Turgut Özakman'dan 'Dersimiz Atatürk'

Re: Turgut Özakman'dan 'Dersimiz Atatürk'

İletigönderen İlteriş » Cmt Eki 03, 2009 10:52

alamancı yazdı:can dündarin mustafasini da sevmedim rutkay azizli cumhuriyeti de. biri enerji küpü atatürkü bezgin göstermis filmin basiyla sonu uyumsuz öteki de gerçekçilikten uzak bir kahramanlik destani. biz de artik çocuk degiliz. gerçekçi akici bir film yapsinlar zevkle izleyelim. biraz tarih ögrenelim.

Bu konuda sana katilmiyorum;

Turgut Ozakman omrunun 40 senesini savaslarin cereyan ettigi cephelerde, cephelere yakin koylerde, kasabalarda arastirma yaparak gecirdi, ve hayati boyunca "gercege ihanet etmemek" icin calisti, arastirdi ve gercege en fazla o yaklasti. Ve simdi siz ona "efsane uyduruyor" diyorsunuz. Sorarim size, uyduracak idiyse, neden hayatini arastirmaya verdi bu insan, daha mantikli efsane uydurayim diye mi?

Dunyanin butun efsaneleri iclerinde gerceklik payi bulunduran oykulerden ibarettir, ancak Kurtulus Savasi inanilmaz, ve anlatildiginda oyku gibi gelen gerceklerden ibarettir.

Bana Turgut Ozakman'in kitabindan veya filminden abartildigini dusundugun bir ornek gosterebilir misin Alamanci?
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen m_ali_sami » Cmt Eki 03, 2009 11:19

tartışma ortamı acılsın diye yazmıyorum.bu yazdıklarıma cevap yazmak isteyenler lütfen edepli yazsınlar .Kusura bakmayın ama böyle bir platformda daha da önemli düşüncelerinizi paylaşmanız daha iyi olmaz mı!
"Teşekkürler" "Ellerine sağlık" sonra laubali sekilde iyi olmus falan tarzı yazılar...
Gülücükler falan... Ne yapıyoruz nasıl bir düzen halindeyiz hala bilmiyor muyuz...Bari burada daha mantıklı sözler ve kelimeler ön plana cıksın. kayıt nedenim farklı düşüncelere eşlik edebilmekti... Herkese TEŞEKKÜRLER...
Kullanıcı küçük betizi
m_ali_sami
Üye
Üye

İletiler: 1

İletigönderen Sonturk » Cmt Eki 03, 2009 11:58

Filim cikmadan elestirenlere sasiyorum, Turgut Ozakmanin yazdigi bir filim kotu olmaz, ha istedigimiz gibi mukemmel de olmaz belki ama en azindan bir baslangic olur, sonra da devami gelir!
Turk,strong, stark,..., bir tesaduf mu?
Kullanıcı küçük betizi
Sonturk
Üye
Üye

İletiler: 68

İletigönderen alamancı » Cmt Eki 03, 2009 12:02

GöktürkMehmet yazdı:
alamancı yazdı:can dündarin mustafasini da sevmedim rutkay azizli cumhuriyeti de. biri enerji küpü atatürkü bezgin göstermis filmin basiyla sonu uyumsuz öteki de gerçekçilikten uzak bir kahramanlik destani. biz de artik çocuk degiliz. gerçekçi akici bir film yapsinlar zevkle izleyelim. biraz tarih ögrenelim.

Bu konuda sana katilmiyorum;

Turgut Ozakman omrunun 40 senesini savaslarin cereyan ettigi cephelerde, cephelere yakin koylerde, kasabalarda arastirma yaparak gecirdi, ve hayati boyunca "gercege ihanet etmemek" icin calisti, arastirdi ve gercege en fazla o yaklasti. Ve simdi siz ona "efsane uyduruyor" diyorsunuz. Sorarim size, uyduracak idiyse, neden hayatini arastirmaya verdi bu insan, daha mantikli efsane uydurayim diye mi?

Dunyanin butun efsaneleri iclerinde gerceklik payi bulunduran oykulerden ibarettir, ancak Kurtulus Savasi inanilmaz, ve anlatildiginda oyku gibi gelen gerceklerden ibarettir.

