1. yüz (Toplam 1 yüz)

Ahmet Cem Ersever

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 05, 2008 15:00
gönderen Egeli
Ahmet Cem Ersever

Ahmet Cem Ersever, 1950 yılında Erzurum'da doğdu. Emekli Jandarma Binbaşı.
Ankara'da Basın Yayın Yüksek Okulu'nda bir yıl okuduktan sonra 1969 yılında girdiği Harb Okulu'ndan 1972 yılında mezun oldu.

11 Aralık 1979'da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından İçel, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir illerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi [Ç.Ağaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği, s.31]. 20 Şubat 1980'de Trabzon'daki kaçakçılık olaylarının takibi ile görevlendirildi. Henüz Yüzbaşı rütbesindeydi. 12 Eylül sonrasında Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına karşı mücadele etmek amacı ile istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM) adı aldında faaliyet gösteren merkezi bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı ve doğrudan Jandarma Genel Komutanı'na bağlı olarak çalışacak olan JİTEM'in başına geçti.

Ersever, bir süre sonra Aydınlık gazetesinden Soner Yalçın'a yaptığı açıklamalar ile Yeşil kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım ve bazı faili meçhuller ile ilgili bilgiler verdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993'te 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti. İstifa mektubunda "Güneydoğu'da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir" diyor ve yaşanan gerçekleri ve PKK ile mücadelenin eksikliklerini kamuoyuna duyurmaya çalışacağını açıklıyordu [Ç.Ağaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği, s.99]. Bu arada PKK ile psikolojik mücadele yöntemi olarak Ahmet Aydın takma adıyla, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler isimli kitapları yazmış, ancak geçim sıkıntısı içine düşmüştü. İşadamı Alparslan Ertuğ ile ilişki içindeydi ve eğer kendisine birşey olursa Güneydoğu'dan tanıdığı Hanefi Avcı'ya haber vermesini istemişti. Ersever, Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili olarak mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993'te Ankara'ya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. 1 Kasım'da Ankara, Çamlıdere'de sevgilisi Neval Bozun, 2 Kasım'da Ankara, Polatlı'da itirafçı Murat Demirin ve 4 Kasım 1993'te Ankara, Elmadağ'da Ahmet Cem Ersever'in cesetleri jandarma tarafından bulundu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürülmüştüler.

Biyografi

neden şimdi?

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 05, 2008 16:53
gönderen borabey
Değerli Dostum Egeli,

Rahmetli Cem ERSEVERin yaşam öyküsünü "yorumsuz" olarak yayınlama nedenini açıklaman mümkün mü?
ERSEVER, yaşamı ve ölümü ile her türlü spekülasyona açık ve bizce yaşamı 2 bölümde incelenmesi gereken birisi.
İnancımız gereği;
Allah rahmet eylesin diyor,
burada noktalamak istiyorum.

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 05, 2008 18:47
gönderen Egeli
Yorumsuz olarak yayınlama nedenimi siz çok güzel belirtmişsiniz.

Kişi hakkındaki yorumum/düşüncem olumsuz olsaydı,biyografisi şu an burada bulunmazdı.Sitemizde güncel konular hakkında yorum yapan,bilgi sahibi arkadaşlarımız,büyüklerimiz,bahsi geçen kişi hakkında da bilgi sahibi olabilecekleri için,biyografinin altına yorum ekleme ihtiyacı hissetmedim.

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 05, 2008 19:12
gönderen Çetin Taş
Borabey kardeşim.Kitaplarını okuduğum ve AYDINLIK gazetesindeki açıklamalarını da o dönemde takip etiğim için tanımayanlara ERSEVER'i nasıl anlatmak gerektiğini söyleyeyim.Tek kelime yeterlidir.VATANSEVERDİ.

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 05, 2008 20:31
gönderen kaspersky
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993'te 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti. İstifa mektubunda "Güneydoğu'da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir" diyor ve yaşanan gerçekleri ve PKK ile mücadelenin eksikliklerini kamuoyuna duyurmaya çalışacağını açıklıyordu >>>>>>>>> GAliba bu insanın neden ve kimler tarafındaN öldürüldüğü çok açık uğur mumcu ve eşref bitlis ne biliyorsa bu insan da biliyordu...>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>