Otomotivde ÖTV oranlarına zam geldi

Genel & Güncel Konular

Otomotivde ÖTV oranlarına zam geldi

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Ağu 30, 2020 3:16

Motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. 2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220'ye çıkarıldı.
Resim
Otomotiv ÖTV'lerinde yeni düzenlemeler şöyle:

* 1600 motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kaldı ancak matrah değişti.

* Özel tüketim vergisi matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıktı.

* ÖTV oranı yüzde 45 olarak korundu. ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL olan araclarda matrah 85 bin ile 130 bin TL arasında çıktı.

* ÖTV oranı yüzde 50 olarak korundu.

* Ancak motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı.

* 2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220'ye çıkarıldı.

* Özel okullarda KDV indirildi: Yüzde 8 olan KDV yüzde 1'e çekildi.
Resim
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye

İletiler: 2100

Ünlü oyuncu Kubilay Aka, ÖTV zamlarına isyan ederek, "Bu ülkenin genci olarak söylüyorum; hayal kuramaz oldum" dedi.

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzt Ağu 31, 2020 6:17

Ünlü oyuncu Kubilay Aka, ÖTV zamlarına isyan ederek, "Bu ülkenin genci olarak söylüyorum; hayal kuramaz oldum" dedi.
Resim
Türkiye'de son dönemde ÖTV zamları ile birlikte otobomil fiyatları katlanarak yükseldi.

Bu duruma vatandaşların büyük tepkisi oluşurken bir tepki de ünlü oyuncu Kubilay Aka'dan geldi.

Ünlü oyuncu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Bigün olur mu bilmem ama diye hayalini kurduğum araba. Alacağımdan değil. Dünden bu güne artan fiyatı. Benden koşarak uzaklaşıyor. Bu ülkenin genci olarak söylüyorum; hayal kuramaz oldum. Teşekkürler #ötvzammı için..." ifadelerini kullandı.
Resim
Resim
Resim
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye

Re: Otomotivde ÖTV oranlarına zam geldi

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzt Ağu 31, 2020 23:28

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye

Avrupa'daki Türk paylaştı sosyal medya yıkıldı

İletigönderen İlteriş Kağan » Sal Eyl 01, 2020 14:12

Twitter'da Belçika'da yaşadığını belirten bir kullanıcının paylaşımı Türkiye'deki ÖTV'nin ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Otomobildeki ÖTV zammı gündemdeki yerini korurken Twitter'da oznozlem isimli bir kullanıcının otomobil fiyatıyla ilgili paylaşımı olay oldu.2 yıldır çalıştığını söyleyen kullanıcı, "Sağdaki aracı 35’e aldım. 23 yaşındayım ve sadece 2 yıldır çalışıyorum. Diyeceklerim bu kadar." ifadelerini kullandı. Paylaşım yüzlerce beğeni alırken, özellikle Türkiye'de senelerdir çalışıp ikinci el araç bile alamayan kişiler fiyatlara tepki gösterdi. 
https://twitter.com/oznozlem/status/1300374909823127553

Resim
Resim
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye

Re: Otomotivde ÖTV oranlarına zam geldi

İletigönderen İlteriş Kağan » Sal Eyl 01, 2020 19:13

ÖTV'nin Türk Vergi Sistemine girişi 2002 yılında olmuştur.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 5 konuk

x