Türklere artık kimse barbar diyemez

Tarih olan olayları burda paylaşabilir, yorumlayabilir ve öğrenebilirsiniz

İletigönderen erenus » Prş Tem 31, 2008 8:33

Rus arkeologlar, Afganistan'ın kuzeyinde yaptıkları kazılarda, MS 552 ve 745 yılları arasında hüküm süren Göktürklere ait sikkeler buldu. Tarihte Türk adını taşıyan ilk devleti kuran Göktürklere ait ilk sikkelerin ortaya çıkması, bu devlete ait bir maliye sisteminin olduğunu ortaya koydu. Avrupalı tarihçilerin, kendi kıtalarında yerleşik bir uygarlığın hüküm sürdüğü dönemde, atalarının sürdüğü konar-göçer hayat dolayısıyla Türkleri barbarlıkla suçladığı bilim ortamında, bu keşif büyük önem taşıyor. Sikkelerin ait olduğu dönemlerde Roma, bugünkü Avrupa uluslarının ataları olan 'Barbar Kavimler'in istilasına uğramış, Roma idari ve mali sistemi çökmüştü.

İlk kez açıklandı

Göktürk sikkelerinin bulunduğu, ilk kez geçen yıl ekim ayında Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen 'İkinci Uluslararası Türk Uygarlığı Kongresi'nde açıklandı. Kongreye Türkiye'den katılanlardan Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Göktürklere ait bulguların, Türklere yönelik olumsuz bakışı değişterceğine inandığını söyledi. Halaçoğlu, Göktürk sikkelerinin önemini şöyle anlattı: 'Göktürklere ait sikkeler olduğu bugüne kadar bilinmiyordu. Göktürklere ait sadece Orhun Abideleri değil, birçok şey var. Şimdi bulunan bu sikkeler, önceki bulguların doğru okunmasını sağlayacak. Sadece Göktürklerin parası değil, resimler de bulunmuştur. Bu resimlerde elçilerin kabulü ve devlet törenleri var ve bu, Göktürklerin tam bir devlet olduğunu ortaya koyuyor. Bu şekilde birtakım somut bilgiler elde etmiş olacağız. Göktürkler'de para değişimi varsa, yerleşik bir uygarlık da var demektir. Üstelik Göktürkler birkaç devleti bünyesinde bulunduran bir imparatorluktu. Bununla beraber bazılarının belgeye dayanmayan iddiaları da tümüyle ortadan kalkmış olacak.'

Bişkek'teki kongreye Türkiye'den katılan bir başka isim olan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Daloğlu da Göktürk sikkelerinin günümüz açısından çok önemli tarihsel ve siyasal sonuçları olduğunu söyledi.

Dayatmaya son

Yavuz Daloğlu, 'Bunlardan en önemlisi bu sikkelerin toplumumuza dayatılan 'Türkler barbardı, Türklerin uygarlığı yoktu, Türkler yağmacıydı, Türkler kaç-göçlü bir toplumdu' gibi Avrupa merkezli iddiaları çürüten pek çok çalışma ve kanıt ortaya koymuştur. Bilim insanlarımız şimdi de Göktürk sikkelerini gündeme taşıyarak, Türkler'in büyük uygarlık birikimini ve bunun günümüze ulaşan kanıtlarını bir kez daha Türk kamuoyuna ve dünyaya sunuyorlar' dedi.

Süleyman ARIOĞLU / İSTANBUL

GÖZBEBEKLERİM BÜYÜDÜ

Yavuz Daloğlu, Göktürk sikkelerinin bulunduğu haberini, ilk olarak Özbek tarihçi Dr. Gaybullah Babayar, Yusuf Halaçoğlu ve bir grup tarihçi ile otel lobisinde sohbet ederlerken öğrendiğini söyledi. Daloğlu, bu anı şöyle anlattı: 'Gaybullah Babayar çantasından bazı notlar ve fotoğraflar çıkardı, bize göstermeye başladı. O anda gözbebeklerimin büyüdüğünü hissettim. Fotoğrafları tek tek incelediğimizde, sikkelerden birinin üstünde ortada kağan kabartması ve kenarlarda üç tane ay yıldızı görünce o anda ne kerte önemli bir olayla karşılaştığımı, bunun ne kerte önemli toplumsal, tarihsel, iktisadi ve siyasal bir olay olduğunu düşündüm.'

