Türkiye İş Bankası'nı talan operasyonu! / Örsan Kunter ÖYMEN

Türkiye İş Bankası'nı talan operasyonu! / Örsan Kunter ÖYMEN

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Şub 07, 2019 9:37

Türkiye İş Bankası'nı talan operasyonu!

Türkiye İş Bankası 1924 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Atatürk bu bankanın kuruluş sermayesine bizzat katılmıştır. Oldukça mütevazı olan söz konusu kuruluş sermayesine Atatürk ile birlikte, Atatürk’ün yakın çevresinde bulunan askerler, bürokratlar ve Anadolu’daki çeşitli tüccarlar katılmışlardır.

Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin ulusal sermayesini geliştirmek, uluslararası sermayeye bağımlılıktan kurtulmak amacıyla kurulmuştur. Türkiye İş Bankası, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu ve aydınlanma devrimleri ile elde edilen siyasi bağımsızlığın, ekonomik bağımsızlıkla desteklenmesi amacıyla kurulan kurumlardan bir tanesidir. O nedenle Türkiye İş Bankası, Türkiye’deki herhangi bir banka ile aynı kategoride değerlendirilemez.

Atatürk öldükten sonra, Atatürk’ün vasiyeti gereği, Atatürk’ün Türkiye İş Bankası’ndaki hisseleri, bu hisselerden oluşan kâr payının Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılması koşuluyla, Cumhuriyet Halk Partisi’ne devredilmiştir.

Atatürk, CHP’nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı’dır ve CHP Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisidir. CHP 9 Eylül 1923 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 tarihinde kurulmuştur. Türk Tarih Kurumu 1931 yılında, Türk Dil Kurumu 1932 yılında Atatürk tarafından kurulmuştur.

CHP, bu vasiyetin uygulanması sonucunda Türkiye İş Bankası’ndan herhangi bir gelir elde etmemektedir. CHP’nin buradaki tek rolü, Atatürk’ün hisselerinden oluşan kâr payının, Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılmasını sağlamaktır. CHP’nin önerisiyle bankanın Yönetim Kurulu’na atanan sınırlı sayıdaki kişilerin temel görevi budur.

Bugün Türkiye İş Bankası hisselerinin yüzde 40.12’si Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı’na aittir, yüzde 31.79’u halka açıktır, yüzde 28.09’u da Atatürk’e ait olan hisselerdir.

Son yıllarda Türkiye’deki bankaların çoğu yabancı bankalara satılırken ve yabancı bankalarla ortaklık yapmak zorunda kalırken, Türkiye İş Bankası bir yandan bu sürece direnmiştir, bir yandan da Türkiye’nin en fazla kâr eden ve Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olmuştur.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye İş Bankası’nın ve CHP’nin buradaki hisselerinin “hazineye devredileceğini” bir kez daha ilan etmiştir! Bunun üzerine güne yükseliş ile başlayan Türkiye İş Bankası hisseleri gün içinde keskin bir düşüşe geçmiştir!

Erdoğan’ın ve AKP’nin neyi amaçladığı açıktır: 1) Atatürk’ün vasiyetini yok saymak! 2) Hukuku yok saymak! 3) Türkiye İş Bankası’nı AKP’nin hizmetine sokmak!

Bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygısızlık yapmaya, bir yandan da onun Türkiye’ye kazandırdığı kurumları talan etmeye devam ediyorlar!

Fetihçi ve talancı zihniyet, ganimet paylaşma derdine düşmüş durumda! Ziraat Bankası’na ve Halkbank’a yaptıklarını, şimdi Türkiye İş Bankası’na yapmaya hazırlanıyorlar! Türkiye İş Bankası’nı ele geçirdikten sonra, kendi yandaşlarına bu banka üzerinden bol keseden kredi dağıtacaklar ve bu sayede iktidarlarını sürdürmeye devam edecekler! O arada banka batmış, batmamış, zarara uğramış, uğramamış, umurlarında değil!

Siyaseti çökerttiler, hukuku çökerttiler, demokrasiyi çökerttiler, eğitimi çökerttiler, laikliği çökerttiler, kültürü çökerttiler, ulusal dayanışma ruhunu çökerttiler, şimdi sıra ekonomiyi çökertmeye geldi! Emperyalizm Türkiye’de nelerin çökmesini istiyorsa, hepsini tek tek çökertiyorlar!

Bu arada “tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak” ve “dünya beşten büyüktür” gibi aldatıcı sözlerle milleti uyutmaya devam ediyorlar!

Tek istedikleri şey var, o da tek adam yönetimi! Tek adamı da dünya daha kolay yönetir!

Örsan Kunter ÖYMEN, 7 Şubat 2019
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11997
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Türkiye İş Bankası'nı talan operasyonu! / Örsan Kunter ÖYMEN

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzr Şub 10, 2019 14:05

Baştan sona her cümlesi ve kelimesi gerçek VATANSEVER, MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir analiz ve sentez, teşhir ve tel'in. Çok değerli yazarı sevgili Örsan Kunter ÖYMEN'i en yürekten duygular, dilekler ve saygılar sunarak kutlamak gerek.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 541
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 6 konuk

x