Pentagon’un Gizli Ordusu - 3 / Erol BİLBİLİK

Pentagon’un Gizli Ordusu - 3 / Erol BİLBİLİK

İletigönderen bezgin » Prş Mar 01, 2012 11:54

Pentagon’un Gizli Ordusu - 3

2 - Afrika Komutanlığı (AfriCom):

ABD Savuma Bakanlığı (Pentagon), Amerika’nın güvenliğine yönelik, Afrika’dan gelebilecek olası tehditleri göz önünde bulundurarak, bu kıta için yeni bir komutanlık kurmayı düşündüğünü ABD başkanına bildirmişti. Pentagon basın sözcüsü Eric Ruff, ABD’nin Afrika Komutanlığını kurma fikrinin, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından ortaya atıldığını açıklamış fakat bu konuda henüz bir karar verilmediğini, bu tür önerilerin Başkan George W. Bush tarafından onaylanması gerektiğini de belirtmişti.

Pentagon yetkilileri, Afrika Komutanlığı kurulması kararı alınmasına ilişkin bir takvim belirtmezken, komutanlık merkezinin yeri ve ne kadar askerden oluşacağı konusunda bir karar alınmadığını, Afrika Komutanlığı oluşturma amacının Afrika’ya asker yerleştirilmesi olmadığını, fakat kuruluşun kıtaya yoğunlaşma olanağı sağlayacağını ifade ediyordu.

Temmuz 2007’de Savunma Bakan yardımcısı Eric Edelman, Senato Dış İlişkiler Komitesinde, Çin’in Afrika Kıtası’ndaki yoğun faaliyetlerine dikkat çekerek, ABD çıkarlarının bundan büyük zararlar göreceğini açıklamıştı.

Rumsfeld’in çok gizli olarak yürüttüğü ve Afrika Kıtası’ndaki ABD çıkarlarının silahlı güçle gerçekleştirilmesini hedefleyen AfriCom’un kuruluşunu Başkan George W. Bush, 1 Ekim 2008’de onayladı.

AfriCom’dan önce 2004’de, ABD’nin Afrika’daki çıkarları, “Afrika İttifakı Örgütü” tarafından, daha sonra da bu örgütün yerini alan Africa Union (AU) tarafından korunmaktaydı. Merkezi Darfur’da (Sudan) bulunan ve 52 Afrika devletini kapsamına alan Afrika Birliği(AU) kuvvetlerine ABD ve NATO tarafından destek verilmekteydi. 2004’de AU’nun komutanı, eski ABD Dışişleri ve Savunma Bakan yardımcısı olan Neo-Conlara mensup J.Peter Pham’dı.

Aralık 2006’ya kadar NATO Müttefik Kuvvetler Baş Komutanlığını yapan Deniz Piyade Orgeneral James Jones, NATO Başkomutanı olarak AU’ya karadan ve havadan sınırsız destek sağlıyordu. Orgeneral James Jones daha sonra AfriCom’un kurulmasında da büyük rol oynadı.

AfriCom’un personel sayısı 1800 olarak planlanmış, fakat başlangıçta 1300 personelle faaliyete geçmişti. Bu gizli görev gücünün karargahı, kuzeyinde Eritre, batısında Etyopya, güney doğusunda Somali ve karşı sahilinde Yemen bulunan, Afrika Boynuzu’ndaki Cibuti Özerk Cumhuriyeti’nde idi. Eski bir Fransız sömürgesi olan Cibuti’nin nüfusu 2009 rakamlarına göre 818.159’dur ve geçmişte Fransa ile yakın ilişkileri vardı.
AfriCom’un resmi amacı; “Afrika’da barış ve güvenliği geliştirmek, kalkınma, sağlık, eğitim, demokrasi ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek” olarak açıklandı.

Gerçekte ise komutanlık için 3 temel hedef şöyle saptanmıştı:


*Çin’in Afrika’da artan nüfuzunu “ yumuşak güç” yöntemiyle tamamen kırmak veya sınırlamak için hayır projeleri geliştirmek, sağlık ocakları inşa etmek ve içme kuyuları açmak gibi kamu diplomasisi uygulamak,

*2006 yılı itibariyle petrol ihtiyacının % 20’sini Gine körfezinden karşılayan ABD’nin kıtadaki diğer ülkelerin de devreye sokulmasıyla bu oranın % 25’e çıkarılmasını ve güvenliğini sağlamak,

*Uluslararası terörizmle savaşmak,

*53 Afrika ülkesi askerlerine terörizmle savaş yeteneklerini artırmak amacıyla eğitim vermek.

AfriCom dünyanın her coğrafyasında bu amaçlar için faaliyette bulunmaktadır.

1990’ların başlarında, Afrika’da cereyan eden iç savaşlarda ABD’nin gizli hedefi Fransa idi. Dünyadaki gelişmeler, Fransa’nın yerini Çin’in alması ile sonuçlandı. Hızla sanayileşen Çin, Orta Afrika’daki zengin maden kaynaklarına uzanmış ve bu durum, ABD için faturayı kabartan bir rekabetten öte, git gide büyüyen tehlikeye dönüşmüştü. ABD ve onun küresel çaptaki tek rakibi olan Çin, etki alanlarını genişletmek ve kaynaklara ulaşımı güvence altına almak istemektedirler.

Sert güçten, özel ordulara, yiyecek yardımından yumuşak güç kullanmaya kadar bütün kaynakların bir araya getirilmesi için kurulan AfriCom, Ekim 2008’de ABD, Irak ve başka bölgelerde, meşruluğu sorgulanan, sayısız toplu cinayet işleyen ve adını “ Xe “ olarak değiştiren Dyn Corp. ve Black Water gibi özel şirket ordularına sayısız operasyonlar yaptırmıştır.


AfriCom’un Komutanları:


J.Peter Pham – 2004 (eski ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı)
General Kip Ward – 2008
General Carter Ham – 2010-2011

AfriCom, faaliyete geçtikten sonra giderek asker sayısını artırmış ve kıtada 9 kadar çekirdek ordu kurmuştur. Küresel çaptaki görevini yerine getirirken, ABD ve NATO’dan destek hizmeti almaktadır.


Erol BİLBİLİK, 23.11.2011
Güncel Meydan
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x