'Türk'ün İti! -1

'Türk'ün İti! -1

İletigönderen omer_yildiz » Sal Eyl 27, 2011 13:03

Resim
Türk’ün iti şehre inince Farsça ürürmüş; bizim aydın geçinenlerimizde buna istinaden Türkçeyi aşağıladıkça aşağılıyor. Nemalandıkları Avrupa’nın borazanları misali Türk’e ve Türkçeye kinlerini kustukça kusuyorlar…

Neymiş efendim “Türkçe ile bilim yapılamazmış, Türkçe bilim dili değilmiş.” İfade aynen böyle… Kendisini Kemalist addeden ve hatta bir dönem YÖK başkanlığında dahi bulunmuş bir zevatın hezeyanı bu… Varın Yükseköğretim Kurumumuzun nasıl bir düşünceye sahip olduğunu siz düşünün. Artık Kemalizm’den anladıkları nedir orasını bilemiyoruz tabii ki...

Önce ortaokul kademesine, sonrasında ilköğretime ve dehşet verici bir şekilde anaokuluna kadar inen “evrensel dilimiz” e karşı olduğum şüphesi gelmesin akıllara… Yalnızca bunun bize dayatılması ve bunu dayayanlarında dillerinin ne kadar yüzeysel ve bayağı olduğu noktasına takılıp kalanlardanım.

Her ülke kendini sömüren, sömürgeleştiren ülkenin dilini evrensel dil kabul eder. Bu durumda bizi kimlerin sömürgeleştirdiğini söylemeye lüzum yok sanırım.

Cezayir, Tunus ve Fas’ta ki kıçı açık halktan birini karşınıza alın sorun: “evrensel dil hangisidir?” diye. Tabii ki Fransızca… Ya da Orta Asya’da at koştururken durdurun bir Türk’ü ve kımızlarınızı yudumlarken “evrensel dil hangisidir?” deyin bakalım. Tabii ki Rusça… Dönün memleketimize ve yoldan geçen çağdaş görünümlü bir gencimize yöneltin aynı soruyu ne diyecek? Haliyle İngilizce…

Daha kendi toplumlarının temeli dahi atılmamışken, yazının tarihi kadar eski Türkçeyi, boyunduruğuna almaya çalışan topluluklar, zahmet etmeyin; siz boyunduruğu hafif kaldırın zaten biz kafamıza geçirmeye dünden razıyız…

Anaokulundan tutunda, yükseköğretimin son kademesi kadar tutturmuşuz bir evrensel dil safsatası... Sömürge olmayan hiçbir ülke çocuklarını başka bir ulusun dili ile eğitmez. Başka kültürlere devşirmez çocuklarını…

Gerekçe her kademede aynı: “veliler böyle istiyor…” Veliler bu konuda haklı, herkes çocuğunun iyi bir yabancı dil öğrenmesini ister. -bende dahil- Ama hiçbir velinin yabancı dilde eğitim isteyeceğini sanmıyorum. İngilizceyi öğretmek farklı, eğitim dili olarak kabul etmek farklı öncelikle bunun ayrımına varmak gerekiyor.…

İsterseniz pratik yapalım biraz: Düşünün ben 8.sınıfta çocuğunuza Kurtuluş Savaşı’nı İngilizce anlatsam… Ya da inelim 7. sınıfa; çocuğunuza “Ülkemizde Nüfus” konusunu evrensel dille işlesem. Hadi bir kademe daha indik 6. sınıfta çocuğunuza “Demokrasinin Serüveni”ni İngilizce aktarsam…

Şu an bunun olması saçma geliyor değil mi? İşte bundan 6-7 yıl önce de İngilizcenin ana okulunda öğretilmesi bu denli saçma geliyordu bana… Ama yaptılar oldu. Kaldı ki üniversitelerin çoğunda şu an dersler İngilizce işleniyor ve garibim o taşralı çocuğun fiziğin bütün o kuramlarını İngilizce öğrenmesi gerekiyor.

