Suriye'de dünya savaşı / Muharrem BAYRAKTAR

Suriye'de dünya savaşı / Muharrem BAYRAKTAR

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum Şub 09, 2018 11:10

Suriye'de dünya savaşı

Suriye’de önceki gün, “bir gün içinde” olanlar bile insanı dehşete düşüren mahiyette. Türkiye, Afrin’de savaşıyor, İsrail Şam’ı bombalıyor, Rusya İdlib’i vuruyor, Suriye, Deyrozzor kentinde PYD’nin karargâhını bombalıyor, hemen arkasından Amerika da Suriye ordusuna saldırıyor.

Sahada, Rusya ile Amerika’nın, Türkiye ile Amerika’nın, İsrail ile Suriye’nin, Amerika ile Suriye’nin açık bir savaşı var.

İlan edilmemiş bir dünya savaşı içindeyiz.

Şu anda İdlib’te bulunan 30 bin örgüt üyesi yüzünden Rusya ile YPG ile verdiğimiz savaş yüzünden Amerika ile her an “çatışmaya girmenin” eşiğindeyiz.

Silahlar konuşmaya başlayınca hiçbir şey masada planlandığı gibi olmuyor.

Türkiye ısrarla, Suriye ile bir diplomatik temasın olmayacağını söylüyor ama galiba farkında değiliz, ortak düşmanlarla savaşıyoruz: Suriye ordusu da Türk ordusu da PYD ile savaşıyor. PYD’ye saldıran Suriye ordusu anında Amerika tarafından bombalanıyor.

Biz ise hala Suriye ile “temas kurmaktan kaçınan” bir ülke konumundayız ve Amerika’nın silahlandırdığı PYD ile savaşıyoruz.

Şu anda dünyanın hiçbir coğrafyasında bu kadar karmaşık, çok ülkeli, çok örgütlü bir savaş yürütülmüyor. Adım adım bir dünya savaşına giden bu süreci önleyecek iki ülke, Rusya ve Türkiye.

Ve bunun anahtarı da, Türkiye ne kadar öfkelenirse öfkelensin, Suriye ile diplomatik temastan, ortak hareket etmekten geçiyor. Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına düşürüp, Esad’la karşı karşıya getirip sonrada “Hadi eyvallah!” deyip kaçan emperyal güçlere verilecek en büyük ders de bu yakınlaşmadan geçiyor.

Unutmayalım ki kapımızda çıkacak bir dünya savaşından en çok zararı bir görürüz.

Ve zaman hızla aleyhimize işliyor. Astana ve Soçi toplantılarında Suriye’deki sorunun çözümünde müttefik olduğumuz İran bile Afrin operasyonuna son vermememizi istiyor.

Unutmayalım ki, bugün iki rakip ülke gibi görünen Rusya ve Amerika, 2. Dünya Savaşında müttefik idiler!

Yani yarın “sahada” ne olacağının hiçbir garantisi yok.

Hmeymim’de Rus askeri üssünde İdlib’ten yapılan saldırılar, Rus savaş uçağının İdlib üzerinde düşürülmesi Rusya’nın “bir kenara not ettiği” önemli olaylardır.

Bugün Putin’le sık sık yapılan telefon görüşmelerinin verdiği memnuniyetin rehavetiyle daha bir gür sesli konuşuyor olabiliriz ama yarın karşı tarafta o telefona çıkacak kimse olmayabilir.

Keza aynı şey İran için de geçerli.

Suriye’nin en önemli müttefikleri olan Rusya ve İran ile bu kadar içli dışlı olup, hala Suriye’ye karşı anlamsız bir mesafe koymanın ciddi karşılığı olacaktır.

Ve kimin kime saldırdığını takipte bile zorlandığımız şu günlerde “zaman çok daralmıştır.”

Muharrem BAYRAKTAR, 9 Şubat 2018
mbayraktar@yenimesaj.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11884
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x