Kitap hazırlanıyor

TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Göktürk parasının bulunduğunu kongrede ilk kez açıklayan Özbek tarihçi Dr. Gaybullah Babayar'a konuyla ilgili bir kitap hazırlattıklarını söyledi.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Kültürümüzü sevmiyorlar - Prof. Dr. Nejat Diyarbekirli (Mimar Sinan Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi):

'Henüz bu paraları görmedim. Eğer Göktürk parasıysa bunun önemi şudur: Göktürklerin alışverişi parayla yaptıklarının kanıtıdır, bu da bir kültür meselesini gösteriyor, bir devletin olduğunu gösteriyor. En önemlisi Göktürklerin devlet olmanın her niteliğine sahip olduklarını gösteriyor. Kırgızlar ciddi bilim adamlarıdır, bulunanların Göktürk parası olduğunu sanıyorum. Türklerin bir uygarlık oluşturamadığı münakaşaları benim gençliğimde de çok geçti. 60 yıldır bu işin içindeyim şunu fark ettim ki, kimse Türk kültürünü, sanatını sevmiyor. Herkes Avrupa sanatı istiyor.'

Havanda su dövmek- Doç. Dr. Yaşar Çoruhlu (Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi):

'Aslında Türkiye'de Türklerin göçebeliği üzerine yapılan tartışmalar biraz havanda su dövmek şeklinde. Türkiye'de Orta ve İç Asya'nın maddi kültür varlıklarını bilen yok. Ben sanat tarihçisiyim ve Orta Asya Türk sanatını, malzemeyi biliyorum. Göçebelik kavramı Türkler açısından tartışılması lazım gelen bir konu. Bunu ben 'Bozkurt' kültürü olarak adlandırıyorum. Türkler'de yerleşiklik var ancak, genele olan oranı yüzyıllara göre değişiyor. Göçebelik de yazlak ve kışlaklara göç şeklinde. Yoksa öyle sebepsiz oradan oraya dolaşma şeklinde değil. Bunun iyi izah edilmesi lazım, bu da arkeolojik malzemeyi bilmeyi gerektiriyor. Hunlar döneminde Yunanlılar küçük şehir devletlerinde yaşıyorlar ve siyasi bir birlik oluşturamamışlar. Oysa Hunlar Pasifik'ten Hazar'a kadar devasa bir toprak parçasını kontrol ediyorlar ve 20-30 topluluğu da içlerinde barındırıyorlar. Bu göçebelikle olamaz. Göktürkler'de bu daha da gelişiyor.'

Kaynak

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletiler: 423

İletigönderen tuba » Prş Tem 31, 2008 10:54

erenus, bizden bize ayna tuttuğun için çok teşekkürler :D

Kitap hazırlanıyor

TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Göktürk parasının bulunduğunu kongrede ilk kez açıklayan Özbek tarihçi Dr. Gaybullah Babayar'a konuyla ilgili bir kitap hazırlattıklarını söyledi.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 'Görevimden alınmış olabilirim fakat ben bilim insanıyım ve asıl görevimi yapmaktan da kimse beni alıkoyamaz' demişti...umarız öyle de olur ve bu heyecan verici çalışmalara devam edilir...
Kullanıcı küçük betizi
tuba
Üye
Üye

İletiler: 1113

İletigönderen Mete Han » Prş Tem 31, 2008 12:47

Kendileri de berberlik yapıyorlardı,saçlarındaki bitlere çözüm üretemedikleri için.Ve yine kendileri dışarıda gördükleri Ayı Çiftleşmesini mağarada resmederken,biz devlet yönetiyorduk!
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Mete Han
Üye
Üye

İletiler: 14

İletigönderen erenus » Prş Tem 31, 2008 19:44

tuba, rica ederim..

