Türk halkının cehaletinin kökenleri nelerdir?

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

İletigönderen Urumchi » Pzt Mar 16, 2009 0:46

Ram yazdı:1) "%99 Müslüman" söylemleri, İslâmcı (İslâmı her alanda kullanan) hükûmetin ve siyâsilerin (yalanı) iddiasıdır.
2) Birleşik Devletler bunun yalan olduğunu biliyor ve bunu kullanarak Sünnî olmayan mezhebe mensup müslümanları (çoğunlukla Aleviler) ve gayr-ı müslimleri, birine "siz Müslüman değilsiniz", ötekine de "siz Türk değilsiniz" diyerek Türkiye Cumhuriyeti'nden koparmak için rapor üstüne rapor düzenliyor.
3) Bütün bunlara rağmen, ampûl partisi elinden geldiğince ilgili raporları emir sayıp uygulayabildiğince uyguluyor.
4) Uluslararası Din Hürriyeti Raporu / 2008 - Türkiye

Aynen katiliyorum super tespit !!!
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen İlteriş » Pzt Mar 16, 2009 1:40

Turk halki;

1. Dini yanlis anlayanlar,
2. Dini yanlis anlayanlar yuzunden dini yanlis anlayanlar,

sayesinde cehaletle bogusmakta ve bir turlu cehaleti yenememektedir. Din'in kendisinde, yani Kur'an-i Kerim'de insanlarin cahil kalmasi lanetlenmektedir, 1. ayet "Oku!" diye baslayan emirdir. "ilim" kelimesi 10'larca kez gecmekte, Muslumanlar Bilim yapmaya ozendilirmektedir. Hz. Muhammed'den sonra Islam devleti, "her devrim karsi devrimi dogurur" sozunu orneklercesine, Kur'an'in ve Hz Muhammed'in ogretilerinin tam tersini yapan kisilerce ele gecirilmistir. Turklere yonelik yapilan zulum ve katliamlar da bu donemde yasanmistir ve ne Islam'in ne de Hz Muhammed'in bu zulumleri onaylayabileceklerine iliskin bir kanit (ayet veya hadis) bulunmamaktadir. Yasananlardan Islam'i sorumlu tutmak, oldukca yuzeysel bir yaklasim olur. Biz, gunumuz tecavuzculerini, hirsizlarini, arsizlarini, yolsuzlarini, yozlasmislarini gorup Islam'i mi sucluyoruz?

"Dinde zorlama yoktur" diyen, "Allah'i ilim sahipleri daha iyi anlar" diyen "Oku!.." diyen Islam, neden Turkleri katletmeyi veya insanlarin cahil birakilmasini onaylasin?

Evet, maalesef biz Turklere Islam adina zulum yapilmistir, ama bunu yapanlarin "Islam"i temsil edemeyecegi Kur'an'da yaziyor.

Islam'i incelerken Kur'an'i mi kriter olarak ele almaliyiz, yoksa "Kendine Musluman diyen, ancak alakasi olmayan, ipini koparan her bir toplulugun veya kisinin yaptiklarini mi?"

Yani sozun ozu,
Dini yanlis anlayanlar yuzunden biz de yanlis anlamak zorunda degiliz.

Tartisilmasi gereken konu su olmali;

Sosyolojik Din nedir? (Bence Islam degildir)
Sosyolojik Din toplumlari geri birakir mi? (Bence evet)
Sosyolojik Din'i kim uretmektedir? (Bence koku disarda tarikatlar)
ve Bu durum nasil tersine dondurulebilir? (Bence dinin esas kaynagini anadilimizde okutarak, din ogrenmek isteyeni tarikatlara degil Kur'an'a yonlendirerek)

Bu konularda sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.

Saygilar
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen maydonos » Pzt Mar 16, 2009 1:55

Konuyu cok guzel ozetlemissin.Ben uzun uzun yazdim dusuncelerim ortada o nedenle daha fazla yanit yazmayi dusunmuyorum.Tum inanclara saygim var.Yalnizca emperyalistler tarafindan dinin bir arac olarak kullanildigini dusunuyorum.Turk halkinin da yillarca bu nedenle cahil, egitimsiz birakildigini dusunuyorum.Herkese kolay gelsin.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen yahac » Pzt Mar 16, 2009 5:43

"Şu da yanlış anlaşılmasın, büyük çoğunluk Müslümandır. %99 olmasa da %90 gibi bir şeydir tahminimce. Alevi-Sünnî ayrımı yapılmadıkça, dine dinci zihniyet dışında hiçbir yerden zarar gelmez esasen."

