1. yüz (Toplam 1 yüz)

Dünyayı bekleyen büyük tehlike

İletiGönderilme zamanı: Prş May 07, 2009 21:56
gönderen sessiz sedasız
Resim
Nanoteknoloji uzmanı Detlef Kuschel, 2029 yılında dünyanın 30 bin kilometre yakınından geçmesi beklenen asteroit Apophis'in oluşturacağı asıl tehlikenin güneşin etrafından dönüp yörüngesini değiştirerek 2036'da yeniden dünya için tehdit unsuru taşıması olduğunu söyledi.

Detlef Kuschel, Gazi Kemal Bilim Sanat Merkezince Kütahya Öğretmenevinde düzenlenen "Nanoteknoloji ve Popüler Astronomi Bilgi Günü" etkinliğinde, ayın her yıl dünyadan yaklaşık 4 santimetre uzaklaştığını, bu olurken de dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşünün yavaşladığını bildirdi.

Bunun devam etmesi halinde gelecekte dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızının azalacağını belirten Kuschel, "Dünyanın bir tarafı sürekli olarak güneşi görecek ve çok fazla güneş ışığı aldığı için daha çok ısınacak. Diğer tarafı ise sürekli karanlık ve soğuk olacak. Bundan sonra da evrende dünya artık daha fazla yaşanır bir hal alamayacak" dedi.

Kuschel, NASA'nın hesaplamalarına göre, 13 Nisan 2029'da Apophis adı verilen asteroidin, dünyanın yaklaşık 30 bin kilometre yakınından geçeceğini ifade ederek, bu gök cisminin daha sonra güneşin etrafından dönerek yörüngesi değişeceğinden 2036'da dünya için yeniden tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Bu asteroidin saniyede 50 kilometre hızla dünyaya çarpma ihtimali bulunduğuna işaret eden Kuschel, şöyle konuştu:

"Apophis'in çapının yaklaşık 300 metre olduğu söyleniyor. Çarpma anında Hiroşima'ya atılan atom bombasının 65 bin katı şiddetinde etki yapacağı, 300 kilometrekarelik alanda hiçbir canlıya yaşama ihtimali vermeyeceği yönünde beklentiler var. Denize düşecek olursa da boyu 100 metreyi aşacak tsunami tehlikesi oluşturabilir. 8 şiddetindeki bir depremin 1000 megatonluk etki yaptığı düşünülürse Apophis'in dünyaya düştüğü takdirde 1480 megatonluk etki yapacağı tahmin ediliyor. Asıl tehlike, Apophis'in 2029'da 30 bin kilometre yakından geçecek olması değil güneşin etrafından dönüp yörüngesi değişebileceğinden 2036'da tehlike oluşturmasıdır. 2029'da geçip gidecek, güneşin etrafından dönüp gelirken yörüngesi değişirse 2036'da dünyamıza çarpabilir."

2004'te bulundu
Kuschel, Apophis'in 2004 yılında bulunduğunu belirterek, çarpma yaşandığı takdirde en tehlikeli durumun atmosfere dağılacak gaz ve toz parçaları olduğunu kaydetti.

Bunun sonucunda kalın toz bulutundan dolayı bitkilerin fotosentez yapamayacağını, bitkiler yetişemeyeceği için insanların ve hayvanların yaşama şansı kalmayacağını ifade eden Kuschel, "Umarım bilim adamları evrendeki bu tehlikelere karşı dünyamızı savunmak için silahlar bulur" diye konuştu.


:arrow: http://yasam.tr.msn.com/index.asp?url=h ... 614025&rek

Re: Dünyayı bekleyen büyük tehlike

İletiGönderilme zamanı: Prş Kas 29, 2018 16:07
gönderen derinnacar
Yıllardır söyleniyor. Yok şu zaman çarpacak meteor taşı, yok bir aya geliyor, yok şimdi geldi çarptı. Asılsız asılsız yalanlar bunlar :D