Suriyelilerin bahçeli evi eksikti! / Murat MURATOĞLU

Suriyelilerin bahçeli evi eksikti! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt Eyl 07, 2019 14:36

Suriyelilerin bahçeli evi eksikti!

Belli ki 40 milyar dolar yetmedi, ülkemizdeki Suriyelileri bu kadar para kesmedi. Şimdi de ev sahibi olacak kendileri… Her kuşu tuttuk, havadaki o kuş leylek mi? Erdoğan; “Güvenli Bölge'de Suriyelilere 250-300 m2 evler yapsak, çevresinde de 100-150 m2 bahçesi olsa. Orada ekip biçseler, hiç olmazsa bu insanlar hazır balık değil, balık tutmayı öğrenirler” dedi…

* * *

Burada sorun ayrıntılarda değil, bizzat projenin ta kendisi… Bakın, hayal edilen evler bile 250-300 metrekare, ekip biçilmeye ayrılan alan ise evden küçük 100-150 metrekare… Sonra da ülkede tarım neden bu halde?

Suriyelilere 250-300 metrekare biçtiğine göre kendi vatandaşlarını 500-600 metrekare evlerde oturuyor sanıyor herhalde…

Evler barok tarzı olabilir. Saunada ter atarlar, havuzda serinlerler. Balık yerine de havyar yesinler! Botanik bahçeleri, yapay göletler, golf sahası, nargile alanı… Yanında da TOKİ müteahhitlerinin alacağı inşaat ihalelerinin paraları… Bütün emeklilerin 40 yıl çalıştıktan sonraki bahçeli ev hayalini Suriyeliler bedavaya getiriyorlar. Ne yapsak? Acaba Suriye'den vatandaşlık alıp Türkiye'de mülteci mi olsak?

* * *

Türkiye'de 20 milyon kiracı var. Eee sen vatandaşsın… Bankaya gidip 20 yıl ödemeli kredi çeker, eşek gibi çalışırsın. Kazandığının paranın yarısını devlete vergi diye kaptırırsın. Devlet 20 şehit ve gazi ailesine, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde ev verdi. Yıllar sonra TOKİ; “Evler bize aktarılmıştır, ya 55 bin lira ödeyin ya da terk edin” diye ihtar çekti!

Oysa Suriyeli olunca eğitim, sağlık, ulaşım zaten bedava… Alışveriş ceplerine koyduğumuz kartla… Şimdi bahçeli ev de yapılacak onlara… Bir de araba çektik mi altlarına… Cep telefonu da hediye edelim yanında.…

Evleri alınca yan gelip yatacak değiller ya… En az üç çocuk yaparlar, onları da Türkiye'ye yollarlar. Dönüşlerinde devlet baba onlar için de pembe panjurlu bir ev ayarlar.

* * *

Nankörlük yapmayalım. Yedik, içtik, millet bahçelerinde kekimizi yiyip yuvarlandık. Bahçeli evi olanlar tapuyu Suriyelilere devretsin, iş tatlıya bağlansın, konu kapansın!

Gitmeyeceklerse, besleyeceksek kişi başı ne ödeyeceğiz. Devlet bunu bize bildirsin, herkes hesabını bilsin. Hayır, hepsinin gideceğini bilsem, evden geçtim villa bile veririm. Bugün ev ver hepsine, kolundan tutup sürüklesen yine de gitmez kimse… Satarlar, kiraya verirler, Türkiye'de yaşamaya devam ederler! Gerçi aklımda bir yer var. Yaklaşık 1100 odası ve kocaman bahçesi… Sonuçta orası da milletin yeri… Bir oluruz, iri oluruz, diri oluruz, onlara 1000 odasını veririz, 100 oda bize yeter de artar gari…

Murat MURATOĞLU, 7 Eylül 2019
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12162
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Suriyelilerin bahçeli evi eksikti! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzr Eyl 08, 2019 17:38

HARİKA ÜSTÜ HATTA ÖTESİ ama tamamen GERÇEK, her sözcüğü MUHTEŞEM ve BÜYÜLEYEN bir ekonomik ve politik ironi yöntemiyle yazmış olduğu baştan sona MÜKEMMEL, GÜNCEL VE NESNEL bu yazısı için üstün ve özgün iktisatcı ve çok değerli gazeteci - yazar sevgili Murat MURATOĞLU'nu en yürekten tebrikler, sonsuz teşekkürler ve en iyi dilekler sunarak kutlamak, kucaklamak, öpmek gerek.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 596
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 11 konuk

x