1. yüz (Toplam 1 yüz)

Ceviz Kabuğu - 6 Nisan 2012 / Oktay SİNANOĞLU: “ABD, kendi kuklalarını kendi harcar”

İletiGönderilme zamanı: Pzt Nis 09, 2012 9:18
gönderen Balasagun
ABD, kendi kuklalarını kendi harcar

Amerika’nın Arap Baharı ile “Orta Doğu’daki kuklalarını yok ettiğini” söyleyen Prof. Oktay Sinanoğlu, “Amerika, geçmişte Libya, Mısır, Suriye ve Irak’ta iş başına getirdiği, ama şimdi kendini bir şey sanmaya başlayan kukla diktatörlerini yiyor” dedi.

Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu, Karadeniz TV’de canlı yayınlanan, Ceviz Kabuğu’na konuk olan Oktay Sinanoğlu, bu hafta da şok edici açıklamalar yaptı.

Oktay Sinanoğlu, “ABD’nin 1950’lerde ‘yardım heyetleri’ adı altında Ankara’ya işgal askerlerini yerleştirdiğini, çocukluğunda bunların yaptığı rezilliklere tanık olduğunu” söyledi. Dünyanın birçok yerindeki Amerikan üssünün kiralık olduğunu, Türkiye’deki İncirlik Üssü’nün ise tapusunun verildiğini ileri süren Sinanoğlu, pek çok alanda çarpıcı iddialarda bulundu.

Komplo teorisi lafı, psikolojik savaşçıların oyunudur”

Orta Doğu, Arap Baharı, NATO ve yakın siyasi tarih hakkında duayen Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu “Arap Baharı” kavramının bir psikolojik savaş unsuru olarak ortaya atıldığını söyledi. “Bilimsel Savaş tekniklerinde en çok kullanılanlardan biri, birtakım kelimeler bulup bunu kamuoyuna yutturmaktır. Adam Libya’dan başlayıp her hafta bir ülkeyi yok ediyor. Adına da Arap Baharı diyor” diye konuşan Sinanoğlu, bu şekilde Orta Doğu’daki işgallerin sevimli gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Sinanoğlu, bu psikolojik savaş yöntemi ile Türkiye’ye de çok şey yutturulduğunu ifade etti.

“Komplo Teorisi” lafının da bu amaç için üretilip kullanıldığını kaydeden Sinanoğlu, “Ortada bir komplo varsa teoriye gerek yoktur. Standart bir psikolojik savaş lafıdır bu” dedi.

“Suriye, Mısır, Irak Türkiye’ye bağlanmak istiyordu”

“Kaddafi Türk düşmanı idi. Onu oraya biz koymadık Osmanlı’dan sonra. Batı koydu. Esad’ı da onlar koydu. Osmanlı’dan ayrıldıktan sonra oraların başına birtakım krallar geldi. Onlar ‘Osmanlı insanlar’dı, başkaydı... Sonra bunları uçurdular, bu diktatörleri getirdiler. Bu ülkelerin başındaki Osmanlı’ya bağlı adamlar Türkiye’ye bağlanmak için resmen başvurdular. Çok eski değil 50’lerde falan bu. Suriye, Mısır, Irak Türkiye’ye bağlanmak için resmen başvurdular...”

“NATO’nun yeni düşmanı Müslümanlar”

Oktay Sinanoğlu, “NATO’nun yeni hedefinin Müslümanlar olduğunu” söyledi. “Nerede Müslüman varsa o NATO’nun hedefi” diyen Sinanoğlu şöyle konuştu:

“NATO Komünizme karşı kurulduysa şimdi kaldırılması gerekiyor. Ama Amerika’da korkunç bir para var. Bu da silahlanmadan kaynaklanıyor. Bunun devam etmesi için de sürekli korku yayması gerekiyor. Devamlı düşman göstermek gerekiyor. Yeni hedefte Müslümanlar var. Formülü de, Müslüman = Fundamentalist = Terörist olarak ortaya koydu.”

Sinanoğlu Türkiye’nin NATO’dan çıkmasının kolay olmadığını da belirtti. Sinanoğlu’na göre Türkiye’nin, NATO’nun içinde kalarak, yaratılan Müslümanlık karşıtı havayı yavaş yavaş değiştirmesi gerekiyor.