Tamam, bence de %90 gibidir. Ne yazik ki bunu net olarak ortaya koyan bir kaynak yoktur. Ama sonuc degismez. Dunya'nin neresine giderseniz gidin Turkiye dediginiz zaman herkes Musluman ulke oldugunu bilir ve ona gore size davranir.

Siz oyle olmadigini anlatmaya calissaniz da kimseyi inandiramazsiniz. En fazla deli muamelesi gorursunuz.

Ancak konu bu degil.

Konu Musluman gecmisi olan bir ulkede Islam karsiti soylemlerle fitne yaratilmaya calisilmasidir. Yok neymis kalkinmak icin Islam'dan uzaklasmak gerekirmis. Basimiza ne geldiyse bu yuzden gelmis.

Tum Dunya biliyir ki Islam'in en iyi uygulandigi yillarda Musluman dunyasi hem bilimde ve hem sanatta zamanin en gelismis medeniyetini ortaya koydu. Islam kalkinmaya engel degildir. Zihniyet onemlidir. Kalkinmayi kimin icin yapmak istedige baglidir. Ufak bir cikar grubu icin mi yoksa halkin tumu icin mi?

Padisahliklar ve kralliklar Islam'a ters oldugundan zamanla zayifladik...

Onlardan kutuldugumuzda da cozumun Allah'siz bilimde ve bencillik temelinde gelisen kapitalist ekonomilerde oldugunu dusunduk. Ben de diyorum ki son iki asirda basimiza ne geldiyse dinsiz ideolojilerin ulkemizde kok bulmasiyla gelmistir. Sag sol deyip yillarca ulkenin gececik beyinleri ve kalkinma potansiyeli yok edildi.

Ulkemizde yuz yil kadar gecmisi olan irksal milliyetcilik de Turancilik ruyalariyla bizi bosa oyalaya durmaktan basak ise yaramaz.

Sanki atalarimiz irka mi onem vermis. Kendilerine katilan her irktan insani iclerine alip baigrlarina basmis, kulturumuzun buyuklugu de oradadir zaten. Kafa tasinin ozelliklerinde degil.

Dolayisiyla Turkler irksal bir butunluk degildir. Kulturel bir topluluktur. Ic guvey yada gelin misali icimize karisan yabanci irklar ailemize adim attikarindan itibaren bizlerden birer soydas olmustur. Bizim kulturumuz icin calisan kimler varsa Turk sayilabilir. Irki Ermeniymis, Kurtmus, Bulgarmis, Bosnakmis, Arnavutmus ne fark eder. Kalbi Turkiye icin carpiyorsa bizlerle birlikte vatan icin olmeye hazirsa gerisi hikaye. Dunya ahiret kardesimdir.

Turk kulturu son 600 yildir Islam'la iyice yogurulmustur. Islam'la yucelen onemli kuturlerden biri olmustur. Biz Islam'a sarildikca Allah yolumuzu acmistir. Biz ondan uzaklastikca da Allah'in nimetlerini bir bir elimizden alinmistir ki gunumuzde yolumuzu kaybetmis onumuzu goremez duruma dusmusuzdur.

Siz Islam'a saldiranlara arka ciktikca onlar bizim kuyumuzu daha da hizla kazacaklardir! Farkinda degilmisiniz?
:?
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye

İletiler: 154

İletigönderen İlteriş » Pzt Mar 16, 2009 6:01

Dolayisiyla Turkler irksal bir butunluk degildir. Kulturel bir topluluktur. Ic guvey yada gelin misali icimize karisan yabanci irklar ailemize adim attikarindan itibaren bizlerden birer soydas olmustur. Bizim kulturumuz icin calisan kimler varsa Turk sayilabilir. Irki Ermeniymis, Kurtmus, Bulgarmis, Bosnakmis, Arnavutmus ne fark eder. Kalbi Turkiye icin carpiyorsa bizlerle birlikte vatan icin olmeye hazirsa gerisi hikaye. Dunya ahiret kardesimdir.

Bu anlayisina tamamen katiliyorum ve altina imzami atarim.

