ORTADOĞU'DA ABD STRATEJİSİ ÇÖKEBİLİR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

ORTADOĞU'DA ABD STRATEJİSİ ÇÖKEBİLİR

İletigönderen mithat akar 1923 » Cum Eki 09, 2015 4:55

ABD STRATEJİSİ ÇÖKEBİLİR

Türkiye ABD'den İthal Ettiği Stratejiyi Değil Kendi Milli Stratejisini Ortaya Koymalı
5 Ekim Pazartesi günü itibari ile Rusya-İran-Irak Merkezi Hükümeti-Suriye "Ortak Bilgi Merkezi" kurmuş durumda bulunuyor.
ABD'nin 20 bin PYD'liyi silahlandırmasının ardından "Kuzey Koridoru" planı,Rusya'nın duruma fiili müdahalesi ile şimdilik suya düşmüş durumda.
ABD'nin desteklediği El Nusra,ÖSO gibi terör örgütleri ve IŞİD bölgede Ortak Bilgi Merkezi ile takip edilecek ve Rusya operasyonlar konusunda Haberleşme Merkezi'ne bağlı ülkeleri bilgilendirecek.

Obama geri adım atarak bölgede "İran ve Rusya ile çalışmaya hazırız." dedikten sonra "Esad'lı geçiş düşünülebilir." fikrini beyan etti.
Bu durum hem ABD'nin yenilgisinin ifadesi hem de bölge aktörleri ile hareket edip ,sürecin dışında kalmamak istemesinin aciz bir ifadesi.
Rusya-İran ve Suriye ,bölgede ABD'nin silahlandırdığı ÖSO ,El-Nusra gibi örgütlerin yanı sıra PYD ve PKK'ya karşı aktif tavır alırsa ABD'nin bölgedeki uzun vadeli planları belirsiz bir tarihe kadar ertelenmiş olur.Ki ABD'nin Türkiye üzerinden "Kuzey Koridoru" ( ya da ABD'nin deyişi ile Kürt Koridoru planı ) Planı ,Rusya'nın müdahalesi ile şimdiden sekteye uğramış gibi gözüküyor.Rusya'nın bölgede aktif olarak yer almasından hemen önce TSK'nın PKK'ya dönük hava harekatı da ,dolaylı olarak olsa da ABD'nin Suriye'ye sınır olan illerimizdeki planını ve Kandil üzerinden bölgeye müdahalesini yavaşlattı.

Bölgede kendi milli stratejisini ortaya koymayan tek ülke maalesef AKP İktidarı elinde olan Türkiye.
Türkiye AKP'den dolayı tarihi bir fırsatı kaçırmak üzere.
ABD'nin Suriye üzerinden Ortadoğu Stratejisi çökebilir.Bölgede ısrarla ABD stratejisi üzerinden politika belirleyen Türkiye ise AKP eliyle bölgede izole edilebilir.
Ya da AKP iktidarı devrilir; bölgesel bir güç olma fırsatı yakalama imkanı olan Türkiye de süreç içerisinde aktif bir biçimde yer alarak, kendi mili stratejisini üretebilir.Birinci seçenek bizi daha zor bir döneme;ikinci seçenek ise bizi Bağımsız Milli-Üniter Devleti yeniden kurmaya yönelik bir döneme götürecek.

Mithat Akar - Gaziantep
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x