1. yüz (Toplam 1 yüz)

Kapalıçarşı'da 40 Bin Adım - Suha ARIN (1980)

İletiGönderilme zamanı: Pzt Ağu 03, 2009 22:20
gönderen Oğuz Kağan
Kapalıçarşı'da 40 Bin Adım - Suha ARIN (1980)


[img]http://www.mtvfilm.com/resimler/suha.jpg[/img]

Yönetmen: Suha ARIN
Anlatan: Süreyya ARINAvrupa ile Asya’nın buluştuğu yerde üçbin yıllk bir geçmişe sahip İstanbul kentinin, 500 yıllık çeyiz sandığıdır Kapalıçarşı. Dört bin dükkanı, onbir hanı ve elliden fazla sokağıyla küçük bir şehiri andıran Kapalıçarşı, İstanbul’un dününü ve bugününü yansıtan bir ayna gibidir.

Yapımına 15. yüzyılda Fatih döneminde başlanan Kapalıçarşı, başlangıçta iki bedestenden ibaret iken, yüzyıllar içinde bu çekirdek etrafında genişleyerek bugünkü halini almıştır. Osmanlı döneminde, dünyanın her köşesinden gelen değerli eşyalarla imparatorluğun tüm zenginliğini yansıtan bu büyük yapı, aynı zamanda adı sanı bilinmeyen pek çok zanaatkarın el emeğinin sergilendiği bir Anadolu pazarıydı. Günümüzde adı altını çağrıştıran Kapalıçarşı’da, her gün yüzlerce kilo altın el değiştirir, işlenir ve yeni biçimler alır.

Belgeselde, Kapalıçarşı’nın öyküsü her gün yaklaşık kırk bin adım atarak çarşıyı dolaşan yaşlı bir şerbetçinin gözünden anlatılırken, asırlardan bu yana ustadan çırağa aktarılan zanaat ve gelenekler de vurgulanıyor.

Kapalıçarşı’da Kırk Bin Adım, 1985 yılında Viyana Turizm Filmleri yarışmasında Jüri Şeref Ödülü’ne layık görüldü.
İzleme şifresi: guncelmeydan

Resim

:arrow: İNDİR