Sümerliler Türk mü? - Muazzez İlmiye ÇIĞ

İletigönderen bezgin » Prş Mar 12, 2009 17:01

Iste ben de kaynak soruyorum, kardes. Merak ettim.
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 1394

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 12, 2009 17:04

İrade-i Milliye yazdı:Dil konusunda ayrı bir eleştirim oldu, o konu başka. Göktürkler hakkındaki iddiası hakkında ben hala söylediklerimin arkasındayım. Tüm dünyayı Türk yaptık. :)

Arkasinda olun tabii, bir de Kazim Mirsan'in bu iddiasini nerede dile getirdigini bilsek :)

Biz yapmadik, tarihi arastirdikca, ögrendikce ortaya cikiyor :D
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen İrade-i Milliye » Prş Mar 12, 2009 17:08

bezgin yazdı:Iste ben de kaynak soruyorum, kardes. Merak ettim.

Şimdilik, Mirşanın Kürtçenin Ön Türkçe olduğunu iddia etmesi bile yeterlidir. Karşı çıktığım nokta Kürtlerin Türk olarak gösterilmesidir. Diller arasında etkileşim vardır, ama Mirşanın dediği apayrı bir şey.

Bir örnek vermek istiyorum. Güler Kömürcü Zazalar hakkında ne yazmış bakın. Kanıt olarak da Kazım Mirşan'ı gösteriyor:

"İslam öncesi Türk tarihini inceleyen antik çağ düşünürü Kazım Mirşan, Zaza boylarının Proto-Türk topluluklarının kültür değer ve miraslarını taşıdığını kanıtlarıyla ortaya koymaktadır. Hatırlanacağı üzere, Mirşan'a göre Zazalar D.Ö. 500 yıllarında Doğu Anadolu'da yaşayan Qarluqların (Karluk Türkleri) kültür izlerini taşımaktadır. Günümüzde, yukarıda belirttiğimiz üzere, Zazaca'da rastladığımız Tanrı anlamındaki Uma (Umay, Humay) Quarluq yazıtlarında da aynen geçmektedir. Mirşan'a göre, Pers Kralı 1'inci Dareios'un (M.Ö.522-486) Bisütun kayalıklarında yazdırdığı kitabede Dersim (Tunceli) ve havalisini Zu-Za adı ile anmaktadır. Babilliler ise Zazalara 'Zou-Zou' diyorlardı. Zaza isminin anlamı üzerinde durabilmek için, şu deyimleri gözden geçirmemiz gerekir. Şöyle ki, 142 no'lu yazıt: 'UZUZ ÖG U', 139 no'lu yazıt ise 'UZ-UZUM ÖG'. Bu metinlerde geçen 'UZUZ A' (öbür dünyaya transforme olacaklarına inanan kişilerdir) Zaza ismine karşılıktır.

#
Ön Türk tarihi üzerinde çalışan Mirşan'a göre: 'Zazalar çok eski bir Türk boyudur ve bugünkü Türkçe ile Zazaca arasında önemli ilişkiler vardır.' Bunun için de Mirşan, Zazaca-Tatarca-Türkçe olmak üzere üçlü bir kategori oluşturmakta ve çok sayıdaki sözcüklerdeki benzerliklere dikkatimizi çekmektedir. Zazaca Baltuz, Tatarca Baldız, Türkçe Baldız; Zazaca Aney, Tatarca Eniy, Türkçe Anne; Zazaca Sıt (Şıt), Tatarca Süt, Türkçe Süt gibi' Kazım Mirşan, Proto-Türk metinlere dayanarak Zazaca ile Tatarca ve Türkçe dil benzerlikleri üzerinde durmak suretiyle Zaza topluluklarının tamamen Türk boyu olduğu tezini ileri sürmektedir... ' Evet, bilgiler devam ediyor ama bu kadar yeter şimdilik........."

Gördülüğü gibi Mirşan'a göre Zazalar, Kürtler, vs. her topluluk Türk. Kürtlerin ve Zazaların Türk olmadıkları bilimsel olarak biliniyor. Böyle düşünen birinden de Göktürkler hakkında böyle bir söz söylediğini düşünmem mantıksız değildir.

Kaynak istiyorsunuz biliyorum. En kısa zamanda göstereceğim. Yanılırsam da burada özür dilerim.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletiler: 85

İletigönderen bezgin » Prş Mar 12, 2009 17:15

İrade-i Milliye yazdı:
Şimdilik, Mirşanın Kürtçenin Ön Türkçe olduğunu iddia etmesi bile yeterlidir. Karşı çıktığım nokta Kürtlerin Türk olarak gösterilmesidir. Diller arasında etkileşim vardır, ama Mirşanın dediği apayrı bir şey.