Ancak, Islam dinine yonelik, "geri biraktiran unsur" yakistirmasi yapanlarin ne kadar kafasi karismissa, ulkemizde, sozde Islamcilarin yaptiklari bilimdisiliklari ve gericilikleri de "Islam'i koruma refleksi" ile gormezden gelmek veya yeterince tepki gostermemek de bir cesit kafa karisikligidir.

Bu konuda dikkatli olmanizi ve kendinizi bu refleksin yanlis etkilerinden korumanizi tavsiye ederim. Zira fikirler ve inanclar, reflekslerden ote bilincli ve temelli itirazlarla korunur. Bunu yapmiyorsunuz anlaminda soylemiyorum, genelde dusulen bir yanlisi hatirlatmak istiyorum.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen yahac » Pzt Mar 16, 2009 6:41

Din istismari ancak kendini Musluman olarak goren insanlarin dinini en iyi sekilde ve de dogru kaynaktan ogrenmesiyle onlenir. Bunun baska yolu yoktur!

Saygilar!
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 16, 2009 10:05

yahac yazdı:Ben de diyorum ki son iki asirda basimiza ne geldiyse dinsiz ideolojilerin ulkemizde kok bulmasiyla gelmistir. Sag sol deyip yillarca ulkenin gececik beyinleri ve kalkinma potansiyeli yok edildi.

Nedir bu son iki yüzyildir ülkemizde kök salabilen "dinsiz" ideolojiler???

CIA'nin kurgusu sag-sol catismasinin din ile ne alakasi var, sagci genclerin "din elden gidiyor" pompalamasi ile solcu genclerin üzerine salinmasindan baska?

yahac yazdı:Siz Islam'a saldiranlara arka ciktikca onlar bizim kuyumuzu daha da hizla kazacaklardir! Farkinda degilmisiniz?

Bu forumu kastediyor olamazsiniz, degil mi?!
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen mukanorkan » Pzt Mar 16, 2009 15:26

Valla bu forumdaki yönetici arkadaşları çok taktir ettim gayet güzel bir şekilde islamı izah ettiler yani bir müslüman olmak var birde bilinçli müslüman olmak var.
Kullanıcı küçük betizi
mukanorkan
Üye
Üye

İletiler: 425

İletigönderen yahac » Pzt Mar 16, 2009 16:12

yahac yazdı:Ben de diyorum ki son iki asirda basimiza ne geldiyse dinsiz ideolojilerin ulkemizde kok bulmasiyla gelmistir. Sag sol deyip yillarca ulkenin gececik beyinleri ve kalkinma potansiyeli yok edildi.

Fasizm, sosyalizm, komunizm, liberal kapitalizm diye kisaca siralayabiliriz. Bunlarin herbiri bireyin Allah ile olan iliskisinin zayiflamasi uzerine bina edilir.

Dindar bir insan fasist olamaz, kendi irkinin ustunlugunu savunamaz, her bireyin esit sekilde Allah'in kulu oldugunu bilir. Bundan bir tek Yahudiler muaf cunku onlar dinen kendilerini ustun gorurler. Ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Dindar bir insan komunist olamaz cunku komunizmin temeli dialektik materyalizm'dir vede bilimsel olarak daha 40li yillarda curutulen "Steady Universe" teorisi uzerine kurulmustur. Bu ideolojide Allah yoktur. Evren hep vardi der biz evrimin bir cilvesi olarak olustuk savini destekler.

Dindar insan liberal kapitalist olamaz cunku bireylerin sonsuz ihtiyaclari oldugunu kabul etmez. Her tur moral degeri cigneyip sadece bireyin maddi kazancini hedefleyen bu ideolojiyi destekleyemez. Dindar insan sosyal sorumlulugu olan bireydir.

CIA'nin kurgusu sag-sol catismasinin din ile ne alakasi var, sagci genclerin "din elden gidiyor" pompalamasi ile solcu genclerin üzerine salinmasindan baska?

Sag sol bitince CIA'in oyunlari da bitti mi saniyorsun? :wink:

yahac yazdı:Siz Islam'a saldiranlara arka ciktikca onlar bizim kuyumuzu daha da hizla kazacaklardir! Farkinda degilmisiniz?

Bu forumu kastediyor olamazsiniz, degil mi?![/quote]

Forumu degil. Forum icinde birkac arkadasi kastettim. Ama olsun, normaldir. Yeter ki karsilikli gorus alis verisinde bulunalim. Bir fitne ortaya atip ustunu kapatmiyalim...

