1. yüz (Toplam 1 yüz)

Elektronik insan derisi geliştirildi

İletiGönderilme zamanı: Pzt Ağu 15, 2011 13:53
gönderen Balasagun
Elektronik insan derisi geliştirildi

Resim


Bilim & Teknoloji
Fatih YARDIM


Amerikalı bilim adamları, yara bandı gibi vücuda yapıştırılabilen, son derece ince tıbbi ölçüm cihazı geliştirdi. Science dergisindeki makaleye göre, içinde sensörlerin, ışıkların ve başka elektronik sistemlerin yer aldığı, zar kadar ince “elektronik insan derisi”, esniyor, bükülüyor ve genişliyor. Flaster şeklindeki sistem, suyla ıslatılarak deriye yapıştırılıyor; kablo, yapışkan veya deriyi delmek için iğneye gerek kalmıyor. Bilim adamlarına göre, bu, “taşınabilir teknoloji alanında büyük bir başarı” olabilir. Flasterle ilk kez, tıbbi teşhis, iletişim, elektrik üretimi veya çevre koşullarının ölçülmesi için elektronik unsurlar doğrudan ve rahatsızlık vermeden deri üzerinde taşınabiliyor. Elektronik epidermal sistem adı verilen flasterde bilim adamları, spiral şeklinde devreler veya zar inceliğinde yarı iletken parçalar kullandı. Kopmadan esneyebilen, sadece birkaç mikrometre büyüklüğündeki bu parçalar, hava geçiren, şeffaf bir sentetik bandın üzerine yerleştirildi. Elektronikte kullanılan parçaların sert ve sabit, biyolojinin ise yumuşak ve esnek olduğunu belirten, araştırma ekibinde yer alan, Northwestern Üniversitesinde görevli bilim adamı Yonggang Huang, flasterin, iki alanı birleştirdiğini kaydetti. Geliştirdikleri temel teknolojinin çok yönlü kullanılabileceğini ve nispeten kolay olduğunu ifade eden bilim adamları, deneylerde flasteri alna, boyuna veya göğüse yapıştırarak, beyin akımlarını, ses tonlarını veya kalp atışlarını ölçtü. Boyun bölgesine yapıştırılan flasterden elde edilen verilerle bir bilgisayar oyununu sesle kumanda eden bilim adamları, geliştirdikleri yöntemin, kas veya sinir hastalıkları nedeniyle hareketlerini kontrol edemeyen insanlar için uygulanan robotik tedavilerde de kullanılabileceğini bildirdi. 0.09 gram ağırlığındaki flasterin benzer yöntemlerde kullanılan cihazlardan en büyük farkı da tamamen kablosuz olması.


Yeniçağ, 15 Ağustos 2011

Re: Elektronik insan derisi geliştirildi

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 16, 2011 1:53
gönderen Ram
On bir yıl önce çekilen Görevimiz Tehlike II adlı Amerikan filminde boğaza yapıştırılan ve ses değiştiren bir zamazingo vardı, aynısını yapmışlar anlaşılan.

Re: Elektronik insan derisi geliştirildi

İletiGönderilme zamanı: Prş Oca 31, 2013 9:13
gönderen jenniferjohansoon
Türkiye cakma ürün cenneti. Pazarlar, sokaklar, magazalar cakma ürünlerle dolu ve hic birsey yapilmiyor buna karsi. Bunu birakip internet korsanlarina karsi önlemler düsünülüyor - mus. Siz buna interneti kontrol etmek istiyoruz deyinde, herkes neyin ne oldugunu daha rahat anlasin. :dans: :dans: :dans:

Re: Elektronik insan derisi geliştirildi

İletiGönderilme zamanı: Çrş Ara 05, 2018 16:05
gönderen Toprak123
İstedikleri kadar geliştirsinler. Orijinali ile aynı işlevi yerine getirmesi imkansız :D