1. yüz (Toplam 1 yüz)

Portreler Galerisi | Nurullah Ataç

İletiGönderilme zamanı: Pzr Şub 03, 2008 15:22
gönderen Türk-KanPortreler Galerisi | Nurullah Ataç

Düşünceleri, eserleri ve yaşamları ile yakın tarihimize damgasını vurmuş düşünce adamlarımız, "Portreler Galerisi"nde...

Türkiye’nin düşünce - kültür tarihindeki sığlıktan ya da popüler kişiler yetiştirdiğimizden söz eden yorumlara esaslı bir cevap olan bu belgeselin amacı, Türkiye’nin yetiştirdiği bu kıymetli simaları tanıtmak. “Portreler Galerisi”, kitleler tarafından fazla önemsenmiş isimlerle ilgili yeni bir çalışma olmak yerine, yakın tarihimize damgasını vurmuş farklı isimlere dikkat çekmeyi hedefliyor.

“Portreler Galerisi”nin bu bölümünde; Yazar Nurullah Ataç yer alıyor.

Nurullah Ataç (d. 1898 - ö. 1957) Mehmet Ata Bey'in oğludur. Galatasaray Lisesi'nden sonra İsviçre'de okudu. Fransızca öğretmenliği ve mütercimlik yaptı. TDK yayın kolu başkanı oldu. İlk şiirleri Dergah'ta yayımlandı. Fransız, Latin ve Rus klasiklerinden çeviriler yaptı. Gazete ve dergilerde eleştiri ve deneme türünde yazılar yazdı. Akşam'da tiyatro eleştirmenliği, Hakimiyeti Milliye, Ulus, Milliyet, Tan, Posta, Cumhuriyet, Son Havadis, Dünya gazetelerinde eleştiri yazıları çıktı. Denemeleri Türk Dili, Varlık, Yedigün, Ülkü, Seçilmiş Hikayeler dergilerindedir.

Dilde sadeleştirme ve özleştirme hareketinin köktenci savunucusudur. Arapça ve Farsça kelimeleri kullanmaz, dille düşünce arasında dolaysız bir ilişki olduğunu, somut düşünme geleneğinin doğabilmesi için kavramların saydam, hangi kökten geldiklerinin anlaşılır olması gerektiğini ileri sürer. Bu yol da Ataç'a göre, Latince ve Grekçe eğitimini zorunlu kılmak başarılamayacağına göre, bu dillerden alınan bilim terimlerinin de öztürkçeleştirilmesinden geçer. Bazı yazılarında arı Türkçe kullandığı için anlaşılmaz olarak eleştirilmiştir. Kültürel olarak Batılılaşma taraftarıdır. Divan Edebiyatı geleneğini iyi bildiği anlaşılır, kişisel olarak zevk aldığını da belirtir, fakat zamanını doldurmuş bir edebiyat olduğu görüşündedir. Yazı diliyle konuşma dili arasındaki uçurumu kapatma çabasının bir parçası olarak Öztürkçe'yi ve devrik cümleyi kullanmasıyla döneminin yazarlarını da, daha sonraki kuşakları da etkiler.Google Video'dan tek parca izle


Görüntü: XviD 29.00fps
Süre: 30 dakika
Dosya Boyutu: 210 MB
Çözünürlük: 512x384Resim


:arrow: indir: Portreler Galerisi | Nurullah Ataç - Bölüm 1

:arrow: indir: Portreler Galerisi | Nurullah Ataç - Bölüm 2

:arrow: indir: Portreler Galerisi | Nurullah Ataç - Bölüm 3

Rar - Şifresi: guncelmeydan


İletiGönderilme zamanı: Cum Şub 22, 2008 23:26
gönderen ceren6
Tesekkurler.

İletiGönderilme zamanı: Cmt Şub 23, 2008 23:55
gönderen gagavuz
Teşekkürler, umarım Portreler Galerisi - Mustafa Suphi bölümünü de sunarsınız.

İletiGönderilme zamanı: Cum Eki 17, 2008 15:33
gönderen taygano
yaw bu rapidshare dan 1.sini indirdim 2.sinde hata verio limit aşıldı gibisinden bişeler yazıo lütfen yardım!

İletiGönderilme zamanı: Cum Eki 17, 2008 16:26
gönderen Türk-Kan
taygano, tam olarak ne yaziyor? Ilisimlerde bir hata yok, rapidshare'de bekleme süresi ve limit de yok. Hatayi net olarak bildirirseniz yardimci olmaya calisirim.

İletiGönderilme zamanı: Cum Eki 17, 2008 22:43
gönderen fuattt
teşekkürler emek için.

Re: Portreler Galerisi | Nurullah Ataç

İletiGönderilme zamanı: Cmt Eki 23, 2010 18:00
gönderen cevher---
arkadaşlar emekleriniz için teşekkür ederim,fakat linkler kırık gibi,bi bakmanız mümkün mü?

Re: Portreler Galerisi | Nurullah Ataç

İletiGönderilme zamanı: Cum Eki 14, 2011 17:02
gönderen gunizce
Paylaşımınız için çok teşekkürler..