Bana Turgut Ozakman'in kitabindan veya filminden abartildigini dusundugun bir ornek gosterebilir misin Alamanci?

bir Atatürk filminin cüneyt arkinin malkoçoglundan farki olmali. baygin baygin her durumda bariz dogruyu ve bariz hakliyi konusan sesler. onuda severek izlerim ama yeri ayri. herkesin beklentileri farkli olabilir benimki su. Atatürk filmini izledigim zaman bastan sona belgelere ve görgü taniklarina dayanan iyisiyle kötüsüyle gerçek bir tarih belgeseli izlemek isterim. Atatürkün büyüklügü esas zor kararlarda gözükür. zor karar derken öyle durumlar vardir ki 2+2=4 kadar net degildir. bir kisim bir yöne çeker baska bir kisim öteki yöne. ama net bir yön tespit edilemezse arada kalir güçten düser dagilir gidersin. iste böyle durumlarda Atatürk muhalif görüslere ragmen kararsizliga düsmemis hep belli bir yönü göstererek bizi hedefe ulastirmis. bu kararlarda cesaret var irade var beyin berrakligi var. ama zor kararlarda herkesi memnun edemezsin. bu seyirci içinde geçerli. eger derdiniz seyirciyi memnun etmek olursa kolay kararlari arka arkaya siralar Atatürkün bariz hakliligini gösterir ama gerçek Atatürkü tanitamazsin. böyle bir film benim gibi Atatürk sevdalilarini da tatmin etmez.
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye

İletiler: 241

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Eki 03, 2009 12:36

m_ali_sami yazdı:tartışma ortamı acılsın diye yazmıyorum.bu yazdıklarıma cevap yazmak isteyenler lütfen edepli yazsınlar.

Siz kim oldugunuzu ve nereye kayit oldugunu düsünüyorsunuz? Gelir gelmez etrafa saldirarak, tanimadiginiz insanlari edebe davet ediyorsunuz?!

m_ali_sami yazdı:Kusura bakmayın ama böyle bir platformda daha da önemli düşüncelerinizi paylaşmanız daha iyi olmaz mı!

Edepli arkadasimiz bizi derinlemesine incelemis ve önemli konulara kafa yormadigimiz kanaatine varmis.

m_ali_sami yazdı:"Teşekkürler" "Ellerine sağlık" sonra laubali sekilde iyi olmus falan tarzı yazılar... Gülücükler falan...

Yasanan tüm olumsuzluklardan sonra "Turgut Özakman, Atatürk filmi cekiyor" haberi gelmis, sevinmisiz :) Cünkü, sizin görmek istediginiz "önemli düsünceleri" defalarca ilgili basliklarda dile getirmisiz. Film hakkindaki ayrintilar yeni yeni gelmeye basladigi icin hemen derin analizlere girememis arkadaslar, ayrica özür dileriz.

m_ali_sami yazdı:kayıt nedenim farklı düşüncelere eşlik edebilmekti...

Karsinizdakinin düsüncelerini tanimadan "farkli" oldugunuzu nasil tahlil ettiniz, bu da ayri bir muamma. Ama zaten gün, farkliliklarin öne cikarilidigi gün degil mi? :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen İlteriş » Cmt Eki 03, 2009 12:47

alamancı yazdı:bir Atatürk filminin cüneyt arkinin malkoçoglundan farki olmali.

Ayni filmden bahsettigimize emin misin?
Sen Kurtulus Belgesel filmini izledin mi?
Orada Ataturk'un tek basina 50 kisilik bir yunan askerini dovdugu filan mi anlatiliyor?
Birazcik Turgut Ozakman'in emegine saygi gosterin ve filmlerinden bana bir ornek verin, Malkocoglu filmindeki gibi olsun!

Ne demek kolay kararlar? Kurtulus savasina girisme karari bile basli basina zor bir karardir, uniformasini cikarma karari basli basina zor bir karardir, kaburgasi ic kanamaya yol actigi halde cepheye gitmesi de keza oyle, o filmde daha onlarca zor karar sayabilirim size, ama bu sizi tatmin etmeyecektir,

Cunku esas siz efsane duymak istiyorsunuz, gercek sizi tatmin etmiyor. Daha zor kararlar olarak neleri tahayyul ediyorsunuz acaba? Bir milletin varini yogunu "Tekalif-i Milliye" emirleri ile toplayip, butun maddi varligini ve insan gucunu tek bir saldiri cephesine yonlendirmesi, savasin kaybedilmesi durumunda "Orta Asya'ya kadar" geri cekilmeyi gerektirecek kadar riskli bir karardi, siz neden bahsediyorsunuz? Bunlarin hangisi kucuk ve kolay verilebilecek kararlardir acaba?

Kolay karar nedir biliyor musunuz? Yeterince delile sahip olmaksizin, ciddi bir tarih arastirmacisi ve yazarin efsaneler urettigine karar vermektir.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen alamancı » Cmt Eki 03, 2009 15:28

GöktürkMehmet yazdı:
alamancı yazdı:bir Atatürk filminin cüneyt arkinin malkoçoglundan farki olmali.

Ayni filmden bahsettigimize emin misin?
Sen Kurtulus Belgesel filmini izledin mi?
Orada Ataturk'un tek basina 50 kisilik bir yunan askerini dovdugu filan mi anlatiliyor?
Birazcik Turgut Ozakman'in emegine saygi gosterin ve filmlerinden bana bir ornek verin, Malkocoglu filmindeki gibi olsun!

