Türk Siyasetçinin ABD İtibarı / Yılmaz POLAT

Türk Siyasetçinin ABD İtibarı / Yılmaz POLAT

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt May 04, 2013 20:01

Türk Siyasetçinin ABD İtibarı

Washington'da uzun yıllardır gazetecilik yapıyorum.

ABD Başkanları Ronald Reagan, Baba George Bush, Bill Clinton, oğul Bush ve Barack Obama dönemlerinde Türk siyasi liderlerin ABD'ye yaptığı tüm ziyaretleri izledim.

Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretlerinde birçok ilginç olayla karşılaştım.

Washington’un öve öve bitiremediği liderlerin iş bitince üzerlerinin çizildiğini gördüm.

Beyaz Saray’dan randevu almak için bahaneler üreten liderleri izledim.

ABD’nin 12 Eylül Boys’larının lideri Kenan Evren’le işi bitmişti. Evren,1989'da mükafat olarak Başkan Reagan'ın davetiyle Washington'a gitti. Gezi Evren için önemliydi ama Reagan’ın umurunda değildi. Oval Ofisi yardımcısı George Bush’a bırakıyordu.

Reagan ve Bush, Beyaz Saray davetine karşılık Evren'in vereceği daveti devlet protokolünü bir yana itip reddetti.

Evren ve Özal'la işi biten Başkan Bush, seçimi kazanan yasaklı Başbakan Demirel'e 1991’da Beyaz Saray'da "Özal yok, muhatabım artık sizsiniz" diyordu.

Sağlık kontrolü için Şubat 1993'te Houston'a giden Cumhurbaşkanı Özal, Clinton randevu vermeyince ABD içinde 2 hafta tur atıp sonunda Beyaz Saray'dan yarım saatlik randevu koparmayı başardı.

Refahyol döneminde Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'le Başkan Clinton arasına kara kedi girdi. Çiller BM toplantısı için geldiği New York'tan Clinton'la görüşmek için Washington'a geçti. Mayflower Oteli’nde saatlerce beklemesine rağmen Beyaz Saray randevu vermedi, New York'a döndü.

Başbakan Erdoğan, Başkan Bush'un Beyaz Saray'ın kapılarını kapattığı 2005 yılında kızının mezuniyetini bahane ederek Washington’a geçip Bush’la görüşmek istedi. Taktik işe yaramadı. Amerikalılar Erdoğan’ın kızının mezun olacak kadar kredisi olmadığını biliyordu. Uzun süre randevu vermedi. Erdoğan vazgeçmedi sonunda Bush randevu vermek zorunda kaldı.

Hudson olayının kahramanı Zeyno Baran'ın eşi Büyükelçi Matt Bryza Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le Washington Willard Otel'de yaptığı resmi görüşmeye şort ve spor ayakkabısıyla katılıp diplomatik görüşmeye ilk kez şortu soktu.

En vahim olanı ise Başbakan Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyt Zapsu'nun 2006 yılında Washington'da American Enterprise Institute adlı düşünce kuruluşunda sarf ettiği şu sözler.

"Başbakan Erdoğan'ı delikten aşağı süpürmeyin, kullanın"

Herhalde Türk siyasi tarihinde bir benzeri daha yoktur.

Bu arada belirteyim,16 Mayıs'ta 15'inci defa ABD'yi ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan Turgut Özal'ın rekorunu egale edecek.

Davet Erdoğan’ın arzusu üzerine gerçekleşiyor.

Son 30 yılda ABD’ye gelmeyen 2 siyasi lider CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.

Yılmaz POLAT, 4 Mayıs 2013
yilmaz.polat@yurtgazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

Şu dizine dön: Yılmaz POLAT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x