Cevizoğlu: “80’lerde de Türk Baharı yaşanmış”

Arap Baharı adı altında yapılanlar ile Türkiye’nin geçmiş yıllarda yaşadıklarının benzerliğine dikkat çeken Cevizoğlu, “Demek ki 80’lerde de bir Türk Baharı yaşanmış” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“80’lerde biz de gözümüzü açamadık sağ sol olaylarından. O yıllarda da Türkiye’de bir iç savaş yok muydu? 80’de sağ sol diye bu ülkenin pek çok aydınını, gencini yok ettiler. Demek ki burada da Türk baharı diye bir şey yapmışlar fark etmemişiz.”

Hulki Cevizoğlu “Arap ülkelerinde, Amerika’nın vaktiyle getirdiği ve şimdi devirdiği diktatörleri, nasıl diktatör ki, kendilerine karşı gelişen örgütlenmenin farkına varamıyorlar. Şehrin içinde kendisine karşı silahlananları nasıl görmüyorlar”
diye sordu.

WikiLeaks belgeleri ile “Truva atı muhalefet” yapılıyor

Sinanoğlu, WikiLeaks belgelerinin açıklanmasının da bilinçli bir eylem olduğunu ifade etti. “WikiLeaks belgelerinin kimin işine yaradığına bakmak lazım” diyen Sinanoğlu, “İnsanlık düşmanları kendi muhalefetlerini kendileri kurarlar. Bunu yutturmak çok kolay. İnsan inanmak istiyor çünkü. İnanmak istiyor ama kullanıldığını sonra fark ediyor. Truva atı muhalefet bu” yorumunu yaptı.

Oktay Sinanoğlu yaşanan bütün sorunlara rağmen umutsuz olmadığını belirtti ve gençlerin de umutsuz olmaması için şunları söyledi: “Bizi tarihten silmeye ant içmiş olanlardan medet ummaktan Türkiye baş aşağı inmiştir. Ama bu böyle gitmeyecektir. Birtakım bilinçlenmenin kıvılcımlanmanın olduğunu görüp seviniyorum. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadım. Şimdi de umutsuz değilim. Ama bu millet hatalarından ders almalıdır. Bugün Avrupa da Amerika da bitmiştir. Zulüm eden devletler her zaman cezasını çekmiştir. Dünyada iki devletin geleceği görünüyor şu anda. Birisi Brezilya diğer Türkiye’dir.”

Prof. Sinanoğlu’nun bu sözleri üzerine, Hulki Cevizoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“WikiLeaks için sızan bilgiler deniyor. Sizin yorumlarınıza bakarsak, bunlar ‘sızma bilgiler’ değil, ‘süzme bilgiler’ demek ki. Yani, istediklerini, ABD’yi zora sokmayacak istenilen bilgiler süzülerek servis edilmiş”

4 saati aşan Ceviz Kabuğu programına izleyiciler büyük ilgi gösterdi ve yüzlerce soru ile katılımda bulundu.

Kaynak:
Yeniçağ, 9 Nisan 2012

Bakınız:
Oktay Sinanoğlu: “Bu Böyle Gitmeyecektir!”
Feza TİRYAKİ, 7 Nisan 2012

Re: Ceviz Kabuğu - 6 Nisan 2012 / Oktay SİNANOĞLU: “ABD, kendi kuklalarını kendi harcar”

İletiGönderilme zamanı: Sal Nis 10, 2012 7:29
gönderen orgen
Programı kaçıranlar için tekrar seyretme imkanı ne zaman doğar acaba?

Re: Ceviz Kabuğu - 6 Nisan 2012 / Oktay SİNANOĞLU: “ABD, kendi kuklalarını kendi harcar”

İletiGönderilme zamanı: Sal Nis 10, 2012 10:04
gönderen Balasagun

Re: Ceviz Kabuğu - 6 Nisan 2012 / Oktay SİNANOĞLU: “ABD, kendi kuklalarını kendi harcar”

İletiGönderilme zamanı: Cmt May 26, 2012 20:11
gönderen İbrahim Zübükzade
Teşekkürler.

Re: Ceviz Kabuğu - 6 Nisan 2012 / Oktay SİNANOĞLU: “ABD, kendi kuklalarını kendi harcar”

İletiGönderilme zamanı: Pzt Haz 04, 2012 14:15
gönderen GODOT
Elinize sağlık.