Ne demek kolay kararlar? Kurtulus savasina girisme karari bile basli basina zor bir karardir, uniformasini cikarma karari basli basina zor bir karardir, kaburgasi ic kanamaya yol actigi halde cepheye gitmesi de keza oyle, o filmde daha onlarca zor karar sayabilirim size, ama bu sizi tatmin etmeyecektir,

Cunku esas siz efsane duymak istiyorsunuz, gercek sizi tatmin etmiyor. Daha zor kararlar olarak neleri tahayyul ediyorsunuz acaba? Bir milletin varini yogunu "Tekalif-i Milliye" emirleri ile toplayip, butun maddi varligini ve insan gucunu tek bir saldiri cephesine yonlendirmesi, savasin kaybedilmesi durumunda "Orta Asya'ya kadar" geri cekilmeyi gerektirecek kadar riskli bir karardi, siz neden bahsediyorsunuz? Bunlarin hangisi kucuk ve kolay verilebilecek kararlardir acaba?

Kolay karar nedir biliyor musunuz? Yeterince delile sahip olmaksizin, ciddi bir tarih arastirmacisi ve yazarin efsaneler urettigine karar vermektir.

GöktürkMehmet arkadasim terslenmek için zoraki gerekçe arar bir halin var. ben turgut Ozakmanin bütün kitaplarini severek okudum yanlis bir bilgiyede rastlamadim. mesele bu degil. ben sana kendi beklentlerimden söz ediyorum. sende kalkmis bana söyle yanlissin böyle yanlissin diyorsun. ben sana turgut özakman masal uyduruyor dedimmi? bizim ortaokuldaki osmanli tarihi misali biz hakliydik onlar haksizdi biz iyiydik onlar kötüydü biz kahramandik onlar haindi tarzi siyah beyaz bir tarih anlatim anlayisina benim karnim tok anlatilanlar dogru olsa bile. birak bizim tarafda arasira haksiz olsun bazen yanlis yapsin. birak bizim taraftada hem adalet ve dogruluk timsalleri olmasin arasira karaktersiz sünepe tipler bulunsun. birakta muhalif görüslüler her zaman düsman veya hain olmasin ki ben yapilan tartismalari ve bir karara varmadaki zorluklari daha iyi göreyim. dinci fasist bir cemaat hükümeti tarafindan bilinçli olarak unutturulmaya çalistigi bir dönemde türk gençliginin neye ihtiyaci vardir o ayri konu. belki en basit tarihi gerçeklerden habersiz koca bir nüfus var onlarin ihtiyaci farkli. ama var olan kitaplar ve filmler zaten bu ihtiyaci fazlasiyla karsilar. sana diyebileceklerim bu kadar. ne demisti Atatürk: Vatan tehlikedeyse gerisi teferüattir. Detaylar için biribirimizi kirmayalim. Bu dönemde türk gençliginin ihtiyaci olan film farklidir diyorsan haklisin. benim kisisel beklentilerime neye ihtiyacim olduguna falanda birak ben karar vereyim.
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye

İletiler: 241

İletigönderen bozkurtlar diyari » Cmt Eki 03, 2009 19:42

Turgut ÖZAKMAN !
Gereken cevabi verecektir yobazlara, banazlara
sömürücülere,bölücülere ve sahtekar aydinlara.
TÜRK GENÇLİĞİNİN ANDI !!!

EY TÜRK'ÜN BÜYÜK ATASI GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK !!!

Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verip, kendimizi büyük Türk Milletine adarız.
Kullanıcı küçük betizi
bozkurtlar diyari
Üye
Üye

İletiler: 570

İletigönderen Ram » Cmt Eki 03, 2009 20:04

ben sana turgut özakman masal uyduruyor dedimmi?

İyiki dememişsin:
gerçekçilikten uzak bir kahramanlik destani

siyah beyaz bir tarih anlatim anlayisina benim karnim tok anlatilanlar dogru olsa bile

Değil mi ama; senin hatırın için yalan da olsa bir şeyler hazırlanabilir. Meselâ Mustafa adlı filmde ATATÜRK enerji küpü olarak gösterilseydi ve sana göre filmin başı-sonu birbiriyle uyuşsaydı, eminim tam sana göre bir film olurdu.

birak bizim tarafda arasira haksiz olsun bazen yanlis yapsin. birak bizim taraftada hem adalet ve dogruluk timsalleri olmasin arasira karaktersiz sünepe tipler bulunsun. birakta muhalif görüslüler her zaman düsman veya hain olmasin ki ben yapilan tartismalari ve bir karara varmadaki zorluklari daha iyi göreyim.