Saygilar!
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 16, 2009 16:34

yahac yazdı:

Fasizm, sosyalizm, komunizm, liberal kapitalizm diye kisaca siralayabiliriz. Bunlarin herbiri bireyin Allah ile olan iliskisinin zayiflamasi uzerine bina edilir.

Dindar bir insan fasist olamaz, kendi irkinin ustunlugunu savunamaz, her bireyin esit sekilde Allah'in kulu oldugunu bilir. Bundan bir tek Yahudiler muaf cunku onlar dinen kendilerini ustun gorurler. Ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Dindar bir insan komunist olamaz cunku komunizmin temeli dialektik materyalizm'dir vede bilimsel olarak daha 40li yillarda curutulen "Steady Universe" teorisi uzerine kurulmustur. Bu ideolojide Allah yoktur. Evren hep vardi der biz evrimin bir cilvesi olarak olustuk savini destekler.

Dindar insan liberal kapitalist olamaz cunku bireylerin sonsuz ihtiyaclari oldugunu kabul etmez. Her tur moral degeri cigneyip sadece bireyin maddi kazancini hedefleyen bu ideolojiyi destekleyemez. Dindar insan sosyal sorumlulugu olan bireydir.

Dindar bir insan kapitalist olabilir mi, emperyalist olabilir mi?

Türkiye'de özellikle son 60 yildir iktidarda olan sag partiler özellikle muhafazakarliklarini, dindarliklarini öne cikartarak kapitalizme, emperyalizme kucak acmadilar mi?

Islam özünde "sosyalist" degil midir?

yahac yazdı:
Türk-Kan yazdı:CIA'nin kurgusu sag-sol catismasinin din ile ne alakasi var, sagci genclerin "din elden gidiyor" pompalamasi ile solcu genclerin üzerine salinmasindan baska?

Sag sol bitince CIA'in oyunlari da bitti mi saniyorsun? :wink:

Öyle bir izlenim mi biraktim sizde? Bitmis olsa bu siteye ne gerek vardi?

yahac yazdı:
Türk-Kan yazdı:

Bu forumu kastediyor olamazsiniz, degil mi?!

Forumu degil. Forum icinde birkac arkadasi kastettim. Ama olsun, normaldir. Yeter ki karsilikli gorus alis verisinde bulunalim. Bir fitne ortaya atip ustunu kapatmiyalim...

Saygilar!

Ben burada Islam'a saldiranlara arka cikildigini görmedim. Örnek göstermeniz gerekecek.

Saygilar bizden.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen İlteriş » Pzt Mar 16, 2009 17:17

Evet Yahac, ben de merak ettim ve ornek bekliyorum. Acaba kim dine saldirmis, ve kim goz yummus?

Yoksa bu "dine saldiriyorlar" sloganini sikca ve yerli yersiz kullanmaniz, insanlarin begenmediginiz, makul goruslerini bile tartisma ekseni disina itmek ve onlar uzerinde manevi baski yaratarak fikirlerini tahakkum altina almak amaciyla ortaya koydugunuz bir sovdan mi ibaret?

Bir ornek bekliyoruz.

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen Ozer86 » Pzt Mar 16, 2009 17:30

Prof. Dr. Ümit Özdag’in ‘Yeniden Türk Milliyetciligi’ isimli kitabindan bir alinti:

Bilgi Tehdidi: Sanayi toplumlarından bilgi toplumuna geçildiği bir çağda bu geçişi gerçekleştiremeyip geri kalan toplumların
karşı karşıya oldukları bir tehdittir. Bilgi toplumunda üretimin kaynağını bilgi ve sermaye oluşturmaktadır. Üretilen
ürünler yazılım, bilgisayar çipi, genetik ürünler vs. bilgi yoğun ve yüksek teknolojiye dayanan ürünlerdir.
Bu toplumlar 10-12 sene ortalama eğitim ve milli gelirin %9’unu araştırma – geliştirme çalışmalarına ayırarak hem gelişmiş teknolojiler üretmekte hem yeni pazarlar elde etmekte hem de ülkelerine sermaye çekmektedirler. Ülkemiz ise ortalama 4 yıl eğitim süresi, yüksek öğretime ayrılan milli gelirin %2’sinden az kaynak ve araştırma –geliştirmeye ayrılan milli gelirin ancak
binde 6’sı ile 21. yüzyıl da ancak tendit altında olan bir ülke olabilir.

