdi, o söyleşide anlattıklarımın en çarpıcı bölümlerini yazıya döküyorum.

‘Kürt Açılımı’ ne demek?

ABD ve AB’nin Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde bir Kürdistan devleti kurma plan ve projesine, Türkiye’yi yöneten sivil-asker yöneticiler ‘Kürt ...
Read more : Kürt Açılımı - 1 / Yılmaz DİKBAŞ | Görüntüleme : 1958 | Yanıtlar : 0

Su Kaynaklarımızın Ortadoğu Su Politikalarındaki Yeri... - 2

Su Kaynaklarımızın Ortadoğu Su Politikalarındaki Yeri ve ABD’nin Rolü - 2

Hazırlayan: Kudret Ulusoy - Ülke Kaynaklarını İzleme ve Koruma Derneği (UKİK) Başkanı

Uluslararası su hukuku açısından çokuluslu su havzaları

Çokuluslu havzaların birçoğundan yararlanma amacıyla, çeşitli ülkeler arasında yapılmış 300 civarında antlaşma bulunmaktadır. Uluslararası hukuk açısından, sorunların çözümlenmesinde: (a) andlaşmalar; (b) teamüller; (c) genel hukuk ilkeleri; (d) hukuk otoritelerinin görüşleri; Gibi unsurlar etkili olmaktadır. Sınır-aşan sular konusunda uluslararası ortamda bütün devletleri bağlayıcı hukuki esaslar uzun ...
Read more : Su Kaynaklarımızın Ortadoğu Su Politikalarındaki Yeri... - 2 | Görüntüleme : 1673 | Yanıtlar : 0

Su Kaynaklarımızın Ortadoğu Su Politikalarındaki Yeri... -1

Su Kaynaklarımızın Ortadoğu Su Politikalarındaki Yeri ve ABD’nin Rolü - 1

Hazırlayan: Kudret Ulusoy - Ülke Kaynaklarını İzleme ve Koruma Derneği (UKİK) Başkanı

Amerikan Ulusal Kalkınma Ajansında uzun yıllar görev yapan ekonomik tetikçilerden John Perkins; 1982 yılında bir kız çocuğunun dünyaya gelmesi üzerine suçluluk duygusuna kapılarak vicdanen rahatlamak ve kızına kaos içinde bir dünya bırakmamak için, kendisine yapılan tüm parasal teklif ve tehditlere rağmen, sömürgeciler tarafından nasıl kullanıldıklarını ve sömürüde uyguladıkları yol ve yöntemleri yazdığı ...
Read more : Su Kaynaklarımızın Ortadoğu Su Politikalarındaki Yeri... -1 | Görüntüleme : 1665 | Yanıtlar : 0

Atatürk ve Kürtler (3) - Sırrı Yüksel CEBECİ

Atatürk ve Kürtler (3)

Mustafa Kemal, Türk-Kürt ayırımını hiç yapmadı.
Güneydoğu’da da görev yaptığı için, çok sayıda aşiret reisi Kürt arkadaşı vardı.
Kürtler’in Erzurum ve Sivas kongrelerine temsilci olarak katılmalarını, Birinci Meclis’e milletvekili olarak girmelerini sağladı.

En yakın çalışma arkadaşlarından Vasıf Çınar, Kürt asıllıydı. Bedirhaniler Aşireti’ne mensup bu arkadaşını İkinci Meclis’e Saruhan milletvekili olarak soktu. Milli Eğitim Bakanlığına getirdi. Vasıf Çınar da, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nu Türkiye’ye kazandırdı.
Kürtler Mustafa Kemal’e ve Türkiye’ye hiç ihanet etmediler. ...
Read more : Atatürk ve Kürtler (3) - Sırrı Yüksel CEBECİ | Görüntüleme : 1744 | Yanıtlar : 1