Doğrulara karnı tok Alamancı'ya göre, bırakalım da biraz biz haksız olalım. Bırakın efendim, önümüzü kapatmayın, biraz da biz yanlış olalalım. Bu tür hezeyanlar hiç de yabancı değil. Young Civilians adlı örümcek örgütü de şöyle ötüyordu: "Bırakın da Biraz Biz Kürtleşelim, Bırakın da Biraz Türkler Kürtleşsin"

Ermeni Özürcüleri de öyle demiyor muydu ya da "Kıbrıs'ı verelim gitsin" diyenler¿?

Siyah-Bayaz filmlerden şikâyetçi Alamancı, siyahı beyaz, beyazı siyah göremezsin, gösterilmesini isteyemezsin.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Demo-X-Race-Y » Pzr Eki 04, 2009 2:07

alamancı nickli arka-daşım,

arkadaş diyorum çünkü aynı arkaya sırt dayadığımıza emin olmak isterim. Atatürk'ü tanımlayan en bariz niteliği nedir diye sorsalar, kimileri dahi veya deha derdi netekim fetullah efendi de dahi demişti. Bana sorsalar: Vazgeçmemesi derim. Sebebi de ortada. Görülmeyeni görmüş olması demek aslında herkesin bakıp da görmeye cesaret edemediğini azimkarlık ile ortaya çıkarmış ve arkasında durmuş olması demek.

Atatürk konusunda uzlaşıyorsak bu detay üzerinde uzlaşmasak da olur. Aynı şeyi düşünecek değiliz herdaim. Lakin ben Göktürk Mehmet'e katılıyorum. Turgut Özakman'ın filminin esasında bir sürü hainlik karışmış çoksesliliği de gözler önüne serdiğini düşünüyorum. Seni de bir süredir forumdan takip ediyorum. Yazdıkların gösteriyorki ya bazı konularda kafan karışmış yada umutsuzluğa düştüğünden ötürü çıkar yol gördüğün fikirlere gereğinden fazla hırs göstererek sarılıyorsun. Forumu sabote etmek gibi bir amacın olmadığına inanıyorum, bunun için arkadaş diyerek yazıma başladım, ama alternatif üretmek ile treni raydan çıkarmak arasında bir fark var. Atatürk'e "Son Osmanlı" diyorlardı. Çünkü devrimlerinin akabinde kendisi Osmanlı'nın halka yardımı dokunan tüm politikalarını ileri götürmüştür. Buna Demiryolu politikasını, siyasette efendiliğini ve ordunun üzerine düşmesini göstermek mümkündür. Zaten halk bunu unutsun diye "Son Osmanlı" diye uydurma bir film çekilmiştir. Son Osmanlı Atatürk'tür!

Senin karşı fikirlerini paylaşmana saygı duyuyorum lakin sadece Atatürk'ün bir tarafına eğilerek onun dehasının parlaklığının anlaşılabileceğini de sanmıyorum. Bu endişemi belirtmekte de fayda görüyorum. Turgut Özakman kuşkusuz tüm yapıtlarında, bunların tüm halka ulaşabilmesi ve sonuna kadar izlenip okunabilmesi için bir takım çabalarda bulunmuş olabilir. Şaşıracaksınız beyler ama bu da tamamen kemalizmdir. Yani gerçeklerden "çıkmadan", söylenmesi gerekenleri "atlamadan" halka bilmesi gerektiği kadarını onun anlayabileceği bir üslupla anlatmak, isteyenler açıp Nutuk'tan bunu teyit edebilirler.

Son olarak bu filmin beni çok heyecanlandırdığını, 10 Kasım'da Türkiye'de olamayacağıma rağmen gelir gelmez izleyeceğimi söylemek istiyorum. Hz. Muhammed gibi Atatürk için de iki ayrı grup oluşmuştur zamanla: Taklitçiler ve Taktirciler. Bunlar benim tanımlarım. Osmanlı'yı çökertme sürecine sokan nedir derseniz ben öncelikle Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı almasının ardından Arap İslam Bilginleri'nin İstanbul'a getirilmesi olduğunu, onlar Taklitçilik esasını benimsemişlerdi, Kanuni Sultan Süleyman'ın da Hürrem Sultan'ın entrikalarına yenik düşmesi olduğunu düşünüyorum. Şimdi aynı şeyi binyılın dahisi için bizim yapmamamız gerekir ve bunun için de bu tarz filmler kitaplar bir önem teşkil eder. Atatürk'ün, Hz. Muhammed gibi haktan sapmayan yönünü Taktir etmeyi öğreten bir film olmasını dilerim.