Nasil yeterlidir kardes? bir iddia ortaya atiyorsun, sonra da birbiriyle baglantisi olmayan seyleri delil olarak kabul ediyorsun. Kusura bakma ama ne bir kaynagin var, ne de bir mantik dizgen.

İrade-i Milliye yazdı:Kürtlerin ve Zazaların Türk olmadıkları bilimsel olarak biliniyor.

Nasil biliniyor?

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletigönderen İrade-i Milliye » Prş Mar 12, 2009 17:17

Bezgin, diller arasında etkileşim olması onların Türk soylu olduğu anlamına gelmez demişsin ya. İşte Mirşan'ın dedikleri seni yalanlıyor. Adam düpedüz diller arasında etkileşim vardır, o zaman da Zazalar Türk'tür diyor. İşte mantık dizgesi budur.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 12, 2009 17:18

İrade-i Milliye, kullandiginiz mantigi cözmekte zorlaniyorum :)

Üstelik bakin Imrali'daki it ne demis:

“Birçok Türk beyinin Mardin’de, Diyarbakır’da, Ahlat’da, Erzurum’da kurduğu beylikler var. Hepsinin içinde Kürt-Türk karışmıştır. Örneğin; Karakeçililer, bugün Karacadağ eteklerinde yaşıyorlar, hepsi de benden daha çok Kürt ve hiç Türkçe bilmezler. Karakeçililer aslında bir Türkmen boyudur, buna benzer birçok boy var.”

Kazim Mirsan'i hakli göstermiyor mu?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen bezgin » Prş Mar 12, 2009 17:21

İrade-i Milliye yazdı:Bezgin, diller arasında etkileşim olması onların Türk soylu olduğu anlamına gelmez demişsin ya. İşte Mirşan'ın dedikleri seni yalanlıyor. Adam düpedüz diller arasında etkileşim vardır, o zaman da Zazalar Türk'tür diyor. İşte mantık dizgesi budur.

Etkilesim olmasi baska, akraba olmasi baska seyler. Bilimsel yayinlari takip eden birinin bunu düsünebilmesi lazim.

Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletigönderen İrade-i Milliye » Prş Mar 12, 2009 17:23

Türk-Kan yazdı:İrade-i Milliye, kullandiginiz mantigi cözmekte zorlaniyorum :)

Üstelik bakin Imrali'daki it ne demis:

“Birçok Türk beyinin Mardin’de, Diyarbakır’da, Ahlat’da, Erzurum’da kurduğu beylikler var. Hepsinin içinde Kürt-Türk karışmıştır. Örneğin; Karakeçililer, bugün Karacadağ eteklerinde yaşıyorlar, hepsi de benden daha çok Kürt ve hiç Türkçe bilmezler. Karakeçililer aslında bir Türkmen boyudur, buna benzer birçok boy var.”

Kazim Mirsan'i hakli göstermiyor mu?

Bence tarihi çarpıtmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Karakeçililerin Kürtleşmiş bir TÜrk boyu olduğunu biliyoruz. Bu konuya girersek çıkamayız. Öcalan öyle dedi diye Mirşan haklı mı çıkacak? :D Ben Karakeçiler başta olmak üzere bir çok boyun Kürtleşmiş Türk boyu olduklarını biliyorum. Bu konuda bir çok belge var. Asimile olmarı demek, Türk oldukları anlamına mı gelir. Zazalar Türk'tür diyen birini nasıl kale alabilirim. Bu kadar ciddiyetsiz öngörüleri kabullenemiyorum. Kendisi tarihçi de değil tarih araştırmacısı olan bir mühendis. Tabii onu küçümsemek anlamında demiyorum, ama Mirşan'ın söylediklerini bugün MHP'liler ve Türk-İslam sentezcileri diyor.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletigönderen İrade-i Milliye » Prş Mar 12, 2009 17:27

bezgin yazdı:
İrade-i Milliye yazdı:Bezgin, diller arasında etkileşim olması onların Türk soylu olduğu anlamına gelmez demişsin ya. İşte Mirşan'ın dedikleri seni yalanlıyor. Adam düpedüz diller arasında etkileşim vardır, o zaman da Zazalar Türk'tür diyor. İşte mantık dizgesi budur.

Etkilesim olmasi baska, akraba olmasi baska seyler. Bilimsel yayinlari takip eden birinin bunu düsünebilmesi lazim.

Proto-Türk metinlere dayanarak Zazaca ile Tatarca ve Türkçe dil benzerlikleri üzerinde durmak suretiyle Zaza topluluklarının tamamen Türk boyu olduğu tezini ileri sürmektedir.....

