ORTADOĞU'DA YENİ SÜREÇ VE TÜRK - AMERİKAN SAFLAŞMASI / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

ORTADOĞU'DA YENİ SÜREÇ VE TÜRK - AMERİKAN SAFLAŞMASI / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Çrş Ara 20, 2017 18:42

Suriye Üzerinden Değişen Dengeler ve Ortadoğu'daki Yeni Süreç

Sadece gelişmelerin dizinini sıralarsak tablo net olarak görülür sanırım:

- Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Afrin'deki PYD/PKK varlığına karşı, operasyon yapılacağına yönelik iletiler göndermeye başladı.

- Rus askeri kuvvetleri, Suriye'de bulunan askeri birliklerinin bir kısmını geri çekeceğini bildirdi.

- Suriye Devlet Başkanı Esad, bölücü terör örgütü PYD'yi doğrudan işaret ederek "PYD vatan haini bir terör örgütüdür." açıklamasını yaptı.

- İran'a karşı bölücü terör örgütünün uzantısı olan PJAK, ABD ve İsrail tarafından yeniden aktif hale getirilmeye çalışılıyor. Buna karşı İran'ın tavrı net: PJAK'ı askeri anlamda tamamen etkisiz hale getirmek.

- ABD, yeni ulusal strateji açıklamasında, İran'ı "düşman", Suudi Arabistan'ı ise müttefik güç olarak belirtti. Dikkat edelim. Türkiye "müttefik güç" olarak "listede" yok.

Sonuç Olarak
Resim

Ortadoğu'da ( ve tabi ki Batı Asya'da ), ABD'nin bölgesel planlarına karşı, bölge devletlerinin güç birliğine dönük adımlar atmasının koşulları olgunlaşmaktadır.

ABD, Suriye üzerinden gerçekleştirmek istediği planı hayata geçirememiş, bununla da kalmayıp Irak'ta 2003'ten bu yana doğrudan destek verdiği Barzani, Türkiye - Irak ve İran'ın işbirliği ile şimdilik etkisiz hale getirilmiştir.

Türkiye'nin ulusal güvenliğe yönelik temel tehditlerden biri olarak tespit ettiği PYD/PKK'yı, Suriye devleti de tehdit kapsamına aldı. Dolayısıyla Türkiye - Irak - İran arasındaki ilan edilmemiş ittifakına Suriye'nin de PYD/PKK konusunda eklenmesinin koşulları her zamankinden daha olgun hale gelmiştir.

ABD merkezli Batı emperyalizmi, Türkiye ile birlikte dört ana devleti hedef tahtasına koymuş durumda. Buna karşın, milli güvenliğimizi bölgesel anlamda temin etmek için mantıklı ve doğal olan yol, bölge devletleriyle askerî - diplomatik ve siyasi olarak ortak bir harekat zemini yaratmak olmalı. Suriye de bu bölge devletlerine tabi ki dahil olmalı.
Nesnel zorunluluk bu durumu adeta dayatıyor. Yeter ki bu nesnel zorunluğu doğru değerlendirecek akıllar olsun. Örnek mi? Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde Atatürk'ün bölge devletleriyle kurduğu Sadabat Paktı.

Mithat Akar
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x