Saygılarımla
Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız.
K. Atatürk
Kullanıcı küçük betizi
Demo-X-Race-Y
Üye
Üye

İletiler: 71

İletigönderen FahrettinAltay » Pzr Eki 04, 2009 12:00

Ataturku ve Kurtulus Savaslini Turgut Ozakman'dan daha iyi (bu gunlerde) arastirip, filim yapacak olan kimse tanimiyorum. "Su Cilgin Turkler"i ornek alacak olursak, eminim cok guzel bir eser olacaktir.
Keske ya alt yazi, veya uc, dort yabanci dile cevirselerde yurt disinda gosterime acalim.
Gorsun su dunya Ataturku....
Ingilizlerin, Amerikalilarin, herhangi Avrupali yobazlarin Ataturk gibi adami olsaydi, gece gunduz filmini yaparlardi...
Bayraklari Bayrak yapan, ustundeki kandir, Toprak ugruna olen varsa VATANDIR
Kullanıcı küçük betizi
FahrettinAltay
Üye
Üye

İletiler: 81

İletigönderen maydonos » Pzr Eki 04, 2009 15:25

Bende gercekten gurur duydum; aslinda Cilgin Turkler kitabi ile ayni zamanda cd olarak yapabilse idi donme'nin Mustafas'ini kimse izlemezdi.

Chp ve Mhp nin destegini ve ayrica medya destegini ve internetten bizlerde herkese ve ozel erisim sitelerine yollamaliyiz.

Ayrica Linaneli'nin ne yapacagi da belli araya kurt mermeni milleti sikistirip, oda sulandiracaktir. Mutluluk kitabini okursaniz nasil kisa surede palazlandigini anlarsiniz.

Herkese kolay gelsin.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Türk-Kan » Sal Eki 06, 2009 9:36

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Eki 06, 2009 12:28

Atatürk hiç diktatör olmadı, keşke olsaydı!

Mine Şenocaklı / VATAN

Tam 60 yılını Cumhuriyet tarihini ve Atatürk’ü araştırmaya adayan Turgut Özakman, “Atatürk’ün diktatör olduğunu iddia ediyorlar, ama hiç olmadı” diyor. Sonra çok tartışılacak bir söz söylüyor; “Keşke olsaydı! Bir milletin kurtuluşu için 5 yıl, 10 yıl diktatörlüğe katlanılır.” Bu sözünün altını dolduruyor ardından: “Çünkü daha hızlı gitmemiz lazımdı. Halk hükümeti kurulmasına ihtiyaç vardı. Ama Atatürk kadar çalışan adam çok azdı. Yaratıcı zekaya sahip kadrolar yoktu...”

Dersimiz Atatürk neyi anlatıyor?

Bir kere Atatürk niye büyük onu bilelim. Hepimizin bilmesi lazım. Dünya tarihinde bir eşi yok. Hem vatanını kurtarıyor, hem milletini kurtarıyor, hem de emperyalizme karşı savaşıyor. Üstelik bütün bunları sıfırdan yola çıkarak yapıyor. ABD’nin eski Başkanı General Eisenhower Avrupa’ya çıktı, Almanlar’ı yendi o kadar. Şimdi adını anan bile yok. O tarihlerde Cumhuriyet ilan edildikten sonra Ahmet Emin Yalman’ın bir yazısı var. Diyor ki, “Mustafa Kemal Paşa bence Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın önderi General George Washington gibi bir köşeye çekilip kendini unutturmalı.” Nasıl bir kafadır bu. Hep de iddia ediliyor ki, diktatör olabilir. Ama hiç olmadı ki... Keşke olsaydı!

Neden?

Bir milletin kurtuluşu için 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl diktatörlüğe katlanılır. Keşke olsaydı, çok yavaş gitti. Hızlı gitseydi, daha çok şey yapsaydı, bugünler çok daha farklı olurdu.

Mesela ne yapabilirdi?

Cumhuriyet kurulduktan sonra hiçbir şeye karışmıyor. Bakanları çağırıp talimat vermiyor. Öyle sersemlikler yapan bakanlar var ki, birini çağırıp azarlasa...

Hangi konularda?

Her konuda. Yani çalışan adam çok az, yaratıcı zeka yok.

Cumhuriyet kurulurken sadece 50 kişi asıldı!

‘Keşke diktatör olsaydı’ sözünüzü biraz daha açar mısınız?

Daha hızlı gitmeye ihtiyacımız vardı, halk hükümeti olmaya ihtiyacımız vardı. ‘Nef’i hazine’ diye bir tabir vardır bilir misiniz? ‘Hazinenin menfaatine’ demektir. Maliyede bir sorun çıkarsa bütün meseleler hazinenin yararına halledilir. Bu Osmanlı’dan kalma aşağılık bir anlayış, doğrusu halk yararına olacak. Biz halk hükümeti kurduk ama halk ayağına dayanmayı başaramadık. Yani, o küçük memurdan başlayarak bunu yaratamadık. Bu çok zor bir şey tabii. Yani bin yıllık bir alışkanlığı hemen çabucak bırakıp halkın emrinde olduğunu, onun hizmetkârı olduğunu anlamıyor devlet. Şimdi de anlamıyorlar.

