Öldü, Nasıl Bilirdiniz?

Tarih olan olayları burda paylaşabilir, yorumlayabilir ve öğrenebilirsiniz

Öldü, Nasıl Bilirdiniz?

İletigönderen Efe » Pzt Ağu 27, 2007 12:42

Köy enstitüleri öldü, nasıl bilirdiniz?

A) Türkiye’nin kaybettiği en büyük değerlerden biri,
B) Ülkemizin kaçırdığı trenlerden en önemlisi,
C) Eğer hala yaşasaydı bizi, dünyaya yön veren bir ülke konumuna getirecek olan projeydi,
D) Bütün gelişmekte olan ülkelere örnek olacak bir eğitim sistemi
E) Komünist yuvasıydı

E şıkkını seçen zat! Bu yazı sana göre değil, tek etmende fayda var.

İlk olarak köy enstitüleri fikrinin ortaya çıkışından kapanmasına kadar geçen süreci hızlıca ele almamız gerekiyor. Kaderimizmiş gibi kolayca unutan toplumumuza hatırlatıcı olsun.

Köy Enstitüleri düşüncesi ilk olarak 1. İzmir İktisat Kongresinde filizlenmiştir.1924 yılında Türkiye’ye çağırılan John Dewey, kalkınmanın sağlanması için gerekli olan eğitim hamlesinin başlatılmasıyla ve eğitim hizmetlerinin köylere götürülmesi ile sağlanabileceğini belirtmiştir. Ve nihayetinde ilk olarak 1936 yılında deneme amaçlı açılan köy enstitüleri ile köy eğitim hizmetleri başlamıştır. 4 yıl sonra 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı Kanun gereği yasallaşmasından sonra Hasan Ali Yücel önderliğinde ve İsmail Hakkı Tonguç’un yardımlarıyla gelişiminde hız kazanılmıştır.

Köy enstitüleri karma öğretim sistemine dayanıyordu ve öğretim süresi beş yıldı. İlk üç senelik eğitim süresi sonunda başarı düzeyleri yüksek olan öğrenciler, öğretmenliğe, geri kalanlar diğer köy hizmetlerine yönlendirilecekti. Enstitüler bunun yanında birer tarım atölyesi ve sağlık ocağı olarak işlev görüp, yeni gelen çeşitli tohumların ve tarım araçlarının denemeleri ilk olarak buralarda yapılacaktı.
Köy Enstitüleri, temel olarak aldığı eğitim metodları bakımından hala eğitim bilimcilerince dikkatle incelenen bir modeldir.

Yazinin Devami

Uğur MUMCU'nun Köy Enstitüleri Konuşması

Köy Enstitülerini, öğrencilerinden ve öğretmenlerinden dinleyin…

[img]http://img178.imageshack.us/img178/945/111as9.jpg[/img]

Görüntü: MPEG1 Video 25.00fps 1150Kbps [Video]
Ses: MPEG Audio 44100Hz stereo 224Kbps [Audio]
Süre: 36 dk. 54 sn.
Boyut: 372 MB
Çözünürlük: 352x288 (4:3)

Linkler
Bölüm I
Bölüm II
Bölüm III
Bölüm IV

damnant quod non intelligunt...
Kullanıcı küçük betizi
Efe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 1508

İletigönderen Gilda » Pzt Ağu 27, 2007 13:48

EfE,

Cok güzel bir arastirma, her paragrafinda Türkiye Cumhuriyetinin Gelisim öyküsünün nasil durduruldugunun izleri mevcut.
yalakalar cok oldukca aydinlik tabiki los isikta nazli kiz gibi olur....
Kullanıcı küçük betizi
Gilda
Üye
Üye

İletiler: 1078

İletigönderen Ram » Pzt Ağu 27, 2007 21:37

EfE, bu değerli konu için teşekkür ederim. Bir belgesel koyacağım "Köy Enstitüleri" ile ilgili. Ayrıca daha fazlası da var...
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Türk-Kan » Sal Kas 25, 2008 1:50

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen İlteriş » Sal Kas 25, 2008 9:52

2. ve sonraki linkler calismiyor. linkleri yeniler misiniz lutfen? Tesekkurler.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen talat pasa 1 » Çrş Ara 03, 2008 12:39

Cok Tesekkürler,1.link güzel indi,sonrakinlerde hata var.
Önce Vatan
Kullanıcı küçük betizi
talat pasa 1
Üye
Üye

İletiler: 340

69. Yılında Köy Enstitüleri

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Nis 26, 2009 17:24

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen sessiz sedasız » Pzr Nis 26, 2009 18:07

daha geçen gün köy enstitüleri hakkında sitemizden bir izlence indirmiştim ama sınavlardan izlemeye vakit bulamadım.ama merak ettiğim bir konu olduğu için bunu da indiriyorum.bu güzel paylaşımın için çok teşekkür ederim efe kardeş.
Sen ne kadar bilirsen bil,Senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye

İletiler: 988

Re: Öldü, Nasıl Bilirdiniz?

İletigönderen semihg4 » Cum Şub 12, 2010 18:14

Paylaşım için çok teşekkürler, ama linkler ölmüş yenilenirse çok sevinirim.
Kullanıcı küçük betizi
semihg4
Üye
Üye

İletiler: 6

Şu dizine dön: Türk Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x