Nutuk’un Arapçası ve Libya olayları! / Arslan BULUT

Nutuk’un Arapçası ve Libya olayları! / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Şub 22, 2011 23:36

Nutuk’un Arapçası ve Libya olayları!

Fas’tan Endonezya’ya kadar İslam dünyasında bir kaos var. Bu kaosu, diktatörlüklere karşı çıkan Müslüman halkların başkaldırısı olarak yorumlayanlar olduğu gibi Genişletilmiş Büyük Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesi’nin somut uygulamaları olarak görenler de var.

Baskı rejimleri ile yönetilen bu ülkelerin halklarının, eş zamanlı olarak veya birbirini takip ederek ayağa kalkmalarını, devrimci bir şahlanış olarak nitelendirenler, Mısır olayları ordunun yönetime el koyması ile bitince durumu izah etmekte biraz zorlandı!

Libya’da durum biraz farklı! Orada halk hareketini aşiretler yönetiyor! Yani feodalite, demokrasi istiyor!

* * *
Bu arada bir haber dikkatimi çekti. Anadolu Ajansı’ndan Hediye Levent’in haberine göre Atatürk’ün Nutuk eseri, Hafız Esad’ın uzun yıllar Savunma Bakanlığını yapan Mustafa Tlass’a ait yayınevi tarafından Arapçaya çevrilerek basıldı.

Arap dünyası için şimdi biraz umutlandım! Emperyalizmin boyunduruğundan kurtulmak istiyorlarsa, nasıl bir toplumsal ruh kazanmaları gerektiğini Atatürk’ün bizzat kendisinden öğrenebilirler.


Denilebilir ki, “Evet ama bugün Atatürk’ün Türkiyesi de emperyalizmin boyunduruğu altında değil midir?”

Biliyorum bazıları bu emperyalizm kelimesinin kullanılmasından da fena halde rahatsız oluyor. Çünkü, bu kavramın kabul edilmesi halinde ardından “işbirlikçi” kavramı geliyor! Rahatsızlığın sebebi budur!

Ama Atatürk, bütün uğraşılarına rağmen, bir gün Türk gençliğinin, Türk istiklalini korumak zorunda kalacağını biliyordu! Çünkü, kişisel çıkarlarına düşkün olan insanların vatan satıcılığı yapabileceğini kendi tecrübeleriyle öğrenmişti.

Ancak bütün bu ahval ve şerait içinde, yapılabilecek çok şey olduğunu da yine kendisi ispatlamıştı.

* * *
Araştırmacı Dursun Özden, “Che Guevara’nın 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk’ün Büyük Nutuk’u çıkmıştır” bilgisini Türk kamuoyuna ilk sunduğunda, malum çevreler yine rahatsız olmuştu ve buna inanmadıklarını söylemişlerdi.

Ancak Fidel Castro’nun, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana’da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir’den Nutuk’u istediği bilgisi karşısında bir yorum yapamadılar. Yine Fidel Castro, İstanbul’daki Habitat toplantısında “Asıl devrimci Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ben bir devrim yaptım, ama O’nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın” dememiş miydi?

* * *
Ne yapmıştı Atatürk?

Atatürk, dünyada ulus devlet modeli dışında yaşamanın mümkün olmadığını kavrayarak ulusal yapılarını çoktan tamamlamış devletlere karşı, üstelik işgal altındaki bir imparatorluğun elde kalan topraklarında, bir direniş hareketi örgütleyip o hareketin geniş halk kitleleri tarafından benimsenmesini sağladı, ordusunu yeniden düzenledi ve milli gücü oluşturdu, güce dayanarak savaşı kazandıktan sonra da yeni bir savaş başlatarak ulusal devrimi gerçekleştirdi.

“Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin bin bir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir. Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin mesnedi Türk topluluğudur” diyordu.

Araplar da kendileri için böyle bir düşünce geliştirmek mecburiyetindedir.

Yalnız şimdi Türkler ve Araplar dahil Avrasya milletlerinin ayrı ayrı değil birlikte hareket etmesi gerekiyor ki “koalisyon”un yeni stratejik saldırısına karşı kendi küresel modellerini kurabilsinler! Böyle bir gelişme, bütün insanlık için umut ışığı olur..


Arslan BULUT, 23 Şubat 2011, YENİÇAĞ
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12232
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x