Türk kahvesi meydan okuyor

Diğer kategorilere uymayan başlıkları burada paylaşabilirsiniz

Türk kahvesi meydan okuyor

İletigönderen Veled » Pzr May 20, 2007 21:24

Türk kahvesi meydan okuyor
Özellikle son yıllarda adeta bir trend haline gelerek, Türk damak zevkinde ayrı bir yer tutan köpüklü Türk kahvesinin tahtını sallayan değişik ülkelerin kahveleri ile aromalı kahvelere karşı, Türk kahvesi atağa geçti.
Alışveriş merkezleriyle, gençlerin ağırlıklı olarak gezdiği kalabalık caddelerde şube açma yoluyla her geçen gün sayısı hızla artan yabancı markalı ve kahve üzerinde yoğunlaşmış cafelere karşı, Türk firmaları da hızla artan rekabette yerini almaya başladı.
Filtre kahve, espresso, capuccino, mocha ve diğer aromalı sıcak, soğuk ve buzlu kahve çeşitleri ile hemen hemen her kesime hitap eden çeşitleriyLe yabancı kahve satan cafeler bir yana, açılan Kahve Evleri de Türk kahvesine yeni doku ve lezzet kazandırma yolunu seçti.
Bu kapsamda, Türk kahvesi pazarında önemli bir yere sahip Kocatepe Kuruyemiş A.Ş, yabancı ürünlere karşı fındık aromalı ve Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın içtiği sütlü Türk kahvesi çeşitlerini kahve severlerin beğenisine sunarken, çikolatalı ve meyveli Türk kahvesini de yakın bir zamanda piyasaya çıkarmayı planlıyor.
Kremali şeftaliden, kuzey kutbu dutu, böğürtlenden Irish cream aromalı kahvelere kadar çok çeşitli aromalı kahve çeşitlerini de ürün yelpazesine ekleyen şirket, aromalı kahve yaparken sonradan şurup katmak yerine, kavrulma anında aroma katımı yoluyla lezzet oranını artırıyor.

Türk insanın kahveye ilgisi arttı

Kocatepe Kuruyemiş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tuncay, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 1919 yılında Ankara Meşrutiyet Caddesinde Rus asıllı Marusya isimli bir bayanın kahve kavurduğu dükkanı 1949 yılında babasının devraldığını ve o günden bu güne kahve işinde faaliyet gösterdiklerini anlattı.
Türkiye'de 1979 yılında kahve ithalatının yasaklandığını ve 1982 yılına kadar kahve üretimi yapılmadığını hatırlatan Tuncay, daha sonra ithalatın serbestleşmesiyle, Türk kahvesini paketlenmeye ve piyasaya dağıtmaya başladıklarını ifade etti.
Son bir kaç yıldır piyasada dünyaca ünlü yabancı kahve markalarının açtığı şubeler düşünüldüğünde kendilerinin ilk Kahve Evi'ni bundan 12 yıl önce kurduklarını anlatan Tuncay, şöyle devam etti:
''Türkiye'de o zamanlar kahveye talep yoktu, yıllarca boş masalarla çalıştık. İstanbul ve İzmir'de açtığımız cafeleri ilgi olmadığından kapatmak zorunda kaldık. Ama Türkiye'ye ünlü kahve markası Starbucks'ın gelmesiyle Türk insanın kahveye ilgisi arttı ve bunu takiben çok çeşitli yabancı markalar piyasaya girdi.
Ancak ne yazık ki özellikle büyük alışveriş merkezlerinde Türk markası olduğumuz için reddedildik. Büyük çarşılar, sırf yabancı markalara mağaza açmak için Türk firmalarına imkan tanımak yerine bazen ellerindeki yerleri kiraya vermeden bekletiyorlar. Türk insanı ilgi duyduğu markaların peşinden koşarken, biz de bir de (Kocatepe'yi deneyin) deyince, tüketici bizim kahvemizin diğer yabancı kahvelerden daha kaliteli ve lezzetli olduğunun farkına vardı. Piyasaya bizim de girmemizle markanın ve firmanın başarısı en üst seviyeye geldi.''

