VALERİ’NİN BOYU

VALERİ’NİN BOYU

İletigönderen Habip Hamza Erdem » Cum Ara 04, 2015 6:26

VALERİ’NİN BOYU
Valérie Boyer üç çocuk anası dul bir kadın.
Boylu poslu ve fotojenik.
Uzaktan da güzel görünüyor.
Fransız Millet Meclisi’ndeki kürsüde ‘insanlık’ dersi verirken, eğer konuyu bilmiyor iseniz, ne de güzel konuşuyor diyebilirsiniz.
Robespierre’lerin Saint-Just’lerin kürsüsünde, Louis Blanc’ların Jean Jaurès’lerin kürsüsünden konuşuyordu.
O Meclis ki, dekoru iki yüzyıldan fazladır değişmemiş.
İzleyici locaları dahil milletvekili koltukları da, ceylan derisi değil, al kadife.
Tartışılan konular da aynı ; « insan hakları », « düşünce özgürlüğü », « insanın saygınlığı ».
Değişen ‘insanın kendisi’ gibi geldi bana.
‘Doğal’lığın yerini ‘yapay’lık almış.
İçtenliğin yerini ‘dolan’...
İkiyüzlülük ve yalan...
‘Ermeni Soykırımı’ emperyalist bir yalandır
2001 yılında Meclis, “Fransa Ermeni soykırımını tanır” diye bir ‘karar’ alır.
‘Düşünce özgürlüğü’ bağlamında, ‘tanırsan tanı’ denilip geçilebilirdi.
Ancak, mademki ‘Meclis kararı’dır, o halde ‘yasa’ diye anılmak gerekir denildi.
Daha sonra, ‘yaptırımsız’ yasa olamayacağına göre, bu da ‘anısal yasa’ olsun deniliverdi.
Her halkın ‘anı’sına saygı göstermekten doğal ne olabilir?
Ne var ki, sanki Ermeni halkının ‘anı’sı diğer bütün halklarınkinden daha ‘değerli’ ya da daha ‘üstün’müş gibi bir tutum benimsendi.
Bu ‘Ermeni şovenizmi’, Ermenistan’la sınırlı kalsa iyi.
Hani salt ‘Ermeni kökenli’lerle sınırlı kalsa o da hoşgörülebilir.
Ama, doğrudan emperyalist güdülerle hareket edilerek ve mafyatik bir tutumla ; ‘soykırımı tanımayana ceza’ vermekten sözetmenin ‘insanlık’la bir ilgisi olabilir mi?
İşte Arap kökenli yahudi Valeri’yi dinlerken, Marsilya milletvekili olarak Fransız emperyalizminin ‘sözcü’lüğünden başka bir ‘iş’i olmadığını düşündüm.
Marsilya Büyükşehir’e bağlı iki bölgenin Belediye Başkanı ve Marsilya Milletvekili olarak ‘Irak’la Dostuluk Dernekleri’yle içli-dışlı.
Geçen yıl, kendi belediyesiyle Musul-Erbil-Kerkük üçgeni içinde yer alan, en yoğun Hristiyan nüfusa sahip Karakoç kenti belediyesini ‘kardeş’ ilan etti. (2 Kasım 2014)
Oniki gün sonra da , (14 Kasım 2014), “20 yy’da İnsanlığa karşı kırım ve soykırım”ları ‘kınama cezası’ öngören bir yasa önerisini getirdi.
‘Kınama’ da bir cezadır ve gerçekten eğer bir ‘kırım’ ya da ‘soykırım’ yapılmış ise onu kınamamak bir ‘insanlık ayıbı’dır.
Ancak Valérie Boyer’nin niyeti başka idi.