Diller arasında benzerlik diyor, akrabalık demiyor. Benzerlikten yola çıkamayız. Zazaların veya Kürtlerin Türk olduğunu söylüyor ve buna inanıyorsanız diyecek lafım yoktur. Mirşan'ın mail adresini biliyor musunuz, aradım ama bulamadım? Göktürkler konusundaki iddiamı bir de kendisinden duyun isterim. En büyük kaynak kendisidir.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 12, 2009 17:28

İrade-i Milliye, tarihi carpitan biz degil, bir iddia ortaya atarak kaynak göstermeyen sizsiniz. Sümerolog olan biz degil, Sayin Muazzez Ilmiye Cig'dir. Biz onun yalancisiyiz :)

Kürtlesmis Türk boylari vardir diyorsunuz, ardindan asimile olmarı demek, Türk oldukları anlamına mı gelir? diyorsunuz :honk:

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen bezgin » Prş Mar 12, 2009 17:39

İrade-i Milliye yazdı:
bezgin yazdı:
İrade-i Milliye yazdı:Bezgin, diller arasında etkileşim olması onların Türk soylu olduğu anlamına gelmez demişsin ya. İşte Mirşanın dedikleri seni yalanlıyor. Adam düpedüz diller arasında etkileşim vardır, o zaman da Zazalar Türktür diyor. İşte mantık dizgesi budur.

Proto-Türk metinlere dayanarak Zazaca ile Tatarca ve Türkçe dil benzerlikleri üzerinde durmak suretiyle Zaza topluluklarının tamamen Türk boyu olduğu tezini ileri sürmektedir.....

Diller arasında benzerlik diyor, akrabalık demiyor. Benzerlikten yola çıkamayız. Zazaların veya Kürtlerin Türk olduğunu söylüyor ve buna inanıyorsanız diyecek lafım yoktur. Mirşanın mail adresini biliyor musunuz, aradım ama bulamadım? Göktürkler konusundaki iddiamı bir de kendisinden duyun isterim. En büyük kaynak kendisidir.

Arkadasim karsit tezler icin dayanagin veya ünvanin var midir? Kazim Mirsan 1947den beri dil bilimi üzerine arastirmalar yapmis, pek cok dili ana dili gibi bilen ve belki de okudugunuz kitap sayisi kadar yayini olan bir Türk Bilimi uzmanidir.

Peki siz kimsiniz?

İrade-i Milliye yazdı:Kürtlerin ve Zazaların Türk olmadıkları bilimsel olarak biliniyor.

Nasil biliniyor?

Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletigönderen İrade-i Milliye » Prş Mar 12, 2009 17:43

Türk-Kan yazdı:İrade-i Milliye, tarihi carpitan biz degil, bir iddia ortaya atarak kaynak göstermeyen sizsiniz. Sümerolog olan biz degil, Sayin Muazzez Ilmiye Cig'dir. Biz onun yalancisiyiz :)

Kürtlesmis Türk boylari vardir diyorsunuz, ardindan asimile olmarı demek, Türk oldukları anlamına mı gelir? diyorsunuz :honk:

Öncelikle şu iki şeyi ayıralım:
1)Göktürklerin Fars kökenli oldukları iddiası ayrı bir konudur. O konuda şu an bir şey diyemiyorum. Mirşan'ın yalancısıyım.
2)Diller arasındaki akrabalıktan Kürtlerin ve Türklerin aynı soydan geldiği iddiası da ayrı bir şeydir.

Biz şu anda 2. konuyu tartışıyoruz.

Sayın Türkkan, asimile olan Türk boyları da var, Kürt boyları da var. Yusuf Halaçoğlu bu yönde bir açıklama yaptığında yer yerinden oynamıştı hatırlarsanız. 21.yy.ın Ziya Gökalp'i olarak da gösterilen sosyolog Orhan Türkdoğan'ın etnik sosyoloji alanında çok büyük bir birikimi var kendisi de yapmış olduğu araştırmalarda Kürt diye bilinen birçok aşiretin Türk boyu olduğunu Alevilik araştırmalarına dayanarak söylüyor. Asimile olan boyların olduğu bir gerçektir. Buraya kadar herhangi bir sorun yok sanırım.

Deminden beri söylemek istediğim şudur: Türk-İslam sentezciliği ve onun tarih anlayışı ne yazık ki bilimsellikten uzak bir şekilde her farklı topluluğu oradan buradan ilişkilendirerek Türk yapmaktadır. Gayri ahlaki ve bilim dışı bu tutumu eleştirmek de her aklı başında olan kişinin görevidir. Ülkücüler ve büyük oranda MHP'nin tarih anlayışı Kürtlerin Türk olduğu yönündedir ki bu iddialara gülmekten başka bir şey yapamayız.

