Türkiye IŞİD'in kapanında / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

Türkiye IŞİD'in kapanında / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

İletigönderen Erkan Güçiz » Sal Mar 17, 2015 0:44

Gedalyah Reback - İsrail Ulusal Haberler - 16 Mart 2015

Türk dış politikası, bir karmaşa içinde. 2009 yılında, zamanın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Ortadoğu genelinde ülkelere ulaşmasına yönelik bir "sıfır sorun" dış politikası açıkladı. Üç yıl içinde, hem İsrail hem de Suriye ilişkileri çöktü. Türkiye Hamas'ın temel hamisi olma düşüncesinde ve Şam'ı devirmek için her şeyi yapmaya istekliydi.

Şimdi Türkiye kapanda. Çok daha az dostu ve seçeneği kaldı. Profesör Efraim Inbar gibi uzmanlar Suriye ve Irak'ta devam eden IŞİD zulmünde Türkiye'yi işbirlikçi değilse de, en azından aldırmaz olarak görüyor. Inbar'a göre, tüm Sünni İslamcı gruplar, Müslüman Kardeşler ve Ortadoğu'daki Sünni militanlara dayanan bir ilişkinin uzantısı olarak işlev görüyor.

Mitvim'de Türk dış politikası uzmanı olarak çalışan Gabriel Mitchell'e göre Suriye'de çok daha karmaşık bir durum var. Türkiye eski politikalarından sıyrılmak istiyor.

"Benim bakış açımdan bu noktada, IŞİD ile işbirliği içinde değiller" diyor.

2011 yılında sivillerin katliyle başladı Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerinin sonlanması. Türkiye Esad'ı devirmek için ülkedeki her isyancı grubu destekledi. Bu grupların içinde birçok İslamcı olanlar vardı; bir noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin yaklaşımını yeniden yönlendirmek zorunda olduğunu anladı.

Mitchell, "İki sebepten Türkiye tutumu değiştirdi; birincisi Batılı bakış açısının değişmesi ve ABD'nin daha derinden işe karışması. Türkler bu savaşta kazanan tarafta olmaları gerektiğini düşünüyor", diyor.

İkinci sebep? IŞİD'in birkaç Amerikalı rehineyi öldürmesi ve azınlık grupları köleleştirilme veya yok etmeyi hedef alması Suriye iç savaşına küresel ilgiyi yeniden canlandırdı.

"Türklerin görüşleri ise rehine krizi ile değişti."

Türkiye'nin Suriye politikasının ne derecede sorumsuz olduğunu anladığımız 2014 yazında artık çok geç olmuştu. IŞİD Kürdistan'da, Türk konsolosluğunda 40 Türkü rehin aldığında talep ettiği, bazı mahkûmların serbest bırakılması ve aynı zamanda IŞİD'e ağır silahların verilmesi idi. Bir medya karartmasıyla anlaşmanın aşağılayıcı şartları Türk basınının dışında tutuldu.

Kaynak:
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/192665
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x