Bilinen Tarihin Bilinmeyen Yanları-2 | Prof.Dr. Kerem DOKSAT

Bilinen Tarihin Bilinmeyen Yanları - 2

BAŞKAN KENNEDY’NİN ORTADAN KALDIRILMASI

2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan İsrail devletinde her şey 1960 yılında John Fitzgerald Kennedy’nin Amerikan Başkanı olmasından sonra değişmiştir. Kennedy Amerikan tarihinin en genç başkanıdır ve aynı zamanda Amerikan Başkanı olmuş ilk Katolik kişiydi. Kennedy’den önce Amerika’da Katolik bir başkan hiçbir zaman olmamıştır. John F. Kennedy’nin babası olan Joseph Kennedy de politikacı olup, aynı zamanda İngiltere Büyükelçiliği yapmış olan Katolik bir büyükelçiydi. Ne babası, ne ...
Read more : Bilinen Tarihin Bilinmeyen Yanları-2 | Prof.Dr. Kerem DOKSAT | Görüntüleme : 3443 | Yanıtlar : 0

Bilinen Tarihin Bilinmeyen Yanları-1 | Prof.Dr. Kerem DOKSAT

Bilinen Tarihin Bilinmeyen Yanları - 1

Hitler, dünya tarihine gelmiş geçmiş en faşist ve psikopat lider olarak bilinir… Çoğu kişi Hitler’in şizofreninin eşiğinde olan fanatik Alman milliyetçisi psikopat bir lider olarak tanır ancak gerçekte hiç kimse Hitler hakkında bildiklerinin kendilerine anlatılan resmî tarih senaryosundan başka bir şey olmadığını bilmez… Hitler, hakkında en çok komplo teorisi uydurulan tarihî liderlerden (kuklalardan) birisidir.

ABD’de sivri çıkışları ve dürüst kişiliği ile tanınan Teksas Üniversitesi tarih profesörlerinden Texe Marrs’ın Amerikan ...
Read more : Bilinen Tarihin Bilinmeyen Yanları-1 | Prof.Dr. Kerem DOKSAT | Görüntüleme : 12590 | Yanıtlar : 1

Atatürk ve Kürtler (2) - Sırrı Yüksel CEBECİ

Atatürk ve Kürtler (2)

ATATÜRK Kürtler’e özerklik vaat etmiş miydi? “Kesinlikle hayır” diyor Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç ve bunun bir “bölücü yalanı” olduğunu söylüyor.
Peki, ne demişti Atatürk:

“Adım adım bütün memlekette ve geniş ölçüde doğrudan doğruya halk tabakalarının ilgili ve etkili olduğu ‘mahalli idareler’ kurulması iç ve dış siyasetimizin gereklerindendir. Kürtlerin oturduğu bölgelerde ise, hem iç siyasetimiz ve hem de dış siyasetimiz açısından adım adım mahall” bir idare kurulmasını gerekli bulmaktayız...”
Atatürk’ün El-Cezire ...
Read more : Atatürk ve Kürtler (2) - Sırrı Yüksel CEBECİ | Görüntüleme : 1503 | Yanıtlar : 0

Atatürk ve Kürtler (1) - Sırrı Yüksel CEBECİ

Atatürk ve Kürtler (1)

Atatürk’le uğraşmaktan vazgeçmiyorlar. “İstikbal göklerdedir” ve “Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır” gibi sözler Atatürk’e ait değilmiş...
Bir aydın, araştırmacı veya tarihçi değil, Emre Aköz...
Velev ki Atatürk söylemedi bu sözleri, derdiniz ne?
Her Türk’ün altına imzasını atacağı bu sözler, sizi neden rahatsız ediyor?

Atatürk’e mi karşısınız, yoksa sözlerine mi?
İşinize gelen söz Atatürk’e ait, işinize gelmeyen söz Atatürk’e ait değil.
Mesela şu “Atatürk Kürtlere özerklik vaat etti” iddiasının üstüne neden ...
Read more : Atatürk ve Kürtler (1) - Sırrı Yüksel CEBECİ | Görüntüleme : 1875 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147918 ileti • Toplam 45546 başlık • Toplam 24813 üye

x