Siyasetin 'finansmanı', rantlar ve İstanbul kanalı / Erol MANİSALI

Siyasetin 'finansmanı', rantlar ve İstanbul kanalı / Erol MANİSALI

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Ara 24, 2019 13:25

Siyasetin 'finansmanı', rantlar ve İstanbul kanalı

Gülten Kazgan Hoca ile 2006’daki sohbetimizde “finans meselesi” merkeze oturunca iktisat biliminin adeta, “iktisat olmaktan çıktığını” konuşmuştuk.

Gerçekten de AKP’nin iktidara gelişi, “siyaset, iktisat ve siyasal İslam bağlantılarını” ayrılmaz hale getirdi.

Bugün iktidar, “iktidarda kalmasını, kendi İslamcı siyasetinin finansmanına bağlamış durumda”:

- Bu nedenle ulusal geliri ve ülkenin varlıklarını denetimi altına alarak “varlığını finanse ediyor”.

- İşte her alanda, her köşede “rant yaratma kaygısı” kaçınılmaz hale dönüşüyor.

- Makro ekonomik çıkarlar “aleyhine” rant yaratmak, esas misyon haline geliyor.

- Yandaş şirketler bu rantı paylaşarak “siyasetin payandası” oluyorlar. İktidar onlarsız, onlar rantsız yaşayamaz duruma geliyorlar.

- Kalan oldukça geniş bir kesime de ranttan küçük bir pay “destek karşılığında” sağlanıyor: alternatifsiz hale getirildikleri için “sıtmaya razı oluyorlar”! Yandaşlık bu yolla sağlanıyor, “mecburiyetten” kaynaklanan hale getiriliyorlar, iş için de, asgari ücret için de.

- Ormanların yok edilmesi, doğanın rantçılara pazarlanması, Kanal İstanbul, Tank Palet Fabrikası ve 18 yıldır özelleştirmeler, yabancılaştırmalarla “iktidarda kalma siyasetinin finansmanı sağlanıyor”.

- Ekonomi, adalet, güvenlik, rejim alanındaki uygulamalar, “birbirlerini tamamlayan negatiflerin, yığımlı olarak büyümesine yol açıyorlar”.

- Siyasal İslamın iktidarda kalmasının “finansmanı” iktidara avantaj sağlarken bedel, 83 milyona ve gelecek nesillere ödetiliyor.

‘Kanal İstanbul’ ranttanda öte bir şey...

Kanal İstanbul’un çevreye, ekonomiye, ulusal güvenliğe büyük zararlar getireceği çok açık. Bu sadece bir rant meselesi değildir. İktidara ve yandaş şirketlere finansman sağlanmasından öte “stratejik” boyutları ile de “kimilerinin” iştahını kabartıyor:

- İstanbul’u ve çevresini felakete sürükleyeceği tüm bilim çevreleri tarafından kabullenilen bu durum konusunda neden hâlâ ısrar ediliyor?

- İstanbul ve çevresini ileriki yıllarda felakete sürükler ise büyük çalkantılar doğmaz mı?

- Boğazlar anlaşması gündeme getirilip “İstanbul adasına” yeni projeler getirmek isteyen “dış odaklar” devreye girmez mi?

- İstanbul’u Vatikan benzeri bir statüye dönüştürmek rüyası gören “kimi dış odaklar için” uygun bir ortam yaratılmış olmaz mı? Ukrayna Ortodokslarını İstanbul’daki patrikhaneye bağlayarak ilk sinyali vermediler mi? Lozan’ı fiilen bozmadılar mı?

- 1961 Anayasası’nı 12 Eylül’de devirip yavaş yavaş siyasal İslamcıların yolunu açıp sonunda bizi Suriye bataklığının bir parçası haline getirenler; bütün komşularımızla Ankara’yı adeta düşman haline sokanlar; şimdi de Libya iç savaşının bir parçası haline getirmek isteyen kimi iç ve dış odaklar artık elimize yeni fırsatlar geçti diye düşünmezler mi? Hele “ada” haline sokulmuş bir İstanbul’da.

Rejimin değişmesi, Suriye bataklığına saplanmamız Türkiye’nin bütün ulusal ekonomik değerlerinin özelleştirilip yabancılaştırılması, en son olarak da Kanal İstanbul, Tank Palet Fabrikası ve Libya’ya bulaşma eğilimi bir bütünün parçalarıdır.

Ancak “aptalı oynayanlar” bunları ayrı ayrı, bağımsız şeyler gibi gösterebilirler. Unutmayınız ki, Titanik batarsa kimse kurtulamaz, üst kamarada oturanlar dahil...

FETÖ’yü de bütün bu hesapların parçası olarak kurmadılar mı?

Kimse bana, “Erol Hoca, hayal mi görüyorsun?” demesin: 30 yıl önce, bugünkü duruma düşeceğimize inanmayanlar, çok büyük bir çoğunluğumuzu oluşturmuyor muydu...

Erol MANİSALI, 24 Aralık 2019
erolmanisa@yahoo.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12266
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 10 konuk

x