Kınamadan cezalandırmaya
Valérie Boyer’yi ‘kınama’ kesmemiş olacak ki, 22 Aralık 2011’de ‘soykırıma ceza’ öneren yasayı Meclis’e getirdi: Soykırımı yadsıyana 2 yıl hapis 45 000 € para cezası...
İş ciddiye binince, Paris’i Tükler bastı:
“Bizi soykırım yapmış bir milletin çocukları diye göstererek diz çöktüremezsiniz”!
Elli bine yakın ‘vatan evladı’, atalarına ve vatanlarına sahip çıktılar.
Böylece, Senato’da onaylanan Valérie’nin önersi Fransız Anayasası’na aykırı bulunarak reddedildi.
Fransa’da böyleydi ama İsviçre mahkemeleri Doğu Perinçek’i cezalandırmıştı bile.
Doğu Perinçek de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak, bir Avrupa devletini Avrupa Mahkemesi’nde ‘mahkum’ ettirdi (28 Ocak 2015):
- Ermeni ‘kırım’ı, Yahudi Soykırımı gibi bir ‘Soykırım’ değildir
- Bir ‘kırım’ı yadsımak (inkar etmek) ‘suç’ sayılmaz
- Suç sayılmayan bir konuda ‘ceza’ sözkonusu olamaz
- ‘Soykırım’ keyfe göre bir niteleme olmayıp, ancak ulusal ya da uluslararası ‘yetkili’ (compétent) bir mahkeme kararına dayanılarak yapılacak bir ‘niteleme’dir
Kaldı ki, ‘kırım’, insanlığın başlangıcından buyana ‘olağan’ ve hatta halkların bir ‘kahramanlık anı’sı olarak anlatılmamakta mıdır?
‘Klasik’ tarih bile bir ‘kahramanlıklar öyküsü’ olarak anlatılmakta değil midir?
Perinçek’in Katkısı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘Perinçek Davası’ diye yereden davayla ilgili kararından sonra, uzman bir hukukçunun deyimiyle, soykırımla ilgili “Fransız yasaları, sözcüğün tam anlamıyla çökmüş olacaktı”: « La loi française pourrait tout simplement s’effondrer ».
Çöken Valérie Boyer türü ‘yasa’ önericilerinin ‘hukuk anlayışı’ idi.
Hukukçular anladılar.
Parlamenterler de anlayacaklar kuşkusuz.
Ne var ki, bizim Valérie’nin anlamakta sorunu var; dünyayı ‘algılamak’la yetinmekte.
Fransız Anayasa Mahkemesi’nin ‘Anayasaya aykırı’ bulduğu ‘yasa önerisini’, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilgili kararı ışığında yeniden düzenlediğini ‘sanarak’ bugün Millet Meclis’ine getirdiğini ileri sürüyordu.
Salonda hazır bulunan milletvekili sayısı, ‘yasa önersi’ne olan ilgiyi göstermeye yetiyordu aslında.
35-40 Milletvekili diyelim.
İzleyici locaları da boş. Birinde 3-5 Ermeni var, birinde de ‘koruyucum’la ben.
Abartı olmayacakca söyleyeyim; Valéri Boyer’den sonra en ‘dikkat çeken’ kişi ben oldum.
Şapkamı ve ceketimi vestiyerde alıkoydukları ve şu zemheri soğuğunda beni kısa kollu tişörtümle ‘ilginç’ kıldıklarından mı desem, yoksa, raslantı mıydı bilemem, Valérie’yle oturum boyunca ‘göz göze’ kaldığımızdan mı, Milletvekillerinin olmasa da çalışanların gözdesi idim.
Dahası, oylamaya geçileceği sırada da, Valérie Boyer, tam benim locamın altına gelerek, aramızdaki uzaklığı 3-5 metreye indirdi.
Ki ben onun, bizim Karabulut Kemal gibi bir ‘iyi bir Sosyal Sigortacı’ olduğundan emin olmama karşın, ‘insan’ ve ‘hakları’ konusunda hiçbir şey bilmediğinden de emin olmamı ister gibiydi.
Nitekim öyle oldu.
Ve Meclis’e topladığı 35-40 arkadaşını bile ‘ikna’ edemedi.
Böyle ‘yasa önersi’ olmaz diyenler de vardı kuşkusuz.
Ancak, bu konuda bir daha ‘öneri-möneri’ verilmez, aklımızı başımıza alalım ve hiç değilse, insan hakları konusunda tarih yazmış bu ‘yüce çatı’ altında böyle ‘soytarılık’lar yapmayalım diyenler de vardı belki.
Bence onların ufkunu açan, bizim yüce milletimiz ve yüce meclisimizin de daha ayırdında olmadıkları ‘Perinçek Davası’ idi.
Bu konunun, bir daha açılmamak üzere, kapanmasını umalım.
Ne var ki, Valérie Boyer’nin bugün ‘boyunun ölçüsünü aldığından kuşku duyulmasa da, gözlerinden ‘kin ve nefret’ aktığının yakın tanığıyım.
Habip Hamza Erdem
Kullanıcı küçük betizi
Habip Hamza Erdem
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 1526

Şu dizine dön: Habip Hamza ERDEM

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x