Elegeş yazıtlarındaki ben Kürt eli hakanı Alp Urungu diye kanıt gösterdikleri söz de tamamen bir çarpıtmacadan ibarettir. Irene Melikoff, Radloff gibi ünlü yazarlar da böyle düşünüyor. Şimdi hangi yönde bir tutum sergilediğiniz anlayamadım. Kazım Mirşan'ı desteklemek adına siz de galiba bu bilim dışı safsatalara sarılmak zorunda kaldınız. Bunu artık rahatlıkla söyleyebilirim. Zazalar konusunda çok araştırmalar yapıldı, Kürtler konusunda da çok araştırmalar yapıldı.

Sümerolog Çığ'ın yalancısıyım demişsiniz, ama bunu söylemenize gerek yok. Kendisine saygım sonsuzdur, kitabını okumadığım için bilimsel literatürde hakim olan görüşe şu aşamada inanmak zorundayım. Çok değerli bir araştırmacıdır. Kazım Mirşan da çok değerli bir araştırmacıdır, ama Kürtler-Zazalar konusunda söylediklerinin arkasında durmamızın akla yakın bir yanı yok. Hiç yoktan temkinli yaklaşmalıyız, körüne körüne inanmamalıyız derken bunu demek istedim. Bilmem anlatabildim mi?

Konu gerçekten çok farklı bir noktaya saptı. Sümerler Türk müdür tartışmasını Kazım Mirşan tartışmasına çevirdiğim için özür dilerim. Ayrıca 1. tarrtışma konusu hakkında kaynak gösteremediğim için şu an kulaktan dolma bilgilerle tartışan bir kişi durumuna düştüm. Umarım yanılıyorumdur.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletigönderen İrade-i Milliye » Prş Mar 12, 2009 17:55

Ayrıca dil bilimi konusunda da bir şey söylemek istiyorum. Hint-Avrupa dil ailesine ait olan Farsça ve Kürtçe ile Ural-Altay dil ailesini -ki günümüzeki son araştırmalara göre artık Ural ve Altay bir grubu birbirinden ayrılmıştır- birbirinden ayırmak gerekiyor. İki farklı dil grubu var karşımızda. Aryan ırkından gelen Fars kökenli Kürtleri Türk yaptınız ya, buna da helal olsun denir artık. Kürtlerin Türk olmadığını ispatlamaya çalışırsam ve bu konudaki belgeleri-bulguları göstermek istersem sanırım farklı bir forum sitesi açmak zorunda kalırız. Ergenliğe ulaşmış bir çocuk bize yürümeyi öğretsene derse ne yapabiliriz.

Dünya tarihindeki hakim görüş şudur kısaca:
1)Sümerler Türk değildir.
2)Kürtler Türk değildir, Fars kökenlidir. Zazalar hem Türk değildir, hem de Türk değildir, farklı bir topluluktur.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Prş Mar 12, 2009 18:03

Yakın döneme dönersek;

Bir açıklaması içinde "kripto Ermeniler"den söz ettiği için, görsel basın ve matbuat yalnızca bunu öne çıkardı, HALAÇOĞLU faşist ilân edildi. Türk Tarih Kurumu Başkanı HALÇOĞLU, "Türkleşen Kürtler olduğu gibi Kürtleşen Türkler de vardır" diyor aynı açıklamada. Tabii bunların belgelerinin mevcut olduğunu da söylüyor.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen bezgin » Prş Mar 12, 2009 18:16

İrade-i Milliye yazdı:Ayrıca dil bilimi konusunda da bir şey söylemek istiyorum. Hint-Avrupa dil ailesine ait olan Farsça ve Kürtçe ile Ural-Altay dil ailesini -ki günümüzeki son araştırmalara göre artık Ural ve Altay bir grubu birbirinden ayrılmıştır- birbirinden ayırmak gerekiyor. İki farklı dil grubu var karşımızda. Aryan ırkından gelen Fars kökenli Kürtleri Türk yaptınız ya, buna da helal olsun denir artık. Kürtlerin Türk olmadığını ispatlamaya çalışırsam ve bu konudaki belgeleri-bulguları göstermek istersem sanırım farklı bir forum sitesi açmak zorunda kalırız. Ergenliğe ulaşmış bir çocuk bize yürümeyi öğretsene derse ne yapabiliriz.

Dünya tarihindeki hakim görüş şudur kısaca:
1)Sümerler Türk değildir.
2)Kürtler Türk değildir, Fars kökenlidir. Zazalar hem Türk değildir, hem de Türk değildir, farklı bir topluluktur.

Beylik laflari birakip sadede gelelim. Ben bu konuda hicbirsey bilmiyorum ve siz de cok sey bildiginizi iddia ediyorsunuz, o yüzden bildiklerinizi ben de ögrenmek istiyorum.

son kez soruyorum: Kaynak gösterir misiniz?

Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Ön-Türkler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x