* Birkaç yıl önce Şebinkarahisar’da konuştuğum 103 yaşındaki Bilal Dede, “Şapka yüzünden çok adam asıldı. ’Böyle devrim olmaz. Bu şapkayla namaz kılınmaz’ diyen ne kadar alim varsa biz onların cenaze namazına durduk!” diye anlatmış ve ardından da “Atatürk diktatördü amma böyle olması gerekiyordu. Bu millete onun gibi biri lazımdı. Kafasında hem akıl hem siyaset vardı. Bir daldan yaprak düşmeden o düşeceğini anlardı...” diye eklemişti. Öylesine saygı duyuyordu Atatürk’e... Bir de tanım yapmıştı, “Atatürk öyle bir adamdı ki kurt bile koyuna dalmaktan korkardı dağlarda!” diye...

Bunları söyleyen bir köylü. Duyduklarını anlatmış size... Bir kere “Devrimlere karşı çıktı” diye, asılan yok. Bunu bilin... Giyim kuşam devriminde şapka, isyan için vesile azledilmiştir üç-dört şehrimizde. Rize’de, Erzurum’da, galiba Sivas ve Elazığ’da da... Onların elebaşları, yani “Şapka giymeyiz, kafirliktir! Devirelim bu hükümeti” diyenler asılmıştır. O apayrı bir hikâyedir. Onların hepsini toplarsan da bir şey etmez. Cumhuriyet’in 50 kişinin idamıyla gerçekleştiğini, inanılmaz bir büyük devrim yaratıldığını düşünün. Bu, insanın parmağına toplu iğne batması kadar basit bir şey.

Kansız bir devrim olduğu zaten kabul ediliyor...

Kesinlikle. Çünkü sıkıyönetim yok, sansür yok. Bunlar da bir Şeyh Sait isyanında, bir de İzmir Suikasti dolayısıyla İstiklal Mahkemeleri’nde çalıştırılmıştır. Şimdi onları yazıyorum ‘Cumhuriyet’ kitabım dolayısıyla... Tam ifade metinlerini okuyunca, sonradan iyi niyetle özetlenenlerin ne kadar yanlış olduklarını ortaya koyuyorum... Öyle şeyler söylenmiş ki, onları da o özetlere koymak lazımdı ki İstiklal Mahkemeleri’nin ne kadar dikkatli, ne kadar özenerek, ne kadar saygı duyularak gerçeği ortaya çıkartmaya çalıştığı anlaşılsın. Önce insanlara vakit veriyorlar. Yani karşılarına geçirip de “Anlat!” diye başlamıyor o soruşturmanın mahkemeleri... Bizim kendi tarihimizi çok iyi, çok ciddi, çok saygı ile incelememiz lazım.

Demokrasiye geçişte İsmet İnönü çok fazla telaş etti

Atatürk’e ilginiz ne zaman başladı?

60 yıl önce... Anadolu’da yayan yürüdüğüm zaman... Ankara-Polatlı’dan Afyon’a yayan yürüdüm, 10 arkadaşımla birlikte. 1948 yılında... 30 Ağustos Zaferi’ne katılmak için Polatlı’dan toprak alıp götürmüştük Afyon’a. 10 günde gittik. Ertesi yıl yeni bir yoldan, Kütahya’dan Afyon’a bir daha yürüdüm. İşte o arada anı toplamaya başladım, derken bugünkü hale geldi.

Peki ilk yürüyüşünüze karar vermeniz nasıl oldu?

Bir dernek kurulmuştu. ‘Anadolu Oymağı’ diye... Ben o zaman Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyim. O dernek bu yürüyüşe katılacak gönüllüler arıyordu. Biri ben oldum.

Hayatınız o zaman değişti diyebilir miyiz?

Evet. İyi ki de gitmişim. Anıları dinledik. “Kemal’in Askerleri” o anılardan kalma bir deyimdir. Ondan sonra da, param varsa kitap aldım okudum, yoksa kütüphanedeki kitaplardan defterlere yazdım. Evvela anılarla, sonra yakın tarihimizle ilgili bilgi ve yayın toplamaya başladım...

Aradan geçen 60 yılda ne öğrendiniz?

