Türk Gençliği’nin Gazi Mustafa Kemâl’e Yanıtı

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Şub 19, 2012 19:08

Gazi Mustafa Kemâl, 15 Ekim 1927 Cumartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Nutuk’u (Söylev) okumaya başlar.

Nutuk’un okunması altı gün, 36 saat, 33 dakika sürmüştür.

Nutuk’un son bölümünde Gazi Mustafa Kemâl, “Ey Türk Gençliği!” diye başlayan, “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” diye anılan, ama aslında Gazi Mustafa Kemâl’in “Gençliğe Yazılı Görev Emrini”, gözlerinden yaşlar akarak okur.

21 Ekim 1927 günü “Türk Gençliği”, Gazi Mustafa Kemâl’e yanıtını verir.

Ankara Hukuk Fakültesi öğrencileri, hazırladıkları şu yazıyı gazetecilere dağıtırlar.

“Ey Türklüğün büyük şahsiyeti,

Ey bizim aziz babamız,

Ruhlarına heyecan, dimağlarına ışık saldığın gençlik sana diyor ki:

Senin sevgini gönlünde, gösterdiğin doğru yolu bilinçli adımlarının yönünde bulan gençlik, şüphesiz ki senin dehan ve azminle Türklüğe hediye edilen Cumhuriyeti, hayatından daha aziz ve kutsal tanımıştır.

Onun müdafaası için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyecek, onu gözlerken çok kıskanç davranacaktır.

Bugün de seni görmekle bahtiyar olan gençlik, tarihte masum ve asil kalmış olan milletimize her köşede içten ve dıştan tuzaklar hazırlayan bu tarihi nasıl değiştirdiğinizden ve bunların acı sonuçlarından habersiz ve hissiz kalamaz ve kalmayacaktır.

Dedelerinin gafletiyle yuvarlandıkları çukurlara bir daha düşmemek için bugünün dersini pek kara ve karanlık olan dünden, kurtuluş ve uyanışının hassasiyetini ise senin varlığından ve iradenin ateşinden alacaktır.

Milletinin hissiyatı ve sevgisini ondan aldığı saf ve mert kanla damarlarında dolaştıran gençlik, Türk’ün geleceğinin evlatları, milletin varlığına ve onun kalbi olan aziz Cumhuriyetine en ufak yan bakışların hayal ve düşüncelerine uyuşuk ve hareketsiz kalamaz.

Adı Türk, kanı Türk, bütün varlığı Türk olan millet ve onun gençleri, kendisini yokluktan varlığa, ölümden hayata, karanlıkta ışığa ulaştıranların açtıkları kurtarış çığırında her zaman bağımsızlığın ve geleceğin koruyucusu, kan ve candan çizilmiş hudutların bekçisi olacak ve sonsuza dek de öyle kalacaktır.”

85 yıl sonra soruyorlar:

‘İçinde bulunduğumuz durumdan nasıl kurtulacağız, çare nedir?’

Yanıtlıyorum:

Eğer Türk Gençliği, 85 yıl önceki gibi, Cumhuriyeti kendi hayatından daha aziz ve kutsal tanıyorsa, hiç boşuna tasalanmayın, dünyada Türk’ü yenecek hiçbir güç yok, demektir!

Yılmaz DİKBAŞ
8 Şubat 2012
dikbas@kalinka.com.tr
http://www.kalinka.com.tr
http://www.dikbas.tv
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

Re: Türk Gençliği’nin Gazi Mustafa Kemâl’e Yanıtı

İletigönderen Deli Haydar » Pzt Şub 20, 2012 1:41

Yılmaz Dikbaş yazdı:85 yıl sonra soruyorlar:

‘İçinde bulunduğumuz durumdan nasıl kurtulacağız, çare nedir?’

Yanıtlıyorum:

Eğer Türk Gençliği, 85 yıl önceki gibi, Cumhuriyeti kendi hayatından daha aziz ve kutsal tanıyorsa, hiç boşuna tasalanmayın, dünyada Türk’ü yenecek hiçbir güç yok, demektir!

Her nefisten bağımsız bir meclisin yönettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşamasını -hür cüzi/tikel-tekil rızam ve gönlümün hoşluğu ile- kendi yaşamımdan kutlu sayıyorum. Bizi "biz" yapan değeri taşıyamıyor isem, zaten "ben"im de bir değerim yoktur. Bu dünyadan bu yaşıma kadar nasibimi aldım. Hamd olsun.

Ötesi, ahir zamanda Allah yolunda kurban olunacak daha iyi bir cephe bulamam.
Düşünerek bulduğum inancımın gereği, varlığımın nedeni o cephede didinir iken yok olmaktır.

Üstelik bu cephe, benim en değerli hazinemdir.
Tam da denk gelmiş. Ne mutlu bana...
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

İletiler: 714

Şu dizine dön: Yılmaz DİKBAŞ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x