Sonuçta kendi dilinde fikir üretemeyen, düşünemeyen nesiller yetiştirir hale geldik. Düşünebilenleri, bu alanda kendilerini geliştiren başarılı öğrencileri de zaten gelişmiş ülkeler anında devşirdiler. Kendi ülkelerinde menfaatleri doğrultusunda kullandılar gençlerimizi…

Ömer YILDIZ ( Yazıları Facebook’tan takip etmek için : http://www.facebook.com/mryldz46 )
Mail adresi: mr_yldz@hotmail.com
En son omer_yildiz tarafından Prş Mar 29, 2012 11:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
omer_yildiz
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 91

Re: 'Türk'ün İti! -1

İletigönderen Bedreddin Mahmud » Sal Eyl 27, 2011 17:10

Benim belirtmek istediğim bir kaç husus var. Öncelikle şu an dilimiz Arapça ve diğer diller tarafından kuşatılmış ve aslında Türkçe diye konuştuğumuz dilin tam Türkçe olmadığının farkında değiliz. Ayrıca teknolojiyi geliştiren ve dünyayı ekonomi vb araçlarla kontrol eden ülkelerin dilleri ön plana çıkacaktır ve evrensel dil olacaktır. Bu şu gün için İngilizcedir. Şimdi radyodaki reklam ısrarla vurguluyor "Venice diye yazılır Venis diye okunur." Bir bakın bakalım şirketlerin isimleri ne kadar Türkçe.
Uluslararası ticaretin olduğu yerde hangi dil geçerlidir? İngilizce tabiki. Mesela eski sömürge ülkelerine bakalım, hepsinde ingilizce/Fransızca ikinci dildir. Osmanlı dağılmasa, dünyaya ve de dünya ticaretinde etkili olsaydı belki de "Osmanlıca" geçerli dil olacaktı. İstesek de istemesekte dünya küçülen dünyamızda artık bir veya bir kaç dünya dili oluşacak ki bunlardan biri İngilizce olacaktır.
Bu durumda istesek te istemesekte hem kendimiz hem de dilimiz kuşatılacaktır, eğer biz teknoloji ve ekonomide diğerlerini geçmez yada geçmekte geç kalmaz isek. Bu durumda bir şekilde dünya dilini de öğrenmeye başlasak mı diye düşünmeliyiz.
Selamlar,
B.M.
Kullanıcı küçük betizi
Bedreddin Mahmud
Üye
Üye

İletiler: 7

Re: 'Türk'ün İti! -1

İletigönderen Yargan Kam » Çrş Eyl 28, 2011 11:56

Uğrola,

Türkçe ile bilim yapılamazmış, Türkçe bilim dili değilmiş.

Bu lafı edenlerin, bu lafı ederler iken neden böyle olduğunu söylediklerini gödünüz mü hiç, dilimizin basitliğine dem vurmaları dışında?

Eh, adama demezler mi, mâdem öyle olduğunu düşünüyorsun da bre çatal dil, neden aksi için bir şeyler yapmıyorsun?

Yok... Olmaz değil mi! İşlerine gelen daha kârlı çünkü.

Yoksa nasıl yaranabilecekler birilerine, değil mi?

Başka değerleri yücelt, kendi değerlerimizi alaşağı et!

Bu her zaman daha kolay olmuştur bazıları için.

Ancak şu da vardır ki tarih, kolaycılar ile kolaycılığa kaçanlara yer vermez, yok sayar.

Bu durumda da, yok sayılmayı tercih edenleri, zor olanı başarabilme çabası içerisinde olanlar olarak asla anlayamayacağız ve gözlerimizi üzerlerinden ayırmayıp, sözümüzü sakınmayacağız.

Sevgi ile...
...Umut Samimiyettir...

Resim ''Üze Tenri Basmasar, Asra Yir Telinmeser''
''Yukarıda Gökyüzü Çökmedikçe, Aşağıda Yer Delinmedikçe''

...Cumhuriyet Fazilettir.
Kullanıcı küçük betizi
Yargan Kam
Üye
Üye

İletiler: 199

Şu dizine dön: Ömer YILDIZ

Kİmler çevrİmİçİ