1. yüz (Toplam 1 yüz)

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî - 800. Yıl Özel Belgeseli

İletiGönderilme zamanı: Cmt Ara 22, 2007 20:30
gönderen Türk-KanMevlânâ Celâleddin-i Rûmî - 800. Yıl Özel Belgeseli

Resim


Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî
Yönetmen: Tülay Akça
Yapımcı: Tülay Akça
Program Ekibi: Danışmanlar;
Faruk Hemdem ÇELEBİ, Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler


“Ne düşünürsen savaşa dair, ben ondan uzağım, çok çok uzaklardayım.

Ne düşünürsen aşka dair, ben işte oyum, yalnızca oyum, tümden oyum ben.”

TRT’den, Mevlana’nın 800. doğum yılı kutlamaları kapsamında özel bir belgesel… “Mevlânâ Celâleddin-i Rûm

Mevlana gibi büyük bir düşünürün, onun zaman ve mekan ötesi güçlü mesajının peşinde herkesi şiirselliğin ağır bastığı görsel bir şölene davet eden yapım; aynı zamanda bu mesajın günümüz insanındaki karşılığını da ihmal etmiyor. İster “Rumi” ister “Balhi” ister “Mevlana” olarak anılsın değişen isimlerin değişen dillerin arkasında hep “O” vardı. Bu belgesel; batıda, doğuda ve onu Mevlana yapan Anadolu’da, Mevlana’nın izlerini aramanın ve ulaşılan farklı bakışların ışığında O’nu yeniden keşfetmenin hikayesi...

Bilindiği gibi, Mevlana Amerika’da kitapları en çok satan şair olarak tanınıyor ve hakkında hemen hemen her dilde sayılamayacak kadar çok yayın var. Bu büyük düşünürün farklı coğrafyalarda neden bu kadar çok okunduğu ve sevildiği sorusu her zaman kafaları kurcalamıştır. Bu soru, belgeselin ana fikrini oluşturuyor ve belgesel, Mevlana’nın günümüz insanı için ne ifade ettiğini araştırıyor.

“Farklı dil, din ve ırktan insanları bir noktada buluşturan nedir?”, “Bu aşk felsefesi günümüz modern insanında hangi ihtiyaca karşılık geliyor?” gibi soruların peşine düşen yapım ekibi, Mevlana’yı Mevlana yapan Anadolu topraklarından başlayarak Afganistan, İsviçre, Hollanda, Almanya gibi ülkelerdeki mevlevilerle, uzman ve araştırmacılarla konuşarak yanıt aradı. Bu görüşmelerde, onlardan hayata dair anlam arayışlarının sebepleri ve Mevlana’da buldukları cevaplar üzerine etkileyici hikayeler ortaya çıktı.

İkinci etap olarak gidilen Afganistan’da, Mevlana’nın doğduğu Belh şehrinde çekimler yapıldı. Mesnevi oralarda “Farsça Kur’an” olarak anılıyor ve mevlide benzer şekilde, Mesnevi okuma/okutma geleneği var. Projenin yurt içi çekimleri, ömrünün üçte ikisini geçirdiği Konya’da ve ayrıca İstanbul’da gerçekleştirildi. Projenin danışmanlığı ise, Mevlana’nın 22. kuşak torunu olan Faruk Hemdem Çelebi ile Selçuk Ünv. Mevlana Araştırmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler’e ait.Google Video'dan tek parca izle:


Görüntü: XviD 29.00fps
Süre: 51 dakika
Dosya Boyutu: 315 MB
Çözünürlük: 512x384Resim


indirmek icin tikla:
:arrow:


Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî (Bölüm 1)

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî (Bölüm 2)

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî (Bölüm 3)

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî (Bölüm 4)
Rar - Şifresi: guncelmeydan


İletiGönderilme zamanı: Cmt Ara 22, 2007 21:30
gönderen Panzehir
Çok iyi paylaşım abla, teşekkürler.

İletiGönderilme zamanı: Cmt Ara 22, 2007 21:44
gönderen Silver
Türk-Kan, Güzel Paylaşımın İçin Teşekkürler.

İletiGönderilme zamanı: Pzt Ara 24, 2007 0:06
gönderen Ram
Türk-Kan, eline sağlık.