Yalnız kahraman yetiştirmiyoruz biz, hain de yetiştiriyoruz. Bunların içinde, hain de var, yalancı da var. Sırf politika uğruna bunları yapan da var. Dolduruşa geldiği için onları doğru zannedip sahibinin sesi olarak konuşan plaklar da var. Cumhuriyet kurulduğu zaman da Cumhuriyet’in düşmanları var. Onlar saraylılar, hilafetçiler... Bugünkülere bakıyorum, bazıları dinci olduğu için Atatürk’e, Cumhuriyet’e karşı. Ama gencecik adamlar var, onlar niye Cumhuriyet’e karşı? Cumhuriyeti yıkıp yerine daha ileri ne kurabilirsiniz? İnsanoğlunun yaratabildiği daha ileri bir düzen yok ki! Atatürk’ün bir sözü var; “İnsanoğlunun en büyük ümidi demokrasidir” diyor. Müthiş bir söz. Atatürk tam demokrasi istiyor. Ama biz daha kuramadık. Sanıyorum İngiltere’de var. Amerika’da söz konusu değil. Almanya’daki demokrasiye de saygım yok. 3 yıl kaldım, geçiniz. Fransa’da demokrasi olsaydı ’Ermeni kıyımı olmamıştır’ diyen birini hapse atacak kanun çıkamazdı. Demek ki yok demokrasi. Belki demokrasinin yüzde 70’i vardır ama gerisi yok.

Köy Enstitüleri’nin kapanmasında CHP’nin de yarı yarıya payı var

Bizde demokrasinin yüzde kaçı var?

Biz daha demokrasinin eşiğindeyiz. Biz seçimi demokrasinin tamamı sandık. Partiler çoğalır, seçim de yapılırsa bu demokrasidir sandık. Bunun demokrasinin onda biri olduğunu anlamadık. Tabii ki bu zorunlu, demokrasinin olmazsa olmaz bir kuralı. Ama demokrasi bundan ibaret değil. Bir kere hakikaten devletin gerçekten laik olması lazım, gerçekten bilime saygı duyması lazım.

Türkiye, Atatürk’ün kurduğu düzenin üzerine ne kadar taş koyabildi?

Biraz. Çok partili döneme geçilmesi, seçim yapılması, CHP’nin iktidarı kavgasız gürültüsüz Demokrat Parti’ye devredebilmesi bunlar bir ilerleme sayılıyor. Ama demokrasiye geçişte İsmet Paşa’nın çok telaş ettiği görülüyor. Bir an evvel demokrasiye geçilsin, o da demokrasi öncüsü olsun diye... Ama devrimleri, laikliği daha güvence altına alması gerekiyordu, büyük çoğunluk ondaydı. Mesela ‘Köy Enstitüleri’ni Demokrat Parti kapattı’ diyorlar ama yarı yarıya kapatan CHP’ydi. Son darbeyi vuran Demokrat Parti’ydi. CHP ile Demokrat Parti’nin uzlaşmadaki yetersizliğinden dolayı kapanmıştır Halk Evleri de...

Kontrol edemeyeceklerini mi düşündüler?

CHP bir devlet kurumu haline getirilmesine razı, Demokrat Parti de buna razıymış gibi görünüyor. CHP’yi Faik Ahmet Barutçu temsil ediyor. Demokrat Parti’yi Adnan Menderes... Sonra birden kopuyor. Bir kanun geliveriyor, CHP’liler de şaşırıyorlar. Ve Halk Evleri kapatılıyor. Görüşmeler yavaş yürüdüğü için... Adnan Menderes’in sabırsızlığı olabilir. Benim bütün kuşağım, biz Halk Evleri’nde yetiştik. Hiç CHP lafı falan duymadık. Parti örgütü gibi değildi Halk Evleri. Hadi tedbirli konuşayım, belki bir-iki yerde olmuştur. Ama ben Halk Evleri’nde çok çalıştım, hiçbirinde parti lafı edilmezdi. Orası bizi medeniyet için bir araya getiren bir yerdi. Artık bir daha kurulamaz. Köy Enstitüleri de, Halk Evleri de... Köy Enstitüleri Türk dehasının bir eseridir. O Köy Enstitüsü mezunlarında ne müthiş bir idealizm vardır. 8 tane adam komünist olmuşsa ne olmuş! Orduda oldu, kapattık mı orduyu? Üniversitede oldu, kapattık mı üniversiteyi? Komünist varsa, atarsın onları, biter gider. Köy Enstitüleri, Türkiye’yi kurtaracak çok büyük bir projeydi...

TURGUT ÖZAKMAN DÜN NE SÖYLEMİŞTİ?

Şeyh Sait İsyanı çok büyük talihsizlikti!

Hem Kürtler hem de Türkler için...

Kürt meselesinde Şeyh Sayit İsyanı çok büyük bir talihsizlik oldu. O çok şaşkın bir isyandı. Ne kadarı etnik isyan, ne kadarı dini isyan belli değil. Ne kadar akılsız bir iş yapılmış, ne kadar çok insan öldü. Hem Türk Ordusu’ndan hem de Kürtler’den... Üstelik Türk Ordusu’nda savaşan o kadar Kürt var ki!.. Ankara’nın Doğu’dan ürktüğü anlaşılıyor. Çünkü o dönemde İngilizler’le el altından işbirliği yapan çok Kürt var. Musul meselesinde İngilizler’den büyük bir darbe yemişiz zaten. Savaşmak gerek ama Türkiye daha yeni barışa ermiş. Yaraları yeni yeni sarılacak, savaşabilir mi? İşte tam da böyle bir dönemde isyan oluyor.