Türk kahvesi yurt dışına açılacak
Kocatepe Kurukahve şirketinin ilk olarak merkez Ankara'nın Mithatpaşa caddesinde hizmete açtığı Kahve Evlerini daha sonra yaygınlaştırarak, büyük alışveriş merkezi ve gençlerin ağırlıklı olarak gezdiği caddelere taşıdıklarını belirten Tuncay, İstanbul'da da 1,5-2 ay içinde, daha sonra da Eskişehir'de bir şube açmayı planladıklarını söyledi.
''Yabancı markaların atom bombası, Türk markasının kılıç olduğu bir ortamda savaş veriyoruz'' diyen Tuncay, tek amaçlarının Türk kahvesinin pazar payını artırmak olduğunu belirtti.
2008 yılında yurt dışına açılmayı planladıklarını da bildiren Tuncay, öncelikle Türk vatandaşlarının yoğun olduğu Almanya'da bir yapılanmaya girmeyi düşündüklerini kaydetti.

Türkiye'deki kahve tüketimi

Türkiye'de yılda yaklaşık 2 bin 500 tonluk filtre kahve ve instant kahve, ve 9 bin ton çiğ kahve çekirdeği ithalatı yapıldığına işaret eden Tuncay, ülkede kişi başına yılda yaklaşık 150 gram kahve tüketildiğini ifade etti.
Dünyada en çok kahve tüketen ülkelerin başında Norveç ve ABD'nin geldiğine dikkat çeken Tuncay, çay toplumu olmasına rağmen, dünyaya kahveyi tanıtan ülkelerden biri olan Türkiye'de kişi başına kahve tüketiminin, bu ülkelerin yaklaşık 40'ta biri kadar olduğunu söyledi.

İyi kahve yapmanın sırları

İyi ve köpüklü Türk kahvesi içmenin belli başlı bazı sırları bulunuyor.Örneğin, Türk kahvesi yaparken soğuk su kullanılmalı, buzdolabından alınan su ile yapılan kahvede ise lezzet daha çok artıyor. Kahvenin cam kavanozla, buzdolabında saklanması gerekiyor. Buzdolabında saklanan kahvenin ömrü daha uzun oluyor.
Kahve yaparken, cezve yerine, elektrikli su ısıtıcı ya da kahve makinaların kullanılması öneriliyor. Elektrikli cihazlar, kahvenin içindeki bütün maddelerin paralel şekilde suyla karışmasını ve daha köpüklü yapılmasını sağlıyor.
Kahvenin içindeki maddelerde doğal madde olarak şeker bulunduğundan Türk kahvesinin gerçek lezzeti anlamak için şekersiz içilmesi tavsiye ediliyor.
Kahvenin ferahlatıcı etkisinden dolayı yemeklerden sonra içilmesi önerilirken, kahvenin yanında getirilen suyun kahve öncesi içilmesi gerekiyor.
Amacı ağzı temizleyerek kahve içmeye hazır hale getirmek olan suyun, kahve içerken yudumlanması önerilmiyor.

kanal türk
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır
 
İletiler: 3
Kayıt: Çrş Mar 07, 2007 20:46

İletigönderen Hasta » Sal May 22, 2007 18:50

Semih R.Cabalar, teşekkürler.Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var diyip,kendi damak zevkimizi kaybetmememiz gerekiyor.Hem,yabancı kahvelerle fal da bakılamıyor... :wink: :mrgreen:
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

İletigönderen Ayberk » Sal May 22, 2007 19:24

Semih R.Cabalar, Teşekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
Ayberk
Üye
Üye
 
İletiler: 1400
Kayıt: Prş Mar 01, 2007 21:04

İletigönderen Veled » Pzr Haz 10, 2007 1:39

NuNNi, :D türk kahvesini hiç sevmem ama paylaşayım dedim işte abla tek farkı fal bakıyormuyor işte doğru söylüyorsun :D
PoLaT, rica ederim kardesim ben teşekkür ederim :wink:
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır
 
İletiler: 3
Kayıt: Çrş Mar 07, 2007 20:46


Şu dizine dön: Diğer

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x