1. yüz (Toplam 1 yüz)

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya"

İletiGönderilme zamanı: Pzr Mar 09, 2008 23:19
gönderen Türk-KanYakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" - Trablusgarp Destanı

Resim


Ortadoğu ile Türkiye'nin tarihsel, duygusal ve sosyal bağları ortak kader ile varoluş kavgası koşullarından kalan izler ışığında yeniden hatırlatılıyor. TRT, 13 ülkede 13 temel öykü etrafında dostluk, dayanışma, Türkiye sevgisi ve pek çok bağı anlatan yepyeni bir belgesel yapım ile karşınızda... "Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular"...

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde, Osmanlıya ait bölge coğrafyasının kızgın çöllerinde, geçit vermeyen dağlarında ve Osmanlı için stratejik öneme haiz diğer Anadolu gençlerinin verdiği ölümsüz mücadelenin izleri keşfedilerek bu mücadeleden kalan dostluk ve dayanışma öyküleri belgesel formu içerisinde yer alıyor.

Osmanlıdan kopan ülkelerde halen yaşayan ya da aile geleneği içerisinde aktarılarak bu güne kadar gelen o döneme ait izler ve hatıralar gündeme geliyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki Türkiye dostluğunun tarihsel kaynakları gün ışığına çıkıyor. Büyük bir kısmı ilk defa gündeme gelecek olan bu öyküler ile harmanlanan belgeler, hatıralar ve söyleşiler dışında yapımda kısa bir tarihsel bilgi de sunuluyor.

"Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular"ın bu bölümünde; Trablusgarp Savaşı hatıraları ve özellikle Sunusi ailelerinin yaşayan mensuplarındaki Osmanlı-Türk anıları ele alınıyor. Osmanlı bürokrasinin korkulu rüyası Fizan; Fizan çöllerine gömülmüş Anadolu hatıraları; bağımsızlığına kavuşan Libya'nın Cumhuriyet Türkiyesi'nden cumhurbaşkanlığı için aday gösterme talebi; Osmanlı'nın bölgedeki idaresini uzun yıllar sürdüren ve bugünkü Libya Devleti'nin oluşumunda büyük roller üstlenen Goloğlu ailesinin hatıraları anlatılıyor.İzle:


Görüntü: XviD 29.00fps
Süre: 30 dakika
Dosya Boyutu: 207 MB
Çözünürlük: 512x384[img]http://img297.imageshack.us/img297/7193/resimup7.jpg[/img]


indirmek icin tikla:
:arrow:


Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" (Bölüm 1)

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" (Bölüm 2)

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" (Bölüm 3)
Rar - Şifresi: guncelmeydan


İletiGönderilme zamanı: Çrş Haz 18, 2008 4:28
gönderen ismlkuyucu
teşekkürler sağolasın.

Re: Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya"

İletiGönderilme zamanı: Prş Ara 08, 2011 20:05
gönderen İbrahim Zübükzade
Teşekkürler.