(Kitabin devamini merak edenler buradan indirebilirler.)

Dr. Serkan Anilir bir söyleşide ayni sorunlari vurguluyor:

Alpin: Japonya'nın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Yaşlanan nüfus sorunu özellikle.

Serkan: Benim bildiğim, takip ettiğimiz rakamlara göre, 2050 senesinde Japonya nüfusu 88 milyona düşecek (şu anda 127 milyon). 2025-2050 arasında inanılmaz bir rakamsal düşüş var. O zaman ne olacak, Japonya iş gücünü karşılamak için iki yola başvurabilir. Ya elektronik alanında büyük atılımlar yapıp komple otomasyon haline getirir ya da dışarıdan iş gücü alır. Dışarıdan iş gücü almaz Japonya. Çok kapalı bir toplum. Ben onun değişeceğine inanmıyorum. Bence ilk seçeneğe yönelecek. Teknolojisini geliştirecek, onu da kontrol eden bir adam dikecek, o da çatır çatır yapacak. Açıkcası Japonya'nın ileride çok büyük bir sorun yaşayacağını zannetmiyorum. Bilim ve teknolojiye yatırım yapacak. Mesela, Japonya bir Türk'e 10 milyon dolar bütçe veriyor, teknoloji üretsin diye. Neden? Türkiye'yi sevdiğinden değil. Adam biliyor ki burada birşeyler var. Onu hemen uygulamaya dökelim diyor. Ne oldu? Japonların 28 tane yepyeni teknolojileri oldu. Onları istedikleri gibi kullanabilirler. Ama gönül ister ki şunu bizim Türkiye'de yapalım. Türkiye, 10 milyon vermesin, 100.000 dolar versin. Biz onu yine yaparız. Ne olacak? Ben yurtdışına 5 defa yerine 1 defa giderim. Yeter ki o vizyon olsun. O vizyon yok bizde. Biz halen gelişmekte olan bir ükeyiz. Bizde para çok gereksiz yerlerde kullanılıyor. Bunun daha çok eğitim ve teknolojiye yönlendirilmesi ülkenin ufkunu açar. Ben senede bir defa İTÜ uzay havacılığa gidip ders veriyorum. Tamamen gönüllü olarak. Hiçbirşey istemiyorum. Orada çocukların hepsi zehir gibi. Ne uydular yaparlar. Hala bizimkiler ise uydularımızı gidip diğer ülkelere yaptırıyorlar. Uzay havacılıktan mezun adam, otobüs şöförü oluyor. Yazık...
Bizim ülkedeki bence en büyük ihtiyaç, milli teknoloji bakanlığı. Bütçenin %10'unu vereceksin. Japonya'da milli eğitim bakanlığı bütçesi %8. Adamlar teknolojide lider. Türkiye'de milli teknoloji bakanlığını kur, %10 değil, başlangıçta sadece bütçenin %1'ini ver. Yurtdışındaki beyinleri Türkiye'ye geri getirip kullanalım. Gençleri iyi şekilde organize edelim. 5-10 senede Türkiye ayağa kalkar. Tokatlar geçeriz diğer ülkeleri. Sen kendi üniversitendeki öğrencilere, hocalara saygı göstermiyorsun. Bunları Türkiye'de açık açık konuşmanın zamanı geldi bence. Bizim ülkemizdeki en büyük ihtiyaç, mevcut gençliğin kapasitesini tam kullanabilmek.

(Söyleşinin geri kalan kismi burada bulunuyor.)

Ve son olarak bir gazete küpürü. Daha düneyn yayinlandi! Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu'nun Türkiye'de yasadiklarini anlatiyor.

