Siyasi kültürümüzü biraz test edelim mi? / Levent BULUT

Siyasi kültürümüzü biraz test edelim mi? / Levent BULUT

İletigönderen Oguzhan34 » Sal Eyl 24, 2019 23:08

Toplumun her kesiminin yöneticisi olup, her kesimi kucaklaması gerekirken, sadece kendilerine oy verenlerin idarecisi gibi konuşup, muhalefet partileri ve onlara oy veren seçmen kitlesi için "Zillet İttifakı" diyerek bizleri dumura uğratan hangi ülkenin yöneticileridir?

A)Tanzanya
B)Güney Afrika
C)Etiyopya
D)Öyle bir idareci ve ülke yoktur
E)Hayır hayır, vardır ve Türkiye'dir
***

Devletin kurumlarını satıp, gelen para ile ülkeye "double" yol dışında bir yatırım yapamayan... İç ve dış borçları üçe katlayarak mucizeler yaratan... "Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim, alıyorlarsa götürmüyorlar ya." diyen duayen kimdir?

A)Pazarcı Cuma Ali
B)Hononulu Cafer
C)Orhan Pamuk
D)Sat, sat bitmiyor diyen Kemal Abi
E) Hiçbiri

***


Yeni bir zengin sınıfı oluşurken, yandaşlar ihya olurken, millet borç içinde aç ve işsiz kalırken, "Gidişat iyi değil! Ekonomi kötü." diyerek itiraz eden kimlerdir?

A)Ergenekoncular
B)Cuntacılar
C)Muhalefet Partileri
D)Ak Partiye "AKEPE" diyen edepsizler
E)Krizin canını yaktığı millet

***
Titreyen sesi ile anımsanan, "Şeyini şey ettiğimin şeyi" sözü ile tanınan, iktidarda iken mağdur olan... Kozmik oda mı, kozmetik oda mı gibi söylemleri ile ciddi konuları bile sulandıran... Tartışmasız özgül bir ağırlığı olan insanımız kimdir?

A) Müslüm Baba
B) Behzat Ç
C) Levent Kırca
D) Agora Meyhanecisi
E) Hiçbiri

***
Son 17 yıldır sanki ülkeyi kendileri yönetmiyormuş gibi "Almanya araba yapıyor, biz daha bir araba yapamadık, utanmıyor muyuz, sıkılmıyor muyuz, yazıklar olsun şu CHP'ye" diyen otomotiv sektörünün efsanevi ismi kimdir?

A) Michael Schumacherr
B) Van Persie
C) İlber Ortaylı
D) Don Kişot
E) Yeliz

***

"Güzel şeyler olacak"la başlayan, "orada iyi şeyler oluyor"la sonuçlanan, dağdan gelenlerin kahraman gibi karşılandığı Habur rezaleti için ne denebilir?

A) Halayda başı kirvem çeker size ne
B) Durmak yok yola devam bize ne
C) Bravo der geçeriz
D) İşte yeni Türkiye
E) Eee yuh yane!

***
Tarımı ve hayvancılığı bitirip hemen herşeyi ithal eden... Üstüne Tekel'i,Türk Telekom'u, limanları, şeker fabrikalarını elden çıkaran... Açlıktan ve işsizlikten, iyi ya da kötü ülkede yaşanan her şeyden mesul olmalarına rağmen sorumluluk almayan kimlerdir?

A) Taçsız kral Pele ve arkadaşları
B) Yılmaz Özdil ve korosu
C) Poşeti 25 kuruşa satan esnaflar
D) Pamuk Prenses ve 7 Cüceler
E) Ülkeyi yönetenler

***
Ayetle bakara- makara diye alay eden… Müslümanları tiye alan... Başka ülkede olsa bırakın devlet kademesinde görev almasını, insan içine çıkamayacak olan... Fakat partisi tarafından dalga geçtiği milleti Prag'ta temsil etsin diye büyükelçi olarak atanan kimdir?

A) Pinokyo
B) Heidi
C) Kırmızı Başlıklı Kız
D) Polyanna
E) Hiçbiri

***

Döviz artarken dış güçleri suçlayıp, düştüğünde hükümetin becerisinden diyen... Kredi kartının asgari ücretini ödeyemezken siyasilerinin aldığı araçları savunan... İki lafından birinde "ama yol yaptı" diğerinde "ekonomi çok iyi" diyen kimselere ne denir?

A) Doğrucu Davut'lar
B) Her şeye muhalifler
C) Büyük resmi görenler
D) Sevipte sevilmeyenler
E) Partizanlar

***


“Demir bir yumrukla doları 5 liraya” indirdiklerini söyleyen... Enflasyonla mücadele için web sitesi kuran... Bakın burası çokomelli, "Pazar ve market fiyatları birbirini tutmuyor. Marketlerde hala istediğimiz fiyatlar yok onlarla konuşacağız." diyen güzide siyasetçimiz kimdir?

A) Iron Man
B) Malkoçoğlu
C) Sezercik
D) Şaşkın Bakkal
E) Hiçbiri

***

Okura not: Benim yazılarımı görmek istediğiniz yerleri bana değil, o mecralara bildirmeniz gerek. “Okur beni burada görmek istiyor alın yayınlayın bu yazımı” diyemem ki kimseye. Arz talep meselesi bu. Bu istekle mail atan okurlara buradan toplu yanıt vermeyi uygun buldum. Saygılarımla…
Kullanıcı küçük betizi
Oguzhan34
Üye
Üye
 
İletiler: 169
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2012 0:34

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 19 konuk

x