Bence bilim insanı kırılgandır.

Halaçoğlu ve görüşleri desteklenmezse, köşesine çekilip sadece ders vermek ile yetinebilir...

Mete Han, ne yazıktır ki bir çok sözde aydınımızı bir çok sözde gerçeğe ikna etmiş durumdalar...

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen orhunefe » Prş Tem 31, 2008 19:54

Haber sanırım 3 yıllık. Bu süre zarfında bu paralar çoktan ülkemizde tanıtılıp paylaşılmalıydı.

Acaba ne oldu bu sikkelere. Başka kaynaklarda resim vs. olmalı mutlaka.
Kullanıcı küçük betizi
orhunefe
Üye
Üye

İletiler: 452

İletigönderen erenus » Prş Tem 31, 2008 20:10

orhunefe, haber 3 yıllık.

Halaçoğlu ile ilgili araştırma yaparken karşıma çıktı.

Hiç medya bu gün böyle konuyu haber yapar mı?

Acaba ne oldu bu sikkelere

Açıkcası başlarına ne geldi bilmiyorum, ama geçen süre zarfında kendilerinden haber alamadığımızı düşünürsek...

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen Türk-Kan » Prş Tem 31, 2008 20:55

erenus, sanirim söz konusu olan bu sikkeler:

Mehmet.. yazdı:Resim

Orta Asya’da yapılan kazılarda Göktürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.

Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.

Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:

“Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.

Resim

Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan arkeolojik kazılarda ilk büyük Türk uygarlığı olan Göktürklere ait paralar bulunduğu ortaya çıktı. Paralar, ‘Türk uygarlığında önemli keşif’ olarak değerlendirildi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin 4-6 Ekim 2004′te Bişkek’te düzenlediği İkinci Uluslararası Türk Uygarlığı Kongresi’ne katılan Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Yavuz Daloğlu, burada tanıştığı Özbek tarihçi Gaybullah Dr. Babayar’ın eski Türk devletleri paraları üzerinde yaptığı çalışmayı inceledi. Daloğlu, bu paralar arasında daha önce hiç duymadığı, görmediği Göktürk paralarıyla karşılaştı. Dr. Daloğlu, Dr. Babayar’la yaptığı çalışma sonunda, Göktürk paralarının bulunuşunu ‘Türk uygarlığında önemli bir keşif’ olarak açıkladı.

Sikkelerden birinde ortada kağan kabartması ve kenarlarda üç tane ay-yıldız olduğunu söyleyen Daloğlu, bu sikkenin Türk uygarlığı açısından çok büyük önemi olduğunu belirtti. Daloğlu, şöyle dedi:

“Göktürklerden sonra 8′inci yüzyılda Türgişlere ait paralar bulunmuştu. Ancak Göktürklere ait paralar onlardan 150-200 sene daha önceye, 576-600 yıllarına ait. En önemlisi, bu sikkelerin Türk toplumuna dayatılan ‘Türkler barbardı, Türklerin uygarlığı yoktu, göçerlerdi’ gibi Avrupa merkezli anlayışı çürütmesi. Göktürk sikkelerinin bulunuşu, Orhun Yazıtları’nın bulunuşu kadar önemlidir. Ayrıca ay-yıldızın bize İslam’da Semavi anlayıştan miras kaldığını biliyorduk. Ancak, yeni bulunan Göktürk paralarında da ay-yıldızlı figürler var.”

:arrow: http://www.guncelmeydan.com/forum/1500- ... vt139.html

Akibetlerini bilmek Türk milletinin hakki degil mi? Gerci Türk milleti varliklarindan haberdar mi acaba?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen erenus » Prş Tem 31, 2008 22:18

Türk-Kan, teşekkürler.

Gerci Türk milleti varliklarindan haberdar mi acaba?

Dizilere konu olmadıkça zor galiba...

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

Şu dizine dön: Türk Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x