Uzun lafin kisasi, devlet ilgisini ve kaynaklarini maalesef ögretime ve arastirmaya yeterince yöneltmiyor. Bunun yani sira, bence, dinimizin büyük bir bölümünün Arapça egitilmesi, annelerimizin çogunun hiç okul yüzü görmemis olmalari ve ‘Hababam Sinifi’ gibi popüler filmlerin yarattigi sosyal tahribat, bizleri bulundugumuz noktaya getirmistir.
Kullanıcı küçük betizi
Ozer86
Üye
Üye

İletiler: 85

İletigönderen Ata-Türkçü İhtila » Pzt Mar 16, 2009 19:34

Konu ile alakasiz yorum yapma! Dinsizlik yapacagim diye konuyu saptirma! Cehaletin kökeni konumuz. Cok merakli isen Islam ve Insan bölümüne girer, kafanin basmadigi sorulari sorarsin! Bu uyariyi dikkate al!
Kullanıcı küçük betizi
Ata-Türkçü İhtila
Üye
Üye

İletiler: 37

dindar olan kim?

İletigönderen alamancı » Pzt Mar 16, 2009 19:58

yahac yazdı:"Şu da yanlış anlaşılmasın, büyük çoğunluk Müslümandır. %99 olmasa da %90 gibi bir şeydir tahminimce. Alevi-Sünnî ayrımı yapılmadıkça, dine dinci zihniyet dışında hiçbir yerden zarar gelmez esasen."

Tamam, bence de %90 gibidir. Ne yazik ki bunu net olarak ortaya koyan bir kaynak yoktur. Ama sonuc degismez. Dunya'nin neresine giderseniz gidin Turkiye dediginiz zaman herkes Musluman ulke oldugunu bilir ve ona gore size davranir.

Siz oyle olmadigini anlatmaya calissaniz da kimseyi inandiramazsiniz. En fazla deli muamelesi gorursunuz.

Ancak konu bu degil.

Konu Musluman gecmisi olan bir ulkede Islam karsiti soylemlerle fitne yaratilmaya calisilmasidir. Yok neymis kalkinmak icin Islam'dan uzaklasmak gerekirmis. Basimiza ne geldiyse bu yuzden gelmis.

Tum Dunya biliyir ki Islam'in en iyi uygulandigi yillarda Musluman dunyasi hem bilimde ve hem sanatta zamanin en gelismis medeniyetini ortaya koydu. Islam kalkinmaya engel degildir. Zihniyet onemlidir. Kalkinmayi kimin icin yapmak istedige baglidir. Ufak bir cikar grubu icin mi yoksa halkin tumu icin mi?

Padisahliklar ve kralliklar Islam'a ters oldugundan zamanla zayifladik...

Onlardan kutuldugumuzda da cozumun Allah'siz bilimde ve bencillik temelinde gelisen kapitalist ekonomilerde oldugunu dusunduk. Ben de diyorum ki son iki asirda basimiza ne geldiyse dinsiz ideolojilerin ulkemizde kok bulmasiyla gelmistir. Sag sol deyip yillarca ulkenin gececik beyinleri ve kalkinma potansiyeli yok edildi.

Ulkemizde yuz yil kadar gecmisi olan irksal milliyetcilik de Turancilik ruyalariyla bizi bosa oyalaya durmaktan basak ise yaramaz.

Sanki atalarimiz irka mi onem vermis. Kendilerine katilan her irktan insani iclerine alip baigrlarina basmis, kulturumuzun buyuklugu de oradadir zaten. Kafa tasinin ozelliklerinde degil.

Turk kulturu son 600 yildir Islam'la iyice yogurulmustur. Islam'la yucelen onemli kuturlerden biri olmustur. Biz Islam'a sarildikca Allah yolumuzu acmistir. Biz ondan uzaklastikca da Allah'in nimetlerini bir bir elimizden alinmistir ki gunumuzde yolumuzu kaybetmis onumuzu goremez duruma dusmusuzdur.

Siz Islam'a saldiranlara arka ciktikca onlar bizim kuyumuzu daha da hizla kazacaklardir! Farkinda degilmisiniz?

Türkiye'de, Endonezya'da veya diger müslüman çogunluklu ülkelerde bazilari CIA destekli cinayetler genellikle radikal dinciler tarafindan solculara ve aydinlara karsi islendi unutmayalim. Ugur Mumculari, Taner Kislalilari da katleden onlardi. Bugünkü CIA ve Fethullah destekli düzmece rrgenekon sorusturmasi da Atatürkçülere ve vatanseverlere karsi çalisiyor. Bir kere dindar kimdir arkadas? Göstere göstere oruç tutan, göstere göstere hacca giden, helada milletin önünde göstere göstere ayaklarini yikayip arkasindan her türlü rezilligi yapanmi, yoksa bu ülkenin namusuyla çalisan gösterissiz dürüst insanlarimi? Bana göre dindar adam öncelikle temiz ve dürüst adamdir. Dolayisiyla cingöz, isbirlikçi ve hirsiz AKP kadrolarinin büyük bir bölümü bence dindar degil dincidir, dolayisiyla dinsiz ama dürüst ateistlerden çok daha rezil bir konumdadirlar. Birlik adina ortak tarihimiz, ortak vatanimiz, daglarimiz denizlerimiz hayvanlarimiz ormanlarimiz, geleneksel hosgörümüz, ortak dilimiz, kurtulus mücadelemiz ve Atatürkümüz var ya daha ne isteriz?
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye

