Olmert ve Erdoğan 5 saat ne konuştu?

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

Olmert ve Erdoğan 5 saat ne konuştu?

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Ara 24, 2008 19:14

Erdoğan’ın, veda ziyaretine gelen İsrailli meslektaşı Olmert’le 5 saat süren yemekli toplantısının içeriği merak konusu oldu. Başbakanlık Basın Merkezi’nin açıklaması da tatmin edici bulunmadı

Görev süresi dolan İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında Başbakanlık Konutu’nda 5 saat süren görüşme merak konusu oldu. Yemek sonrası Başbakanlık Basın merkezi’nin açıklaması tatmin edici bulunmazken, yemeğin bu kadar kapsamlı olmasının nedeninin Olmert’in iç ve dış politika da son dönemde yaşanan sıkıntılar olduğu ileri sürüldü. İsrail’de yaşanan hükümet sıkıntısının iç politikayı olumsuz etkilemesi ve Hamas’ın sert tutumuna karşı Türkiye’nin caydırıcı rolünün nasıl olabileceğinin uzun görüşmenin ana konusu olduğu belirtiliyor.

ResimDiplomatik yanlış

Başbakanlık konutunda 5 saat süren yemekli diplomatik toplantıların ender yapıldığını söyleyen CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı, Emekli Büyükelçi Onur Öymen, “Uzun süreli toplantı İsrail’in sıkıntılarını Türkiye’ye iletmesi anlamını taşıyor. Olmert, Türkiye’nin arabuluculuğa soyunması nedeniyle iç ve dış politikada yaşadığı sorunları iletti. Hamas ile aralarında önemli bir gerginlik bulunuyor. Hamas İsrail’i haritadan silmekte kararlı olduğunu her fırsatta söylüyor. Türkiye’den bu konuda yardım bekliyorlar. Türkiye’nin bu konudaki tutumu ise diplomatik bir yanlıştır” dedi. Hamas’ın şiddet içeren bir örgüt olduğunu ifade eden Öymen, “Şiddet politikaları üreten bir örgütle, bir devleti hedef alan bir örgütle o ülkenin arasında arabuluculuğa soyunmak diplomatik açıdan çok riskli bir tutumdur. Düşünün PKK ile Türkiye arasında arabuluculuk yapmak isteyen bir devlet olsa siz ne yaparsınız?” dedi. Öymen, “Kaldı ki mevcut iktidarın bu konuda zaten birikimi de yok, o zaman neden bu işlere kalkışıyorlar anlamak mümkün değil“ diye konuştu.

Türkiye’den yardım istedi

İsrail’in hükümet sıkıntısı çekmesinin ardından, Hamas’ın İsrail’e karşı tutumu bölgede yaşanan sıkıntıları arttırdığından İsrail, Türkiye’den bu konuda yardım beklediğini yemekte bir kez daha yinelediği iddia edildi. Türkiye’nin Hamas ve Suriye konularında arabulucu rolüne soyunması nedeniyle İsrail’in bu konudaki isteklerini de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiği kaydediliyor

Resim
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Türk-Kan » Prş Ara 25, 2008 6:06

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Ara 28, 2008 21:12

Duydunuz mu, Tayyip Olmert'e pek bozulmus... :kahve:

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x