Subhaneke Duası Bize Ne Anlatır

İslâm dini hakkındaki görüş ve paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bölümdür.

Subhaneke Duası Bize Ne Anlatır

İletigönderen |Cansu| » Pzt Tem 16, 2007 10:25

Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasındki sonsuz ve sınırsız muhabbettir huzurla dolu sohbettir.Sure ve duaları okurken namaz kılan kişi Allaha kavuşma ve Onunla bütünleşme duygusunu yaşar.Subhaneke duasında namaz kılan kişi ''Allah 'ı hamd övgü şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum'' dediğinde Rabbi ona bende seni hamd övgü şükür ve takdir içerisinde anıyorum seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum.Bana dost ve övlmüş kullarımla beraber senin ey kulum iki cihanda derceni yükseltiyorum müjdesini verir.

‘’Senin adın ne yücedir senin şanın ne büyüktür’’.(Ve Tebarekes müke ve Teala ceddüke)dediğinde Rabbi ona ‘’Senin adını ve şanını iki cihanda maddi ve manevi alanda yücelteceğim müjdesini sunar’’.Bu niyaz bize kevser suresini anımsatır.Müşrikler Peygamber Efendimize ‘’Sen öleceksin senin adın şanın şöhretin senine beraber yok olacak soyu kesik Muhemmed ‘’diye sataşırken Rabbi Resulune’adı şanı yok olacak sana kin tutandır Ey Muhammed’ (kevser/108-3)diyerek ona destek oluyodu .İşte bizde Rabbimizi senin adın ne yücedir senin şanın ne büyüktür diyerek yücelttiğimizde kevser suresinde Rabbimizin Rasulune verdiği müjde bizim içinde geçerli olacaktır.Rabbimizin adın ve şanını yüceltirken bizlerde iki cihanda adımızın şanımızın hiç unutulmayıp dostlar ve övülmüşler kervanında ölümsüz bir kul olma şerefine nail oluyoruz .Bir insanın namazı iki cihanda amel defterini kapatmayacak en büyük mucizedir.
Namaz kılan kimse ‘’senden başka ibadet edecek yoktur’’ (vela ilahe gayruk)dediğinde kul Rabbine’’ Rabbim itaat ve ibadet edeceğim sonsuz sevgi şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim sensin’’ diye niazında bulunmaktadır.Rabbi kulun bu niyazına karşılık’’ Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların arasında dostluk ve rıza makamına erdireceğim .’’Ey huzura ermiş nefis Rabbinden razı olmuş ve razı olunmuş olarak Rabbine dön iyi kullarımın arasında gir cennete (fecr/27-30)ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım der.’’
Irak’ta savaşan ABD’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz.”
“We further hope and pray that the brave young men and women return home with the lowest possible casualties, and the suffering in Iraq ends as soon as possible.”
By Recep Tayyip Erdogan
The Wall Street Journal
March 31st, 2003
Kullanıcı küçük betizi
|Cansu|
Üye
Üye

İletiler: 2689

Şu dizine dön: Dinimiz İslam

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x