İletiler: 241

İletigönderen Urumchi » Pzt Mar 16, 2009 20:11

Ata-Türkçü İhtila yazdı:Burada herkes pek çok şey yazmış herkes okumuş islam dini kötü veya değil bunu geçelim bu din iyiyse bile yıllardır millete huzur değil acı verdi.Ülkemizin bu hale gelmesinin en büyük sebebi dindir(burdaki müslüman arkadaşların tabiriyle dini kullananlar). Bence bu din iyi veya değil incelemeyi bırakıp bir kenara bıraksaydık. Bu milletin hiçbir sorunu olmazdı bu din iyisede Araplar'a kalsın kötüse de Araplar'a kalsın deseydik bu sorunlar olmazdı.

İslam Türk milleti için faydalıdır diyenlere tek sorum olacak?

İslamın içinde ümmet kavramı vardır.Millet ve Ümmet yan yana olur mu?
Ümmet anlayışına göre Gazze'de ölen müslümanlara yardım edip cihad seferi yapmamış gerekiyor.
Millet anlayışıyla bize I.Dünya Savaşı'nda ihanet eden bir milleti kaderine terket gerekiyor.
Ümmet anlayışına göre yarın öbürgün milli çıkarlarımız için Arabistan'a veya Müslüman bir ülkeye(İran'a mesela) savaş açmamız gerektiğinde açamayız ama milli anlayışla bunu rahatlıkla yapabiliriz.

İşte bu sorunun olmaz cevabını destekleyen düşünceleride altına yazdım.

Türk'e din değil birlik gerek

Ben burada bazi arkadaslarin , Islam dinini referans aldiklari kimselerin tarikat liderleri olduklarini goruyorum .. Dini merak ediyorlarsa , Mevlana'yi , Yunus Emre'yi okumalarini tavsiye ederim .

Canakkalede , Sakarya'da ve daha yuzlerce cephede savasan o kadar vatan evladi , nasil o kadar kolay olume gitti . Gazi pasa demiyor muydu ? 2 saniye sonra oleceklerini bilerek ; onlerindeki arkadaslarinin sehit olduklarini gormelerine ragmen hic korkmadan dusmanin ustune yuruyorlardi diye . Iste bu inanctir , Mehmetcige olum korkusunu yendiren sey Sehit olmak istegi ve hazzidir. Eger bu millet dinini kaybederse , herseyini kaybeder .. Vatan sevgiside , millet sevgisinin temelindede din vardir . Musluman Ailesini sever , akrabalarini sever , arkadaslarini sever ve de Milletini sever...

Musluman arap dinidir demek kor cahilliktir . Muslumanlik kadar evrensel bir din yoktur . Yapilan hatalar dinin hatasi degil , insanlarin ahmakligidir . Ilk gelen ayeti OKU emri ile baslayan olan bir inanci yargilamakta buyuk hatadir ...
Ayni ornegi tekrar verelim herhangi biri Erzurumdan cikan koy imamini peygamber yerine koyarsa , bu dinin degil o adamin sucudur .. Kuran acik ve nettir .

Yarin Iran veya Azerbeycan ile savasabilirsin . Gonul bunu istemez ama , savasman gerekiyorsa savasirsin . Mesela Azerbeycan , gayri-muslim bir devlete zulm ediyor . Turk'un adaletine sigmayacak yaklasimlarda bulunuyor ve senin
uyarilarini dinlemiyorsa Turk olduguna bakmaz savasirsin .. Ayni sey musluman devletler icinde gecerlidir .

Esas olan haktir .. Haksizlik oldugu yerde , millete dine bakilmaz .Bu bireyler icinde aynidir, devletler icinde ..
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x