Onlar konuşur AK Parti yapar! / Levent BULUT

Onlar konuşur AK Parti yapar! / Levent BULUT

İletigönderen Oguzhan34 » Prş Oca 24, 2019 10:18

AKP'nin bir seçim sloganı vardı:
"Onlar konuşur AK Parti yapar."
O sloganlı afişlerde de;
"Çözüm süreci başladı, anaların gözyaşı dindi."
"Artık üniversite harcı ödemiyorum."
"Hava yolları halkın yolu oldu, artık uçakla seyahat ediyorum."
"OHAL kalktı, baskılar bitti. Köyümde özgürce yaşıyorum."
gibi yaptıkları işleri anlatan sözler olurdu.
***
Favorim ise "Yerli uçağımız göklerde" afişleriydi. O dönem nasıl bir uçak yapıp uçurdularsa kayboldu! Bir türlü inemedi o uçak. Artık aya mı gitti, uzay boşluğunda mı yok oldu bilen yok.
Baktılar ki kendi kendine inmiyor, bari yenisini yapalım dediler.
2015'de yine "Yerli uçağımızı yapıyoruz" afişlerini döşediler.
Kul beşerdir, beşer ise şaşar. Yine hatalı yaptılar. Bu sefer hiç uçuramadılar. Hadi diğeri en azından havalanmış kaybolmuştu. Ya arkadaş bu hiç kanadını kaldıramadı.
Ardından da seçim geçip oy verdik ne oldu bu uçak işi diye soran olmayınca öyle kaldı.
***
Allah'tan seçim var da yine hatırlandı. "Kendi savaş uçağımızı üretmek için çırpınıyoruz. İHA, SİHA, Akıncı'yı nasıl yapıyorsak onu da yapacağız." denildi. Önce şunu söyleyeyim: Ülkemin uçak yapması, otomobil üretmesi, dünyaya ihraç edilen bir marka oluşturması beni yalnızca gururlandırıp mutlu eder. Benim kabul etmediğim yapmadan yaptık, uçurmadan uçurduk denerek seçmeni aldatan söylemlerdi. Neyse ki bu defa ürettik değil, üretmeye çalışıyoruz, denildi.
***
O afişlerin her yere asıldığı yıllarda, Ergenekon ve Balyoz davalarını, Yunanlıların adaları işgal etmeye başlamasını, açılım süreci adı altında yaşananları, devletin gelir getiren kurumların satılmasını, yanlış tarım politikalarını, üretim yerine tüketimin özendirilmesi gibi yanlışları eleştiren yazarlara "Sizin gibi Ergenekoncular konuşur AK Parti yapar." deniyordu.
Haa... Haklarını yemeyelim. Cidden biz eleştirirken çok iş yaptılar. Ergenekon'da savcı, milliyetçilik konusunda umursamaz oldular. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şekilde kadrolaştılar. İslâmın önem verdiği liyakat ve ehliyeti çöpe attılar.
Ülkesini seven, yalakalık yerine gördüğü yanlışı dile getiren, adaleti, ekonomiyi, dış politikayı özellikle Suriye politikasını eleştirenleri dinlemediler. Tüm olumlu eleştirilere kulak asmadılar ve doğru bildikleri yanlışlarında ısrar ettiler.
***
Parlamenter sistem ayak bağı oluyor dediler. Ne yapıp ne edip kaldırdılar.
Hani Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde Türkiye şahlanacak, uçacaktı. 7 ayda ülkede enflasyon coştu, döviz kurları rekor kırdı. Herşey 7 ay öncesinden çok daha pahalı.
İktidara geldiklerinden bu yana mirasyediler gibi davrandılar; fakat asla sorumluluk kabul etmediler. Olumlu her işi kendilerine alıp, olumsuzları başkalarının üzerine attılar.
***
Ülkede her şey birbirine girdi. Kriz var mı yok mu o bile belli değil. Kimi psikolojik diyor, kimi yok diyor. Sonuç itibariyle kimilerine göre olmayan krizde, enflasyona karşı topyekûn seferberlik başlattılar. Fiyatlar ineceğine bu sefer de gramajlar düştü. Damat dayanamadı sonunda "Enflasyonla mücadele programını devam ettireceğiz. Programa az katılım gösteren sektörleri de gözlemliyoruz. Marketlerde istediğimiz rakamlar yok. Marketlerle konuşacağız, pazarla aralarında fark varsa,demek beklenen katkıyı yapmıyorlar." dedi.
Hani onlar konuşur, Ak Parti yapardı?
***
Hayır, merak ediyorum nasıl konuşulacak? Ülkede tüm büyük küçük market sahibini bir yere toplayıp azarlayacaklar mı?
Düşünün hastasınız. Doktora gittiniz. Bir iç organınızda sıkıntı var. Doktor size: "Dalağınızda problem var. Görüyoruz ki diğer organlar işlerini hakkıyla yapıp size destek olurken bu kansız dalak işini yapmıyor. Haftaya bir gün gelin onunla bir konuşayım." dese ne düşünür, ne yaparsınız? Sizi bilmem ama ben herhalde "Diplomayı nereden aldın?!" derdim.
***
Üretimi teşvik edip, elektrik ve doğalgazı indirip, temel gıda maddelerinde vergileri kaldırmak yerine, işçi çalıştıran, kira veren, vergi ödeyen marketlere 3 kuruş kâr etme diyecekler ya vallahi bravo!...
Yedi düvele kafa tutup söke söke kurduğumuz, bölgesinde sözü dinlenen, tarımda kendi kendine yeten, aksak da olsa iyi kötü bir adaleti olan ülkeden, enflasyonu düşürmek için marketlerle konuşma yapacak duruma geldik.
Ülkece nazar duası mı okusak ne yapsak bilemedim!..
Levent BULUT
Kullanıcı küçük betizi
Oguzhan34
Üye
Üye
 
İletiler: 169
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2012 0:34

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 10 konuk

x