Türkiye'nin ilk ''Çocuk Belgeseli'' |Çocuk Gözüyle M.Sinan

Kültür ve Sanat Etkinlikleri hakkında herşey bu bölümde

Türkiye'nin ilk ''Çocuk Belgeseli'' |Çocuk Gözüyle M.Sinan

İletigönderen |Kuralsız| » Sal Eki 27, 2009 18:23

Türkiye'nin ilk çocuk belgeseli unvanını alan ''Çocuk Gözüyle Mimar Sinan'' belgeselinin galası yapıldı.

Kayseri Ülkü Ocakları Başkanlığı'nın 8-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik düzenlediği yaz kursları çerçevesinde düzenlediği film atölyesi dersi kapsamında kursiyer çocukların çektikleri ''Çocuk Gözüyle Mimar Sinan'' belgeseli için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü''nde gala düzenlendi.

[img]http://www.habermedyaturk.com/images/other/139.jpg[/img]


Galada konuşan Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı İsmail Ülger, Kayseri Ülkü Ocaklarının, Türkiye''de bir ilke imza atmanın gururunu yaşadığını ifade ederek, ''Çocuk Gözüyle Mimar Sinan adını taşıyan belgeselin en büyük özelliği, Türkiye''de ilk çocuk belgeseli olmasıdır'' dedi.

Ülger, yaz kursları kapsamında açılan Sinema ve Televizyonculuk dersinde oluşturulan ''Erciyes Film Atölyesi''nin dikkate değer çalışmalarının ilgiyle izlendiğini belirterek, şöyle devam etti: ''Kameramanından yönetmenine, kostümcüsünden seslendirme ve kurgucusuna kadar tüm çalışmaları mesleki bilgi ile donatılan çocuklarımızın yaptığı belgesel çekiminde öğrencilerimiz, çekecekleri belgeselin konusuna bile kendileri karar vermişlerdir. Bu etkinlik, Avrupalıların milletimizi, Ermenilerin tarihimizi, aşiret reislerinin devletimizi sorgular hale geldiği bir dönemde maddi ve manevi değerlerimize sahip çıktığımızın göstergesidir.''
Galada konuşan Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Bulut da, 8-12 yaş grubundaki çocukların çektiği belgeselin Türkiye''de bir ilk olduğunu ifade ederek, ''Bu çocuklar, geleceğin gazetecileri, sinemacıları olmaya adaylar. Yaşları küçük ama yaptıkları iş gerçekten çok büyük. Ülkücünün Ülkücüyü övmesi normal ama solcuların Ülkücüyü övmesi zor bir iş bu güzel projeyi gerçekleştiren Kayseri Ülkü Ocaklarını ve çocuklarımızı kutluyorum. Ayrıca bu çocuklar biz televizyonculara belgesel filimlerin önemini hatırlattılar. Bu konudaki eksikliğimizi bir tokat gibi bu gece yüzümüze vurdular'' dedi.

Galaya, MHP Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, Bünyan Belediye Başkanı Mehmet Özmen, Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş, öğretim üyeleri, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kayseri Ülkü Ocakları yaz kurslarına katılan çocuklar galada mezuniyet belgelerini de aldılar. Belgesel Film Eleştirmeni Burçak Evren de galaya katılarak filmle ilgili görüşlerini dile getirdi.


[img]http://www.habermedyaturk.com/images/other/140.jpg[/img]

-ÇOCUK GÖZÜYLE MİMAR SİNAN BELGESELİ-

Belgeselin tüm ekibi, 8-12 yaş grubundaki çocuklardan oluşuyor. 25 dakikalık belgesel, iletişimci Selma Kara danışmanlığında çekilirken, Genel Yönetmenliğini Halit Yüksekdağ, Yapım Yönetmenliğini Damla Başak, Metin Yazarlığını Tunahan Şahin, Sanat Yönetmenliğini Merve Şahin, Görüntü Yönetmenliğini Çiğdem Canbaz, Kurgu Yönetmenliğini de Burak Atasever isimli çocuklar üstlendi. Belgeselde, Mimar Sinan''ın çocukluğunu ise 10 yaşındaki Mustafa İbiş oynadı.

[img]http://www.ulkuocaklari.org.tr/img/yuklenenresimler/dsc_0216.jpg[/img]Kaynak
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

Şu dizine dön: Kültür & Sanat Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x