Oradaydım - Nazım Hikmet'in Ölümü | Yıldız Sertel

Türkiye'nin yakın tarihine yansıyan olayları, yaşayanların ve tanıkların anlatımıyla ele alan, Soner Yalçın'ın hazırladığı 'Oradaydım' belgeseli

Oradaydım - Nazım Hikmet'in Ölümü | Yıldız Sertel

İletigönderen umityaldiz » Çrş Şub 03, 2016 14:14Bir Soner Yalçın Belgeseli "Oradaydım"ın bu bölümünde; 3 Haziran 1963'te yitirdiğimiz büyük şair Nazım Hikmet'in cenazesi ekrana geliyor. Nazım Hikmet'in yakın dostları Sabiha- Zekeriya Sertel'in kızları Yıldız Sertel, Moskova'daki cenaze töreninde yaşananları Oradaydım Belgeseli’nde anlatıyor.

Yıldız Sertel, Nazım Hikmet'in naaşı toprağa verilirken yaşanan tarihi anları da Oradaydımda anlattı. Sertel, büyük şairin hayatındaki 3 kadının buluştuğu o anları şöyle anlattı: Elçilikten hiç kimse gelmedi. Orada da biz yakınları vardık. Türkiye'den Münevver, ben ve Memed. Memed çocuktu. 14 yaşlarındaydı. Orada annesi Münevver taş kesildi. Yüzünde ne bir üzüntü, hiçbir ifade yoktu. Memed ise ağlamak istiyor fakat kendini tutuyordu. Zannediyorum ki annesi tembih etmişti ona Ağlamayacaksın diye... Münevver küskün geldi oraya. Hüzünlüydü, zannediyorum ki Nazıma karşı sevgisini yitirmemişti ama bırakılmış olmanın acısı da vardı. O ikisi arasında çırpındı orada Münevver. Memede de herhalde tembih etmişti. Memed ağlamak istedi, kendini tuttu. Ağlamadı. Mezar kazıcı işini bitirdikten sonra etrafına büyük bir kalabalık toplanmıştı. Memed, Münevver, ben o kalabalıkların ön safında duruyorduk. Vera, mezar kazıldıkça, kendisini mezara doğru atıyor ve Nazımın tabutu inerken, onunla beraber tabuta girmek istiyormuş gibi bağıra çağıra ağlıyordu. Galina ise mezarın başına dikilmiş. Galina aşağı yukarı 6 veya 8 yıl Nazıma bakmış, hem doktoru, hem sevgilisi olmuştu. Mezarın başında samimi gözyaşları döküyordu. Münevver ise taş kesilmişti. 3 kadın vardı Nazımın mezarının başında ama birbirleriyle hiçbir ilişkileri yoktu.
Kullanıcı küçük betizi
umityaldiz
Üye
Üye
 
İletiler: 26
Kayıt: Cmt Oca 23, 2016 20:19

Şu dizine dön: Oradaydım

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x