Ürküntü, korku, güvensizlik var... Yoksa Kürt halkıyla hiçbir sorunumuz yoktu. Olsaydı, Lozan’a giderken Kürt milletvekilleri ’Bizi sizden ayırmak istiyorlar. Aman ha ayırmayın!’ diye İnönü’yü uyarırlar mıydı?

Kürtler zaten kurucu millet! Asli unsur olmaktan çıkıp sığıntı mı olmak istiyorlar?

Bazı Kürtler diyorlar ki, “Lozan’da İsmet Paşa, ’Ülkeyi Türkler ve Kürtler birlikte yönetmektedir, yönetecektir’ demişti.” Doğru... Zaten öyle değil mi? Cumhuriyetin kuruluşundan beri birlikte değil miyiz? Kurucu millet onlar. Şimdi kurucu millet olmaktan çıkıp, azınlık olarak sığıntı bir millet mi olmak istiyorlar? Elbette egemen milletin bazı üstünlükleri vardır. Egemen millet, bu üstünlüklerini tabii ki zaman içersinde törpüleyerek yavaş yavaş herkesin altında yer alacağı büyük bir şemsiye yaratır. Ama bu kavgayla yaratılmaz bu şemsiye!

Atatürk’ün manevi oğlu Abdürrahim de Kürttü!

Atatürk’ün üç yaveri var; biri Çerkez, biri Kürt, biri Türk. Kürt olan Mahmut Bey, daha sonra Siirt mebusu oluyor. Mahmut Soykan... Çerkez olan Altemur Kılıç’ın dayısı Muzaffer Kılıç... Türk ise Salih Bozok. Atatürk’ün manevi oğlu Abdürrahim de, Kürt’tü. Van ve Muş çevresindeki savaştan sonra Ermeniler’in dağıtıp kestiği ailelerden geride kalan yetim ve öksüz çok çocuk var. Herkes bu çocuklara sahip çıkmaya çalışıyor. Abdürrahim’i de 5 ya da 6 yaşında alıp annesi Zübeyde Hanım’ın yanına İstanbul’a gönderiyor Atatürk. ’Bu bizim evladımız olsun’ diyerek...

YARIN: Özakman’ın, ’Eğer o konuda bir günahı varsa benim olsun’ dediği Atatürk’ün insani zaafı ne?

VATAN
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

İletigönderen türkpaşaoğlu » Sal Eki 06, 2009 15:46

sen çok yaşa turgut öğretmenim,televizyon ekranlarından düşmeyip sahte kahramanca sahte lider görünümünde memlekete ihanet edip doğru işler yaptıklarını yandaş ve yalak medya aracılığı ile insanlara dayatan hainler topluluğu işte bu size ve yalaklarınıza bir cevap olsun. bir kısım halk; adam gibi adam, büyük lider, gerçek vatanperver kim unutuyor arasıra böyle filmler bir takım halk topluluğunu kendine getirir umarım baksınlar bakalım devlet adamı olmak memleketini sevmek nasılmış. seksen yıldır büyük atatürk anlatılıyor, anlaşılıyorki daima anlatmak gerekiyor.şaşkına dönmüş bir kısım halk topluluğu davosta sahte kabadayılıkla, suriye sınırını satmayla, kürt açılımı altında ülkeyi bölmekle ,üniversitede öğreciden çok güvenlik güçlerine konuşma yapmakla devlet adamlığı olunmuyor.bir kısım yalak topluluğu bu filmi sakın kaçırmayın adam nasıl olurmuş memleket nasıl sevilirmiş öğrenin. seksen yıldır atatürk anlatılıyor ne yazık ki pek değişen bir şey yok şimdi çok iyi anlıyorum; hayatını cephelerde milli mücadele ile geçirmiş esaret altında olan bir millete özgürlüğünü vermiş son nefesine kadar meleketi için samimi çalışmış büyük atatürk ü eğer bir kısım halk anlamıyorsa hala da sahip çıkmayıp kabullenmiyorsa bu nankörlerden her şey beklenir bunun adı apaçık vatan hainliğidir..bırakalım onların liderleri tayyip ve ekibi olsun onlarada yakışıyor zaten. bizler liderimiz büyük atatürk le gururluyuz,onurluyuz ,türk üz ve özgürüz
teşekkür ederim turgut öğretmenim tam zamanında düşündün....
Kullanıcı küçük betizi
türkpaşaoğlu
Üye
Üye

İletiler: 96

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Sinema & Tiyatro

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x